Top

بی سی ای ای در بدنسازی

بی سی ای ای در بدنسازی

در سال های اخیر مکمل های آمینو اسید در بدنسازی و تناسب اندام بسیار محبوب شده است. مکمل های بی سی ای ای در بدنسازی علاوه بر افزایش توده های عضلانی ، به شما کمک می کنند تا با پیروی از رژیم غذایی کم کالری بتوانید حجم عضلات خود را حفظ کنید.

چگونه رژیم غذایی در حجم عضلات تاثیر دارد

رژیم غذایی کاتابولیک است ، بدین معنا که به دلایل مختلفی منجر به تجزیه عضلات می گردد. هر چه بدن لاغر و ضعیف تری داشته باشید ، بیشتر احتمال دارد که عضلات بیشتری از دست بدهید زیرا بدن برای ذخیره چربی ها تلاش فراوانی می کند. در انجام این کار ، یک عارضه جانبی این است که بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود به عضله تبدیل خواهد شد. در سطح مولکولی ، از آنجایی که تجزیه پروتئین بدن ( کاتابولیسم ) به منظور آزادسازی آمینو اسید عضلات برای تامین سوخت متابولیکی افزایش می یابد ، زوال عضلات رخ می دهد. از دست دادن عضلات با این واقعیت که میزان سنتز پروتئین عضله نیز به دلیل کاهش مصرف انرژی کاهش می یابد ، زیاد می شود.

معادله اساسی از دست دادن عضلات : حجم عضلات = میزان سنتز پروتئین – میزان تجزیه پروتئین.

زمانی که میزان سنتز پروتئین برابر با میزان تجزیه پروتئین باشد ، نه عضله ای به دست می آورید و نه عضله ای از دست می دهید. اگر میزان سنتز بیشتر از میزان تجزیه باشد ، رشد عضلات شما افزایش می یابد. زمانی که میزان سنتز کمتر از میزان تجزیه باشد ، عضله از دست می دهید. اگر در حال رژیم هستید ، ممکن است هم میزان تجزیه عضلات افزایش یابد و هم سنتز پروتئین کاهش یابد. هر چه قدر لاغرتر باشید ، ضعیف تر خواهید شد. کاهش مصرف انرژی و ذخایر گلیکوژن ، انجام تمرینات ورزشی را برای شما سخت تر خواهد کرد. اگر بیش از حد خسته و یا ضعیف هستید که نمی توانید وزنه ای را که همیشه بلند می کردید را بردارید ، عضلات شما منطبق شده و از همان اندازه انرژی برای انجام این کار استفاده نمی کند. این کار منجر به دو مشکل متابولیکی می گردد : اول اینکه حجم عضلات بدن شما افزایش نمی یابد و دوم ، بدن شما از عضلات ضعیف برای تامین انرژی استفاده می کند ( زیرا شما از این عضلات برای بلند کردن وزنه استفاده نکرده اید ).

چگونه مکمل های بی سی ای ای در بدنسازی به نگهداری از عضلات شما کمک می کنند

افزایش سنتز پروتئین

آمینو اسیدهای زنجیره ای ( آمینو اسیدهای ضروری والین ، لوسین و ایزولیسین ) سنتز پروتئین عضلات را ، به طور بالقوه بیشتر از میزان طبیعی مورد نیاز تحریک می کند. سنتز پروتئین یک فرآیند متابولیکی است که در آن بدن شما پروتئین عضلانی جدیدی ایجاد می کند.

کاهش تجزیه پروتئین

افزایش سطح بی سی ای ای منجر به کاهش تجزیه پروتئین می گردد. آن ها این کار را با کاهش فعالیت مسیر تجزیه پروتئین و همچنین کاهش حالت چندین گروه درگیر در تجزیه پروتئین انجام می دهند ( آن ها مقدار mRNA تولید شده از ژن را که برای این اجزا کدبندی شده اند کاهش می دهند ).

انجام تمرینات ورزشی

مکمل های بی سی ای ای در بدنسازی به شما کمک می کنند تا راحت تر تمرین کنید. آمینو اسیدهای زنجیره ای برای ورود به مغز با آمینو اسید تریپتوفان در رقابت هستند ، جایی که تریپتوفان به سروتونین انتقال دهنده عصبی تبدیل می شود. در حین تمرین ، سطح سروتونین افزایش می یابد و باعث می شود بیشتر احساس خستگی کنید ، بدین معنا که نمی توانید تمرینات سختی انجام دهید. مکمل های بی سی ای ای در بدنسازی میزان تریپتوفان را کاهش می دهند و بنابراین ، تولید سروتونین نیز کاهش می یابد. این موضوع به شما کمک می کند تا سخت تر و طولانی تر تمرین کنید و عضلات بیشتری به دست آورید.

بی سی ای ای در بدنسازی و پروتئین وی

گرچه پروتئین ها مانند پروتئین وی غنی از بی سی ای ای هستند ، اما مصرف آن ها استراتژی موثری در رشد عضلات و یا کاهش چربی ندارد. بی سی ای ای موجود در وی پپتیدهایی هستند که به دیگر آمینو اسیدها محدود می شوند. به منظور افزایش سطح BCAA بدن ، آنها باید از طریق هضم آزاد شده و سپس در جریان خون جذب شوند. گرچه پروتئین وی به نسبت سریع هضم می شود ، اما ساعت ها طول می کشد تا تمامی آمینو اسیدها تجزیه شوند و داخل پلاسما جذب بشوند. مکمل های آمینو اسید زنجیره ای ، نیازی به هضم ندارند و سریعا وارد جریان خون می شوند. آن ها سطح آمینو اسید را سریعتر و به میزان بسیار بیشتری نسبت به آمینوهای پپتیدی در پروتئین افزایش می دهند. حتی چند گرم بی سی ای ای در بدنسازی ، سطح پلاسمای بی سی ای ای را خیلی بیشتر از 30 گرم پروتئین وی بالا می برد.

ارتباط بی سی ای ای و گلوکز

آمینو اسیدهای زنجیره ای نقش بسیار مهمی در تنظیم سطح قند خون دارند. آنها به طور مداوم از کبد و سایر اندام های داخلی در داخل عضلات به منظور حفظ سطح قند خون آزاد می شوند. مقدار کافی این آمینو اسید در بدن انسان ، منجر به بهبود جذب گلوکز و انسولین می گردد. این آمینو اسیدهای ضروری در تولید مقدار زیادی قند خون در حین تمرین دخیل هستند. اگر مقدار کربوهیدرات متعادل بوده و میزان آمینو اسید و پروتئین در حین و بعد از تمرین بالا است ، این می تواند واکنش انسولین را تحریک کند. واکنش انسولین به انتقال آمینو اسیدها در داخل سلول ها برای کمک به بازسازی عضلات آسیب دیده و ایجاد بافت های عضلات کمک می کند. شما اساسا بلوک های ساختاری آنابولیک را که بدن برای بهبود و بعد از تمرین نیاز دارد ، بازسازی می کنید.

مصرف مکمل های بی سی ای ای قبل از شروع تمرین

مصرف مکمل های بی سی ای ای در بدنسازی باید بخش منظمی از برنامه قبل از شروع تمرین شما باشد. از آنجایی که این آمینو اسیدها از کبد و روده عبور کرده و مستقیما وارد پلاسمای خون شما می شوند ، به عنوان یک منبع انرژی فوری در طول تمرینات شدید مورد استفاده قرار می گیرند. والین و ایزولیسین اسیدهای آمینه گلوکزی هستند ، بدین معنا که برای تامین انرژی به گلوکز تبدیل می شوند.

نحوه مصرف مکمل بی سی ای ای به همراه سایر مکمل های بدنسازی :

نوع مکمل : BCAAs

 • کاربرد : بازسازی آمینو اسیدها برای ایجاد و نگهداری عضلات و جلوگیری از خستگی
 • زمان استفاده : قبل از شروع تمرین ، در حین تمرین ، بعد از اتمام تمرین ، در طول روز
 • مقدار استفاده : 5 الی 7 گرم

نوع مکمل : پروتئین وی

 • کاربرد : افزایش سنتز پروتئین برای ایجاد و بازسازی عضلات
 • زمان استفاده : قبل از شروع تمرین ، بعد از اتمام تمرین ، در طول روز
 • مقدار استفاده : 20 الی 30 گرم

نوع مکمل : کراتین

 • کاربرد : کمک به رشد عضلات ، کاهش خستگی
 • زمان استفاده : قبل از شروع تمرین
 • مقدار استفاده : با توجه به فرمول

نوع مکمل : گینر

 • کاربرد : تامین پروتئین ، چربی و کربوهیدرات به منظور ایجاد و نگهداری عضلات
 • زمان استفاده : قبل از شروع تمرین ، در طول روز
 • مقدار استفاده : با توجه به فرمول

تفاوت بین آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروری

آمینو اسیدهای ضروری شامل تمامی آمینو اسیدهایی هستند که توسط بدن ایجاد نمی شوند ، از جمله BCAAs. شما باید آن ها را از منابع غذایی تامین کنید. 9 آمینو اسید ضروری عبارتند از : هیستیدین ، والین ، ایزولیسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین و تریپتوفان. بدن انسان قادر به تولید آمینو اسیدهای غیر ضروری از طریق انواع ویتامین ها و دیگر آمینو اسیدها می باشد. واژه ” غیر ضروری ” شاید گمراه کننده باشد ، زیرا تمامی آمینو اسیدها برای متابولیسم کامل بدن ضروری بوده و برخی آمینو اسیدهای غیر ضروری مانند گلوتامین ، در طول درمان بیماری بسیار حائز اهمیت هستند. 13 آمینو اسید غیر ضروری عبارتند از : آلانین ، آرژنین ، آسپارتیک اسید ، سیستئین ، سیستین ، گلوتامیک اسید ، گلیسین ، هیدروکسی پرولین ، پرولین ، سرین و تیروزین.

فهرست معانی عبارات :

 1. آمینو اسیدها : آمینو اسیدها بلوک های ساختاری پروتئین محسوب می شوند. اسیدهای آمینو به دو صورت ضروری و غیر ضروری وجود دارند. می توانید با مصرف پروتئین آمینو اسیدهای لازم بدن خود را تامین کنید و در واقع همان چیزی هستند که بدن شما برای ساخت پروتئین عضلانی استفاده می کند.
 2. آمینو اسیدهای زنجیره ای BCAAs : بی سی ای ای یک کلاس اسید آمینه ضروری است که بدن می تواند برای تولید انرژی و سنتز عضلات استفاده کند. اسیدهای آمینه زنجیره ای شامل لوسین ، ایزولیسین و والین هستند.
 3. کاتابولیزم / کاتابولیک : کاتابولیزم نام دیگر تجزیه بافت عضلات است. این زمانی اتفاق می افتد که بدن از بافت عضلات به عنوان سوخت استفاده می کند.
 4. گلوکز : گلوکز یک نوع شکر در داخل خون است که به عنوان قند خون شناخته شده است. می توانید با مصرف کربوهیدرات ، گلوکز مورد نیاز خود را تامین کنید اما آمینو اسیدهای زنجیره ای ایزولیسین و والین می توانند به گلوکز نیز تبدیل شوند.
 5. انسولین : انسولین یک هورمون ساخته شده در پانکراس است که به بدن کمک می کند که گلوکز را به انرژی تبدیل کند.
 6. سنتز پروتئین : سنتز پروتئین هنگامی است که بدن شما پروتئین عضلانی جدید را تولید می کند.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

2 + نه =