Top

آرژنین چیست

آرژنین چیست

امروزه مطالعات متعددی نشان می دهد که می توان برای بهبود سریع تر بیماری ها ، درمان بهتر یا تشخیص یک بیماری از مکمل ها استفاده کرد. از جمله ترکیباتی که توسط پزشکان به عنوان درمان کمکی برخی بیماری ها تجویز می شود ، می توان به اسید آمینه آرژنین اشاره کرد که مصرف این ترکیب در میان ورزشکاران نیز به شکل قابل توجهی رواج دارد. ابتدا باید بدانیم مکمل آرژنین چیست. ال آرژنین یک اسید آمینه غیر ضروری است. با این حال ، در شرایط استرس زا مانند سوختگی های شدید ، آسیب دیدگی ، عفونت و… آن را در طبقه آمینو اسیدهای ضروری قرار می دهند. این اسید آمینه به مقدار نسبتا زیادی در غذاهای دریایی ، آب میوه ، آجیل ، دانه ها ، جلبک ها ، گوشت ، کنسانتره پروتئین ، برنج و پروتئین سویا و به مقدار کمی در شیر بسیاری از پستانداران شامل انسان و گاو یافت می شود.

ال آرژنین چیست ؟

ال آرژنین موجود در پروتئین گیاهی بیشتر از ال آرژنین موجود در پروتئین حیوانی است. این اسید آمینه اعمال بسیاری را در بدن به عهده دارد که از جمله آن می توان به سنتز پروتئین و سم زادیی ماده زائد آمونیاک اشاره کرد. همچنین ال آرژنین منجر به کاهش تجمع لاکتات ناشی از ورزش در خون و کاهش خستگی و درد عضلات ناشی از ورزش های سنگین می گردد. از دیگر اثرات ال آرژنین می توان به تحریک ترشح و آزادسازی هورمون رشد ، کاهش فشار خون ناشی از گشاد شدن عروق ، تسریع زمان ترمیم زخم و جراحات و بهبود بافت های آسیب دیده ، افزایش توده و حجم عضلات ، کمک به کاهش وزن ، کمک به افزایش حساسیت و عملکرد انسولین ، افزایش بارورسازی آقایان و خانم ها ، افزایش تولید اسپرم و بهبود بعضی مشکلات جنسی اشاره کرد. ال آرژنین سطح پتاسیم بدن را نیز تغییر می دهد.

چه کسانی‌ نیازمند مصرف آرژنین هستند و نشانه‌های کمبود آن چیست ؟

همه به این آمینو اسید نیازمند هستند. درصد افرادی که نیازمند دریافت آرژنین هستند روز به روز رو حال افزایش می‌ باشد که از این افراد می‌ توان به کودکان ، نوزادن ، ورزشکاران ، افراد چاق و دارای اضافه وزن و همچنین افراد مسن اشاره کرد. برای افراد بزرگسال آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری تلقی‌ می شود ، اما در کودکان وجود آرژنین برای بهبود و گسترش دستگاه ایمنی آنها در بزرگسالی بسیار ضروری می‌ باشد. افرادی که دچار آسیب دیدگی شدید هستند می توانند از مصرف آرژنین بهره مند شوند ، زیرا بدن هنگامی که آسیب می‌ بیند و نیازمند ترمیم است نیاز بیشتری به این آمینو اسید پیدا می‌ کند. با توجه به قابلیت ایجاد انبساط در عروق توسط آرژنین این آمینو اسید می تواند توسط افرادی که دچار اختلالات جنسی‌ یا اختلال در نعوظ هستند نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در موارد اختلال در نعوظ یا گردش خون ضعیف در بدن آرژنین به عنوان یک افزایش دهنده قطر رگ های خونی عمل می‌ کند و به این طریق باعث می شود خون بیشتری به مناطق مورد نیاز جریان پیدا کند.

آرژنین همچنین برای ورزشکارانی که تمرینات سخت و شدیدی انجام می دهند مفید است. مصرف آرژنین باعث بهبود سیستم ایمنی بدن نیز می شود که به تبع آن ورزشکار می تواند سخت تر تمرینات خود را ادامه دهد و احتمال ابتلا به بیماری‌ های ناشی‌ از فعالیت‌ های بدنی بیش از حد نیز بسیار کاهش می‌ یابد. همچنین ورزشکارانی که مصرف استروئید‌های آنابولیک یا آندروژنیک خود را قطع می کنند می‌ توانند از مصرف آرژنین سود ببرند ، زیرا مصرف استروئید‌ها اغلب باعث ایجاد فشار خون بالا و تجمع کلسترول‌های بد در بدن می شوند. مصرف آرژنین نشان داده است که می تواند این شرایط را معکوس کند. همچنین آرژنین به دلیل دارا بودن قابلیت‌ هایی نظیر افزایش متابولیسم چربی‌‌ ها و کاهش فشار خون می تواند برای افراد چاق و دارای اضافه وزن مفید باشد.

عملکرد آرژنین چیست ؟

آرژنین برای اجرای بسیاری از فرآیند‌های فیزیولوژیکی ضروری می‌ باشد. این فرآیند‌های فیزیولوژیکی شامل ترشح هورمون ها ، افزایش خروجی هورمون رشد ، پاکسازی بدن از مواد زائد و دفاع از سیستم ایمنی بدن می‌ باشد. از آنجایی که آرژنین پیش ماده نیتریک اسید ( که خود مسول اتساع عروق می‌ باشد ) است ، برخی‌ اوقات از آن برای درمان شرایطی نظیر گرفتگی سینه ، فشار خون بالا ، بیماری‌ های قلبی و اختلالات جنسی‌ استفاده می شود. آرژنین همچنین به تنظیم سطح نمک بدن نیز کمک می‌ کند. به همین دلیل این مکمل محبوبیت زیادی در میان بدنسازی حرفه ای پیدا کرده است ، زیرا تجمع آب زیاد درون بدن باعث می شود تا بدن این افراد نرم و باد کرده به نظر آید و تفکیک عضلانی را با اختلال مواجه کند. قابلیت احتباس نیتروژن توسط آرژنین بین بدنسازان و جوامع علمی‌ امروزه به خوبی‌ شناخته شده است.

منابع غذایی ال-آرژنین

منابع غذایی ال-آرژنین

آرژنین در چه منابعی یافت می شود ؟

این اسید آمینه به صورت طبیعی مانند گلوتامین ، کراتین و پروتئین در بدن تولید نمی شود. استفاده از برخی مواد مغذی مانند بادام و یا آجیل و همینطور استفاده از کشمش و شکلاتی که درصد قند آن کم باشد می تواند در جذب آرژنین مورد نیاز بدن موثر باشد. اما با این حال استفاده از مکمل این اسید آمینه نیز بسیار موثر خواهد بود.

تاثیر آرژنین در بدنسازی

تمرین های رشته بدنسازی حرکات سختی می باشند. کسانی که در این رشته فعالیت دارند به دلیل انجام تمرینات سخت و استفاده فراوان از انرژی بدنی خود نیازمند ریکاوری بدن خود بعد از تمرینات می باشند. مکمل ال آرژنین به شما کمک خواهد که در این رشته موفق باشید چرا که در بهبود سریع عضلات بسیار موثر است. استفاده از این مکمل برای افرادی که تمرینات سخت انجام می دهند بسیار مفید خواهد بود.

آیا آرژنین باعث افزایش حجم می شود ؟

جواب این سوال خیر است. ما می دانیم آرژنین چیست. این اسید آمینه غیر ضروری موجب حجم عضلات نمی شود. در واقع منظور ما در رابطه با حجم عضلات این می باشد که موجب اضافه وزن در دوره های بدنسازی نخواهد شد ، بلکه موجب عضله سازی می شود. مصرف مکمل آرژنین در دوره های چربی سوزی و حجمی کاربرد دارد. بهترین روش استفاده ا این مکمل مصرف آن به همراه پروتئین 100% است.

آرژنین در چربی سوزی :

مصرف مکمل آرژنین در چربی سوزی بسیار مفید است. این مکمل به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بافت های چربی بدون استفاده ذخیره شده در بدن را ( که به عنوان چربی زائد از آن ها یاد می شود ) از بین ببرید. این بافت های چربی در واقع به عنوان منبعی از انرژی ذخیره می شوند و این مکمل موجب می شود سوخت ساز بدن بالا رفته و به موجب بالا رفتن سوخت ساز بدن ، این نوع چربی ها از بین رفته و باعث عضله سازی فوق العاده در بدن می گردد. آرژنین  برای لاغری مفید بوده و این عمل باید به صورت اصولی انجام شود .

تاثیر آرژنین در افزایش قد :

اکنون می دانیم آرژنین چیست. یکی از مهم ترین عامل محبوبیت این مکمل افزایش هورمون های رشد در بدن می باشد و این عامل خود موجب شده که در افزایش قد بسیاری از افراد جامعه موثر باشد. نکته قابل توجه این می باشد که بهترین زمان مصرف آرژنین برای قد ، سنین زیر هفت سال و یا کسانی است که هنوز رشد بدنی کاملی نداشته و صفحات استخوانی آن ها توانایی رشد دارد. پس این مکمل نمی تواند در افزایش قد کسانی که رشد آن ها متوقف شده است کمکی کند.

فواید ال آرژنین چیست ؟

  1. افزایش هورمون های رشد
  2. کمک به چربی سوزی بدن
  3. عضله سازی در بدن
  4. کمک به افزایش قد
  5. کمک به متابولیسم بدن
  6. کمک به ریکاوری و بازگشت انرژی مصرفی در تمرینات ورزشی

منابع غذایی حاوی آرژنین چیست :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

10 − 6 =