برنامه حجمی عضلات پا
برنامه حجمی عضلات پا Phil Heath
2019-09-28
رژیم پگان چیست
رژیم پگان چیست ؟
2019-09-30
Show all

برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک 10 هفته ای

برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک

برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک

برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک

با اجرای این برنامه بدنسازی حجمی ، در طول 10 هفته عضله بسازید. این برنامه تمرینی را باید 6 روز در هفته برای قسمت های بالا تنه و پایین تنه اجرا کنید و با افزایش تناوب و حجم تمرینات شاهد تغییرات چشمگیری باشید! در ادامه جزییات برنامه را برایتان شرح خواهیم داد. پس با کیمیا مکمل همراه باشید!

خلاصه برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک

  • هدف اصلی = عضله سازی ( حجم خشک )
  • نوع تمرینات = جداگانه
  • سطح تمرینات = پیشرفته
  • مدت زمان برنامه = 10‌هفته
  • تعداد روزهای تمرین در هفته = 6 روز
  • مدت زمان هر جلسه تمرینی = 60 الی 75 دقیقه
  • ابزارهای مورد نیاز = هالتر ، دمبل ، دستگاه سیم کش ، هالتر EZ و وزن بدن

شرح برنامه بدنسازی

آیا هدف شما عضله سازی با حجم خشک است ؟! اگر چنین باشد ، دیگری نیازی به جست و جوی یک برنامه حرفه ای ندارید. این برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک شما را به اهدافتان می رساند. شاید افزایش قدرت به عنوان یک عامل فرعی محسوب شود ، اما هدف اصلی این برنامه بدنسازی عضله سازی تا بیشترین حد ممکن است. جهت انجام این کار ، ما تناوب تمرینات و نوع تمرینات و حجم آن ها را بهبود داده ایم. اطمینان حاصل کنید که تمامی کارهای درست برای عضله سازی را انجام می دهید.

بررسی برنامه تمرینی بدنسازی

زمانی که بحث افزایش حجم عضلات مطرح باشد ، تناوب و حجم تمرینات بسیار حائز اهمیت خواهد بود. این امر به عنوان هایپرتروفی عضلات ( فزون پروری = رشد ناهنجار اندام یا بافت در اثر بزرگ شدن یاخته‌ ها ) نامیده می شود. اگر هدف شما بهبود رشد عضلات باشد ، تناوب تمرینات عضلات نیز بسیار اهمیت خواهد داشت. تناوب های بالاتر به معنای تنظیم حجم و شدت تمرینات است. شدت در حقیقت میزان تلاشی است که در طول هر وزنه برداری انجام می دهید.

در این برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک شدت تمرینات شما باید در محدوده 7 الی 9‌ RPE ( نرخ اعمال زور قابل اندازه گیری = روش اندازه گیری سریع سختی یک ست ) باشد. شما باید ست های قبلی هر تمرین را به گونه ای به اتمام برسانید که گویا 2 تا 3 تکرار باقی مانده و در ست های بعدی 1 تا 2 تکرار باقی مانده است.

اکنون باید به مبحث تمرینات دو بخشی بپردازیم. این برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک به صورت مجزا برای 6 روز در هفته مخصوص عضلات بالا تنه و پایین تنه طراحی شده است. این بدین معناست که 3 بار در هفته هر گروه عضلانی را به صورت مستقیم مورد هدف قرار می دهید. همچنین به صورت غیر مستقیم سایر گروه های عضلانی را مورد هدف قرار می دهید. نوع تمرینات به گونه ای انتخاب شده اند که برای هر گروه عضلانی حرکات ترکیبی و جداگانه انجام دهید. انجام این کار به شما کمک می کند تا بدون ایجاد فشار بیش از حد بر روی سیستم عصبی ، حجم زیادی به کار بگیرید.

این برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک نقطه شروع خوبی برای ورزشکاران در حد متوسط جهت افزایش حجم عضلات است. در دوران استراحت ، در تمامی حرکات وزنه برداری ، حدود 60 ثانیه استراحت کنید. در حرکات جداگانه ( تمریناتی که بر روی یک مفصل یا یک گروه عضلانی تمرکز دارد ) ، مدت زمان استراحت شما مابین ست ها باید کمتر ( حدود 45 ثانیه ) باشد. نهایتا ، برای میزان سرعت تکرارها فقط باید مطمئن باشید که در تمام اوقات کنترا کاملی بر روی وزنه دارید و ارتباط را با عضلات مورد هدف برقرار می کنید.

تمرین اول = عضلات بالا تنه

تمرینستتعداد
زیر بغل هالتر46-8
پرس سینه هالتر46-8
زیر بغل سیم کش دست باز38-12
نشر از جانب دمبل نشسته38-12
جلو بازو هالتر نشسته312-15
پشت بازو هالتر ایستاده بالای سر ( پرس فرانسوی )312-15

تمرین دوم = عضلات پایین تنه

تمرینستتعداد
اسکات هالتر از پشت46-8
ددلیفت رمانیایی46-8
لانچ با دمبل از عقب38-12
پشت پا نشسته38-12
ساق پا نشسته415-20
کرانچ شکم با دستگاه415-20

تمرین سوم = عضلات بالا تنه

تمرینستتعداد
بارفیکس دست جمع48-12
پرس بالا سینه دمبل میز شیبدار48-12
پارویی سیم کش38-12
پرس شانه دمبل نشسته38-12
جلو بازو لاری دستگاه312-15
دیپ با دستگاه312-15

تمرین چهارم = عضلات پایین تنه

تمرینستتعداد
پرس پا دستگاه48-12
هیپ تراست با هالتر48-12
جلو پا دستگاه312-15
پشت پا نشسته312-15
ساق ایستاده با دستگاه48-12
کرانچ شکم با دستگاه415-20

تمرین پنجم = عضلات بالاتنه

تمرینستتعداد
دستگاه قفسه سینه ( باترفلای )412-15
نشر از جانب دستگاه312-15
زیر بغل با دستگاه412-15
سرشانه خلفی دستگاه312-15
دیپ36-8
بارفیکس دست جمع36-8

تمرین ششم = عضلات پایین تنه

تمرینستتعداد
هاگ ایستاده412-15
هایپراکستنشن ( فیله کمر )312-15
ابداکتور ران312-15
ابداکتور ران 312-15
ساق پا با دستگاه پرس پا410-15
کرانچ شکم با دستگاه415-20

نکات کلیدی :

از جمله عوامل مهم دیگری که باید در برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک رعایت کنید ، تغذیه سالم و خواب کافی است. زمانی که موضوع تغذیه مطرح باشد ، شما باید کالری دریافتی را تحت کنترل داشته باشید. برای شروع مازاد کالری باید حدود 300 کالری باشد. هر 2 الی 4 هفته ، با توجه به نیازهای شخصی و میزان پیشرفت کالری دریافتی را حدود 5‌ الی 100‌ کالری افزایش دهید. به منظور بهبود ریکاوری پروتئین کافی دریافت کنید.

زمانی که موضوع خواب مطرح باشد ، سعی کنید در طول شبانه روز 7 الی 9 ساعت خواب با کیفیت و عمیق داشته باشید. باید در طول روز در معرض نور خورشید قرار بگیرید و یا مکمل ویتامین D مصرف کنید. 1 الی 2 ساعت قبل از خواب تمامی لوازم الکترونیکی را خاموش کرده و سرگرمی های آرامش بخش همچون یوگا ، مدیتیشن و یا مطالعه انجام دهید. در کنار برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک تمامی این موارد را رعایت کنید تا به نتایج چشمگیری دست یابید!

مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه برنامه بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =