Top

ارتباط رژیم غذایی و گروه خونی

رژیم غذایی و گروه خونی

رژیم های غذایی به نام ” رژیم غذایی بر اساس نوع گروه خونی ” برای دو دهه است که در میان مردم محبوبیت خاصی پیدا کرده است. استدلال این رژیم ها بدین گونه است که نوع گروه خونی شما مشخص می کند که چه غذاهایی برای سلامتی شما مناسب هستند. بسیاری از افراد از این رژیم ها پیروی کرده اند و ادعا می کنند که زندگی آن ها را نجات داده است. ما می خواهیم در این مقاله به شما درباره جزئیات رژیم غذایی و گروه خونی توضیح دهیم.

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی چیست ؟

رژیم غذایی و گروه خونی توسط یک پزشک طبی به نام Peter D’Adamo در سال 1996 شناخته شده است. کتاب وی به نام ” بر اساس نوع گروه خونی خود درست غذا بخورید ” به طور فوق العاده ای موفق بوده که یکی از پرفروش ترین های مجله نیویورک تایمز شناخته شده و میلیون ها کپی از این کتاب به فروش رفته است. این کتاب همچنان در سراسر جهان محبوب می باشد.

در این کتاب او ادعا کرده است که یک رژیم مطلوب برای هر فردی بستگی به نوع خون ABO هر شخصی دارد. او معتقد است هر گروه خونی نشان دهنده ویژگی های ژنتیکی خاصی است. در این قسمت نحوه تغذیه بر اساس گروه خونی را برای شما مشخص می کنیم :

  • رژیم غذایی و گروه خونی A : وابسته به زمین و کشاورزی نامیده می شود. افرادی که گروه خونی A دارند باید غذاهای گیاهی و گوشت قرمز  مصرف کنند. این گروه بیشتر مرتبط با افراد گیاه خوار است.
  • رژیم غذایی و گروه خونی B : این افراد می توانند انواع گیاهان و گوشت ( به غیر از مرغ و خوک ) و همچنین محصولات لبنی مصرف کنند. با این حال ، آن ها باید از مصرف گندم ، ذرت ، عدس ، گوجه و برخی مواد غذایی دیگر اجتناب کنند.
  • رژیم غذایی و گروه خونی AB : این افراد ترکیبی از گروه خونی A و B دارند. غذاهای قابل استفاده برای آن ها شامل غذاهای دریایی ، توفو ( خمیر سویا که سفید و پنیر مانند است ) ، محصولات لبنی ، لوبیا و غلات می باشد. آن ها باید از مصرف گوشت گاو ، مرغ ، ذرت و لوبیا قرمز اجتناب کنند.
  • رژیم غذایی و گروه خونی O : این دسته از افراد باید از رژیم های غذایی غنی از پروتئین که عمدتا شامل گوشت ، بوقلمون ، ماهی ، برخی سبزیجات و میوه هاست ، پیروی کنند و در مصرف دان ها ، حبوبات و لبنیات اعتدال داشته باشند. این لیست شبیه رژیم غذایی پائولو است.

تمام مواد غذایی ذکر شده در لیست بالا عمدتا بر اساس غذاهای سالم و طبیعی بنا شده و فاقد هرگونه مواد غذایی بی ارزش است. از این رو اگر صرف نظر از نوع گروه خونی خود هر یک از مواد غذایی بالا را میل کنید ، قطعا شاهد تغییرات چشمگیری در بهبود سلامتی خود خواهید بود. دلیل آن هم این است که شما از مواد غذایی بسیار سالم تری نسبت به گذشته استفاده می کنید.

حرف آخر :

افراد با گروه خونی A ار رژیم های غذایی گیاهی ، افراد با گروه خونی O از رژیم های غذایی غنی از پروتئین و دو گروه خونی دیگر از رژیم هایی مابین این رو گروه پیروی می کنند.

ارتباط رژیم غذایی و گروه خونی به واسطه لکتین ها

یکی از نظریه های ارتباط بین رژیم غذایی و گروه خونی به واسطه لکتین ها ( انواع پروتئین‌ های حیوانی و گیاهی که مولکول های قند را همبسته می‌ کنند ) است. لکتین ها یک خانواده متنوع پروتئین هستند که می توانند مولکول های شکر را درگیر کنند. این مواد خوراکی نبوده و ممکن است بر سیستم گوارش تاثیر بگذارند.

با توجه به تئوری رژیم غذایی و گروه خونی ، لکتین های زیادی در رژیم غذای وجود دارند که به طور خاص انواع مختلف خون ABO را مورد هدف قرار می دهند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف انواع اشتباه لکتین ها منجر به کلوخه شدگی ( توده های به هم چسبیده ) سلول های قرمز خون می شود. در واقع شواهدی وجود دارد که درصد کمی از لکتین ها در حبوبات خام می تواند فعالیت به هم چسبیدگی خاصی ( در یک سری گروه های خونی خاص ) داشته باشد.

به عنوان مثال لوبیای لیمای خام فقط با گلبول های قرمز در افراد با گروه خونی A ارتباط برقرار می کند. با این حال ، به طور کلی به نظر می رسد که اکثریت لکتین های چسباننده با انواع گروه خونی ABO واکنش نشان می دهد.

آیا مدرک علمی خاصی برای نظریه رژیم غذایی و گروه خونی وجود دارد ؟

تحقیقات در مورد انواع گروه خونی ABO ( رژیم غذایی و گروه خونی ) در چند سال و دهه گذشته به سرعت در حال پیشرفت است. در حال حاضر شواهد قوی وجود ندارد که افراد با گروه های خونی خاص می توانند خطر ابتلا به بیماری کمتر و یا بیشتری داشته باشند. به عنوان افراد گروه خونی O خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمتری داشته و بیشتر در معرض ناراحتی زخم معده قرار دارند.

با این حال ، مطالعات خاصی وجود ندارد که نشان دهد رژیم غذایی و گروه خونی با هم بی ارتباط هستند. در یک بررسی بزرگ بر روی 1455 بزرگسال جوان که از رژیم غذایی گروه خونی A ( بیشتر میوه و سبزیجات ) پیروی کردند ، نشانه های سلامتی بیشتری مشاهده شد. اما این بهبود در تمامی افراد مشاهده شده و تنها مختص به افراد با گروه خونی A نبوده است.

در سال 2013 محققان اطلاعات موجود در بیش از هزاران مقاله را بررسی کردند اما نتوانستند حتی یک مقاله پیدا کنند که تاثیرات سالم رژیم گروه خونی را به خوبی بررسی کرده باشد.

حرف آخر :

در اینکه بعضی از افراد با رعایت رژیم گروه خونی نتایج مثبتی می‌ گیرند هیچ بحثی نیست. اما این موضوع بدین معنا نیست که لزوما این رژیم با گروه خونی آنها در ارتباط باشد. رژیم‌ های متفاوتی برای افراد مختلف وجود دارد. بعضی افراد در رژیم خود بیشتر از گیاهان استفاده کرده و گوشت کمی مصرف می‌ کنند ( مانند رژیم گروه خونی A ) اما بعضی دیگر از رژیم‌ های سرشار از پروتئین‌ های حیوانی پیروی می کنند ( مانند گرو خونی O ).

رژیم غذایی و گروه خونی بخش زیادی از غذاهای فرآوری‌ شده‌ ناسالم را از رژیم غذایی افراد حذف می‌ کند. شاید این بزرگترین دلیلی است که این رژیم بدون توجه به انوع گروه‌ های خونی درست کار می‌ کند. شاید شما از رژیم‌ های گروه خونی نتیجه‌ عالی گرفته باشید. اگر چنین است پس به راهتان ادامه دهید.

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

منبع : Healthline.com
دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

1 × 3 =