خرید مکمل آمینو

آمینو چیست

آمینو اسید که اغلب به عنوان بلوک های ساختاری پروتئین در نظر گرفته می شود ، نقش بسیار مهمی در بدن انسان ایفا می کند. آن ها برای فرآیندهای حیانی همچون تامین پروتئین و سنتز هورمون ها و فرارسان عصبی ضروری هستند. ورزشکاران تمایل زیادی به خرید مکمل آمینو دارند ، زیرا مصرف این مکمل ها راهی برای بهبود عملکرد و خلق و خو است.
بیست نوع اسید آمینه در تشکیل پروتئین‌ ها شرکت دارند. بر اساس گروه R متصل به آنها و در نتیجه خواص شیمیایی آنها ، این بیست اسید آمینه به سه گروه ضروی ، غیر ضروی و ضروی شرطی تقسیم می شوند. 9 مورد از آن ها جز آمینو اسیدهای ضروری محسوب شده ، بدین معنا که بدن شما قادر به تولید آن ها نیست و باید از طریق مصرف مکمل ها تامین شوند. سه اسید آمینه لوسین ، ایزولیسین و والین جز اسید آمینه های زنجیره ای ( BCAA ) محسوب می شوند.

عملکرد مکمل آمینو

قبل از خرید امینو حتما باید اطلاعات جامعی درباره این مکمل و عملکرد آن در داخل بدن به دست آورید. اسیدهای آمینه ترکیبات آلی متشکل از نیتروژن ، کربن ، هیدروژن و اکسیژن به همراه یک گروه زنجیره جانبی متغیر هستند. بدن شما به 20 اسید آمینه مختلف برای رشد و عملکرد مناسب نیاز دارد. اگرچه همه این 20 مورد برای سلامتی شما مهم هستند ، تنها 9 اسید آمینه به عنوان ضروری طبقه بندی می شوند.
این 9‌ اسیده آمینه عبارتند از : هیستیدین ، ایزولیسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین ، ترونین ، تریپتوفان و والین. هنگامی که پروتئین دریافت می کنید ، به آمینو اسید تجزیه شده و سپس برای کمک به بدن شما در فرآیندهای مختلفی همچون عضله سازی و تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن استفاده می شود. به همین دلیل است که ورزشکاران تمایل زیادی به خرید آمینو دارند.

انواع آمینو

برخی از آمینو اسیدهای غیر ضروری جز دسته آمینو اسیدهای ضروری شرطی طبقه بندی می شوند. اکنون می دانیم آمینو اسید چیست و قبل از خرید مکمل آمینو باید با انواع آمینوهای زیر آشنا شویم :
فنیل آلانین : فنیل آلانین ماده تشکیل دهنده فرارسان عصبی ( ماده‌ ای که موجب انتقال انگیزه ‌ها و پیام‌ ها در اعصاب می ‌شود ) تیروزین ، دوپامین ، آدرنالین و نوراپی نفرین است. فنیل آلانین نقش بسیار مهمی در ساختار و عملکرد پروتئین ها و آنزیم ها و همچنین تولید آمینو اسیدها دارد.
والین : والین یکی از 3 آمینو اسید زنجیره ای است ، بدین معنا که زنجیره ای به یک سمت ساختار مولکولی خود دارد. والین منجر به تحریک رشد و بازسازی عضلات شده و در تولید انرژی نقش مهمی دارد.
ترونین : ترونین نقش مهمی در پروتئین های ساختاری مانند کلاژن و الاستین ( اجزای حیاتی در پوست و بافت های همبند ) داشته و همچنین نقش مهمی در متابولیسم و سیستم ایمنی بدن دارد.
تریپتوفان : تریپتوفان برای حفظ تعادل نیتروژن اهمیت دارد و ماده تشکیل دهنده سروتونین و انتقال دهنده عصبی که اشتها ، خواب و خلق و خو را تنظیم می کند ، می باشد.
متیونین : متیونین نقش مهمی در متابولیسم و دفع سموم بدن دارد. همچنین برای رشد بافت ها و جذب زینک ، سلنیوم و مواد معدنی ضروری است.
لوسین : لوسین یک آمینو اسید زنجیره ای است که برای سنتز پروتئین و بازسازی عضلات ضروری است. لوسین همچنین به تنظیم سطح قند خون ، بهبود زخم و تولید هورمون رشد کمک شایانی می کند.
ایزولیسین : سومین آمینو اسید زنجیره ای ، ایزولیسین است. ایزولیسین در متابولیسم عضلات نقش داشته و در بافت عضلات متمرکز می شود. همچنین برای بهبود سیستم ایمنی بدن ، تولید هموگلوبین و تنظیم انرژی اهمیت دارد.
لیزین : لیزین نقش حیاتی در سنتز پروتئین ، هورمون ها ، تولید آنزیم ها و جذب کلسیم دارد. لیزین همچنین برای تولید انرژی ، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و تولید کلاژن و الاستین ضروری است.
هیستیدین : هیستیدین برای تولید هیستامین ، انتقال دهنده عصبی که برای پاسخ ایمنی ، هضم ، عملکرد جنسی و چرخه خواب حیاتی است ، مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید مکمل آمینو

مکمل آمینو از جمله مکمل هایی است که ورزشکاران تمایل زیادی به خرید آن دارند. از جمله متداول ترین مزایای آمینو تاثیر آن در رشد عضلات ، کاهش دردهای عضلانی ناشی از تمرینات ، کاهش خستگی ناشی از تمرینات ، بهبود خلق و خو و خواب ، بهبود عملکرد در حین تمرینات ، بهبود کاهش وزن و جلوگیری از زوال عضلات می باشد. از این رو هنگام خرید آمینو باید توجه داشته باشید که با اهداف شما هماهنگی داشته باشد.

خرید مکمل آمینو برای چه افرادی مناسب است

مکمل آمینو فقط برای ورزشکارانی که به دنبال افزایش حجم توده های عضلانی هستند پیشنهاد نمی شود. افرادی که در هر یک از شرایط زیر قرار دارند نیز می توانند از این مکمل استفاده نمایند :
بی اشتهایی : برخی از بیماری ها باعث می شود برخی از افراد اشتهای ضعیفی داشته باشند. مصرف مکمل های آمینو اسید منجر به افزایش اشتها می شود.
عملکرد ضعیف مغز ناشی از بیماری های کبدی : مصرف مکمل های آمینو منجر به بهبود عملکرد کبد و مغز می گردد.
اختلالات حرکتی : مصرف این مکمل منجر به کاهش علائم اختلالات عضلانی می گردد.

میزان / زمان مصرف مکمل آمینو

زمان و میزان مصرف آمینو اسیدهای زنجیره ای بستگی به اهداف شما دارد. به طور کلی ، اکثر ورزشکاران می توانند از مزایای بالقوه آمینو اسیدها قبل از شروع تمرین و یا در حین تمرین و یا پس از اتمام تمرین بهره مند شوند. بهترین زمان مصرف آمینو اسید برای جلوگیری از دردهای عضلانی ، قبل از شروع تمرین است. زیرا در این شرایط آمینو اسید به عنوان منبع سوخت برای عضلات عمل کرده و مانع زوال و نابودی عضلات می گردد. مصرف پودرهای آمینو اسید زنجیره ای پس از اتمام تمرین منجر به افزایش حجم دو برابری نسبت به مصرف پروتئین وی می گردد. آمینو اسید زنجیره ای نه تنها به عنوان سوخت برای بدن در حین تمرینات عمل می کند ، بلکه با خستگی بدن نیز مقابله می کند از این رو بهترین زمان مصرف آمینو اسید جهت مقابله با خستگی ، در طول تمرینات ورزشی است.

موارد منع مصرف مکمل آمینو

آمینو یکی از محبوب ترین و بی خطرترین مکمل های موجود در بازار است و مطالعات متعددی درباره این مکمل صورت گرفته و نشان می دهد که جز معدود مکمل هایی است که هیچ عارضه جانبی خاصی ندارد و با خیال راحت می توانید اقدام به خرید امینو نمایید. البته باید توجه داشته باشید که مهم نیست چه قدر سالم هستید ، قبل از مصرف هر گونه مکملی باید حتما با پزشک و یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید.
اگر عمل جراحی پیش رو دارید ، در خرید مکمل آمینو و میزان مصرف آن حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا آمینو اسیدهای زنجیره ای بر روی سطح قند خون تاثیر گذاشته و ممکن است با کنترل قند خون در طول و بعد از عمل جراحی تداخل داشته باشد.