Top

تاثیر کراتین در چربی سوزی

تاثیر کراتین در چربی سوزی

مکمل کراتین اغلب به عنوان یکی از بهترین مکمل های افزایش حجم عضلات و بهبود دهنده عملکرد ورزشکاران در حین تمرینات محسوب می شود. برای خیلی از افراد این سوال پیش می آید که آیا مصرف این مکمل تاثیری در روند لاغری و کاهش وزن دارد ؟! شاید تصور می کنید که اطلاعات کافی و جامعی درباره مکمل کراتین دارید. هزاران مقاله و مطلب درباره این مکمل محبوب وجود دارد. در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعاتی به شما ارائه دهیم که هیچ ربطی به افزایش وزن و عضله سازی ندارد. ما قصد داریم درباره چیزهایی صحبت کنیم که ممکن است تا به حال نشنیده باشید : کراتین یکی از بهترین مکمل ها در طول دوره رژیم می باشد!

آنچه که درباره مکمل کراتین می دانیم!

همان طور که می دانید کراتین یکی از مهم ترین مکمل های بدنسازی برای بهبود عملکرد ورزشکاران در حین تمرین است. اگرچه رقبای بزرگی برای بهبود سلامتی و تناسب اندام همچون ویتامین D و اسیدهای چرب امگا-3 وجود دارد ، کراتین یکی از قوی ترین مکمل هایی است که مطالعات فراوان و متعددی بر روی آن ( هم در زمینه تاثیر کراتین در چربی سوزی و هم در زمینه عضله سازی و بهبود عملکرد ) صورت گرفته است.

برخی از رایج ترین مزایای کراتین عبارتند از :

  • افزایش قدرت و استقامت
  • به طور خاص افزایش قدرت-استقامت و کاهش خستگی ناشی از تمرینات با شدت بالا
  • بهبود ریکاوری و کم آبی ناشی از تمرینات

شاید متوجه شده باشید که این مکمل قابلیت بهبود کارایی شما در جذب و استفاده از کربوهیدرات را نیز دارد. آیا تمامی این مزایا باعث می شود که کراتین یک مکمل موثر برای استفاده در دوران رژیم باشد ؟! تا حدی بله! این مزایا بر پایه عملکرد شما بوده و در حقیقت نتیجه افزایش وزن و یا کاهش وزن شما نیست. علاوه بر این ، افزایش وزن برای شما خوب است حتی اگر در دوره کاهش وزن و یا افزایش توده های عضلانی بدون چربی باشید. وقتی که شما رژیم هستید ، احساس ضعف خواهید کرد و با مصرف کراتین استقامت ، قدرت و روند ریکاوری بهبود یافته و در نهایت احساس خوبی خواهید داشت.

مزایای مکمل کراتین در سلامتی

علاوه بر مزایای عمده کراتین ، در دوراه کاهش وزن برای مدت زمان طولانی شما قطعا می خواهید تا غلظت رژیم غذایی خود را پایدار نگه دارید. Bret Contreras بیان می کند : ” آن چیزی که باعث ایجاد عضلات اضافی می گردد ، در زمان کمبود نیز از عضلات محافظت می کند ”. گرچه شهرت کراتین در عضله سازی و افزایش قدرت است ، اما تاثیرات بالقوه ای در تمرینات کاردیو و سیستم عصبی-محافظتی نیز دارد.

  1. تاثیر کراتین در سلامت قلب : مصرف کراتین منجر به افزایش سطح انرژی سلول های قلب ، بهبود سلامتی شریان ها و کاهش کم خونی موضعی / تصلب شریان ها می گردد.
  2. بالا نگه داشتن سطح انرژی : محافظت از سیستم عصبی خیلی به مصرف مکمل کراتین مرتبط نیست ، اما برای بهبود سیستم عصبی بسیار حیاتی بوده و کمبود آن یک مشکل بسیار جدی می باشد. از آنجایی که پایین بودن سطح انرژی و کاهش چرخه متابولیسم ( سوخت و ساز بدن ) تاثیر به سزایی در بیماری های انحطاط مغزی دارد ، مصرف مکمل های کراتین بسیار حیاتی است.
  3. انرژی سلول ها بسیار حیاتی هستند : بافت های سلولی انرژی بخش بسیار مهمی در روند استرس های اکسیداتیو وجود دارند که اگر در معرض افزایش کراتین سرم ( خون آبه ) قرار گیرند ، بهبود خواهند یافت. مکمل ها به طرز چشمگیری این سطح را بهبود داده و منجر به کاهش خطرهای کلی مرگ و میر و زوال سلولی می گردند. به زبان ساده تر ، سلول های سالم تر به معنای یک انسان سالم تر است.

موارد ذکر شده فراتر از چیزی است که درباره مزایای کراتین و تاثیر کراتین در چربی سوزی می دانید. این مزایا بسیار باارزش بوده و نهایتا متوجه می شوید که کراتین یک مکمل تک هدفی نبوده و توانایی آن فراتر از بهبود تقویت عضلات است.

مزایای کراتین در دوران رژيم

مبارزه با کمبود

زمانی که در دوران رژیم غذایی هستید ، شما در معرض خطر کمبود قرار دارید. مقدار مواد دریافتی غنی از کراتین ( مانند گوشت قرمز ) کاهش یافته و شما در معرض قرارگیری پایین تر از سطح ضروری قرار می گیرید. هر چه میزان کالری دریافتی را کاهش دهید ، بیشتر احتمال دارد تا کراتین کمتری دریافت کنید.

تحقیقات انجام شده همچنین نشان می دهند که کراتین یک ضد-کاتابولیک است که تعادل نیتروژن عضلات را تنظیم کرده و روند تجزیه بافت های عضلانی در فرآیند تخلیه را کاهش می دهد. از این رو تاثیر کراتین در چربی سوزی بسیار محسوس می باشد. همچنین به طور فعال تحریک میزبان فرآیندهای سیگنال عصبی عضلانی را افزایش می دهد. اگر نگران از دست دادن عضلات خود در دوران رژیم غذایی هستید ، این یک راه عالی برای محافظت از خود و بهبود سلامتیتان می باشد.

بهبود ریکاوری

یکی دیگر از روندهای تاثیر کراتین در چربی سوزی ، بهبود ریکاوری می باشد. ریکاوری بسیار حائز اهمیت است. همه می دانیم که کراتین نقش مهمی در سوخت و ساز بدن پس از اتمام تمرین ، سنتز پروتئین عضلات و دیگر روندهای ریکاوری دارد. زمانی که بدن شما با تعادل کالری مبارزه می کند ، این موضوع یکی دیگر از تاثیرات غیر مستقیم زوال عضلات است و اطمینان حاصل می کند که رژیم شما اهداف عملکرد شما در حین تمرین را از بین نمی برد.

اگر در شرایط ( SAM ) حالت پایه ای تطابق با استرس کار می کنید ، نمی توانید بر روی این موضوع بیش از حد تاکید داشته باشید. هر موضوعی که به تمرینات مربوط شود به این ایده اشاره دارد که ریکاوری یکی از مهم ترین و سازگارترین متغیرهای باارزش در تمرینات محسوب می شود. اگر مصرف کراتین منجر به بهبود این روند گردد ، که به نظر می رسد تمامی شواهد به این موضوع اشاره دارند ، قطعا ارزش سرمایه گذاری را دارد.

تاثیر کراتین در بهبود سلامتی و تناسب اندام

تحقیقات انجام شده ( در مورد تاثیر کراتین در چربی سوزی ) نشان می دهد که مصرف مکمل ها ( از لحاظ تئوری ) نسبت به فرآیندهای تبدیل درونی و مواد غذایی ایمن تر هستند. در طول تبدیل و یا تولید در داخل بدن ، تولید کراتین از دیگر منابع ممکن است منجر به آسیب ترکیباتی همچون هموسیستئین و SAMe گردد.

تولید بیش از حد هموسیستئین و SAMe ( بیشتر از مقداری که بتوانید توسط آنزیم های مناسب تجزیه کنید ) خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عصبی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. خوشبختانه به نظر می رسد مصرف کراتین به صورت خوراکی مانع رخ دادن این اتفاقات شده و دیگر مجبور نیستید آن را در بدن خود تولید کنید.

هنگامی که مزایای آنتی اکسیدانی کراتین را فاکتور بگیرید – واقعیتی که تمامی نگرانی های ابتدایی در مورد امن بودن اشتباه است – این یک راه عالی برای بهبود سلامتی کلی می باشد. این مزایا هنگامی که بدن شما تحت استرس های ناشی از محدودیت کالری رژیم غذایی قرار دارد ، حائز اهمیت هستند.

با وجود تمامی مزایای ذکر شده ( تاثیر کراتین در چربی سوزی ) ممکن است از خودتان بپرسید که چرا تا به حال از این مکمل در دوران رژیم غذایی استفاده نکرده اید ؟ پاسخ قطعا احتباس آب است. بارها و بارها دیده ایم که مصرف کراتین برای کوتاه مدت با احتباس آب به مقدار 2268-1360 گرمی مرتبط است. زمانی که قصد کاهش وزن دارید هر گرم را باید اندازه گیری کنید. قطعا این یک تاثیر کوتاه مدت بوده و در دوزهای معمولی رخ نمی دهد.

احتباس آب بلافاصله پس از انقطاع کاهش می یابد. تشخیص تفاوت بین احتباس آب چرب و ارتباط آن با مصرف کراتین نیز بسیار مهم است. احتباس آب ناشی از مصرف کراتین تنها در بافت های چربی ذخیره نمی شود. زمانی که فست فودهای شور نیز می خورید این اتفاق رخ خواهد داد.

مقدار قابل ملاحظه ای از کراتین استنتاج شده از احتباس آب ناشی از افزایش ذخایر گلیکوژن و فسفر-کراتین در داخل ماهیچه ها است. گرچه ممکن است در این حالت نفخ کنید ، اما وزن اضافی روند کاهش وزن و رژیم شما را بر هم نمی زند. به بیان ساده تر : رژیم های غذایی کوتاه مدت در مقایسه با رژيم های غذایی بلند مدت دلیل عدم استفاده کراتین در رژیم می باشند ، علی رغم تمامی مزایا.

نکات نهایی در مورد تاثیر کراتین در چربی سوزی

اگرچه مصرف بسیاری از مکمل ها برای خیلی ها غیر عادی است ، کراتین یکی از موثرترین و ارزان ترین مکمل های موجود در بازار می باشد. استفاده از آن به عنوان یک مکمل عضله ساز ، یک راه عالی برای بهبود نتیجه بوده و با این حال این مکمل مزایای شگفت انگیز دیگری نیز دارد. در این مقاله تمامی اطلاعات کافی درباره تاثیر کراتین در چربی سوزی را برایتان شرح دادیم.

کراتین یک ماده چند منظور بوده که مزایای بالقوه ای در سطح سلولی ، ارگان ها و سطح انرژی بدن دارد. اگر به دنبال بهبود روند کاهش وزن خود هستید ، قطعا مصرف کراتین کمک شایانی به شما کرده و به نتیجه مطلوبی دست خواهید یافت!

مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

16 + 19 =