Top

برنامه غذایی روزانه ورزشکاران

برنامه غذایی روزانه ورزشکاران

اجرای بهترین ورزش و تمرین ، با رژیم غذایی سالم شروع می شود. برای اینکه بدن شما در بالاترین ظرفیت خود عمل کند ، داشتن تغذیه مناسب بسیار ضروری است. کلید این کار ، خوردن غذاهای متعادل که شامل کربوهیدرات ها ، پروتئین ، ویتامین ، فیبر و چربی های سالم است.

برنامه غذایی مناسب برای ورزشکاران

برنامه غذایی مناسب برای ورزشکاران

شما همچنین نیاز دارید تا بیشتر از افراد معمولی غذا بخورید ، اما مطمئن شوید که بهترین گزینه از غذاهای سالم را انتخاب کنید.

• حقایق

در صورت داشتن هر نوع فعالیت فیزیکی به صورت منظم ، بدن شما به کالری بیشتری برای جبران کردن کالری سوخته شده در طول فعالیت ، نیاز خواهد داشت. به عنوان یک ورزشکار ، شما برای داشتن انرژی و افزایش ظرفیت ماهیچه ها ، باید مقدار زیادی کربوهیدرات ، پروتئین و چربی های سالم مصرف کنید.

بر طبق وب سایت TeensHealth ورزشکاران نوجوان ، روزانه بین 2000 تا 5000 کالری نیاز خواهند داشت. اگر شما یک ورزشکار بزرگسال هستید ، کالری مورد نیاز روزانه شما بستگی به سن ، جنسیت ، نوع بدن و نوع فعالیت شما دارد.

• اهمیت

خوردن غذاهای سالم ، نقش مهمی در عملکرد بدن شما در فعالیت های شدید دارد. برای مثال ، در صورت نداشتن مقدار کافی چربی و کربوهیدرات در برنامه غذایی روزانه ورزشکاران ، ماهیچه های ورزشکار انرژی مورد نیاز برای فعالیت در سطوح بهینه را دریافت نخواهد کرد.

مطابق با دانشگاه ایالتی کلرادو ، ورزشکاران استقامتی 70 درصد از کالری روزانه خود را از غذاهایی با کربوهیدرات بالا مانند حبوبات و سیب زمینی به دست می آورند.

CSU شرح می دهد که کربوهیدرات ها 40 تا 50 درصد از انرژی مورد نیاز بدن را در مراحل اولیه تمرین فراهم می کند.

• تکرار غذا

شما می توانید در طول روز با خوردن متناوب ، سطح انرژی مورد نیاز خود را افزایش دهید. خوردن غذا ، هر دو یا چهار ساعت و یا خوردن چهار تا شش وعده غذایی به صورت مساوی در طی روز ، برای اکثر ورزشکاران ایده آل است.

با خوردن وعده های کمتر ولی متناوب ، می توانید کالری مورد نیاز بدن خود برای اجرای فعالیت ، بالا نگه داشتن متابولیسم و حفظ ثابت سطح قند خون ، به دست آورید.

خوردن غذاها و نوشیدنی های پر از قند مانند نوشابه ، می تواند موجب افزایش فشار قند خون شود و برای ورزشکارانی که به استقامت و انرژی طولانی مدت نیاز دارند ، ایده آل نیست.

برنامه روزانه برای ورزشکارها

برنامه روزانه برای ورزشکارها

وعده های غذایی ورزشکاران :

  1. صبحانه
  2. ناهار
  3. شام

• صبحانه

پس از یک خواب شبانه خوب ، شما نیاز به مقدار زیادی کربوهیدرات و پروتئین برای صبحانه دارید. برخی از پیشنهادهای غذایی مناسب شامل میوه ، بلغور جو دو سر ، حبوبات ، شیر کم چرب ، تخم مرغ ، بیکن بوقلمون و برای گیاهخواران ، محصولا سویا است.

خوردن صبحانه انرژی کافی برای شروع روز را به شما می دهد. خوردن میان وعده کوچک ، دو الی سه ساعت پس از صبحانه ، سطح انرژی را بالا نگه می دارد.

• ناهار

به عنوان یک ورزشکار ، باید غذایی با کالری کم برای ناهار بخورید که شامل میوه و سبزیجات باشد. یک ظرف ماکارونی ساده معمولا انتخاب خوبی است. سالاد مرغ سزار نیز یک منبع مغذی از پروتئین ، ویتامین ها و مواد معدنی ، که کالری کمی نیز دارد ، می باشد.

نکته کلیدی در خوردن ناهار این است که ، مقدار مواد مغذی که مصرف می کنید را افزایش دهید در حالی که ، میزان کالری زیاد از حد نباشد. یک میان وعده کم کالری در اواسط بعد از ظهر بخورید.

• شام

غذای نهایی شما در طول روز باید متعادل و غنی از پروتئین ، فیبر ، چربی های سالم ، ویتامین ها و کربوهیدرات ها باشد. یک نمونه ی موثر می تواند شامل سینه مرغ ، لوبیا سبز ، نان گندم یا برنج و یک تکه میوه به عنوان دسر باشد.

از دیر خوردن غذا بپرهیزید. اگر شامی با فیبر بالا بخورید ، به کنترل کردن اشتهای شما قبل از خواب کمک خواهد کرد.

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

ده − دو =