خرید مکمل آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان چیست

آنتی اکسیدان ها کلاس خاصی از مواد مغذی هستند. آنتی اکسیدان ها از واکنش های شیمیایی مضر ایجاد شده توسط اکسیداسیون ( اثر مخرب اکسیژن و دیگر عوامل اکسید کننده بر اجزای مولکولی سلول ها ) جلوگیری می کنند. مکمل های آنتی اکسیدانی شامل حالت کنسانتره اکسیدان هستند ، ماده ای که رادیکال های آزاد را تثبیت می کند. زمانی که در حال ورزش کردن هستید و غذایی که خورده اید را هضم می کنید ، بدن شما به صورت طبیعی رادیکال های آزاد تولید می کند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که باعث از بین بردن رادیکال های آزاد می شوند - فرآورده های جانبی شیمیایی که به سلول ها آسیب می رسانند و به پیشرفت برخی بیماری ها کمک می کنند. مکمل های آنتی اکسیدانی غالبا به عنوان ابزاری برای جلوگیری از بیماری و مبارزه با اثرات منفی پیری مورد استفاده قرار می گیرند. مکمل های آنتی اکسیدان ممکن است تعدادی از ترکیبات مختلف ضد رادیکال آزاد را شامل شوند.

عملکرد آنتی اکسیدان چیست

رادیکال های آزاد به طور مداوم در بدن شما شکل می گیرد. بدون آنتی اکسیدان ها ، رادیکال های آزاد خیلی سریع صدمات جدی وارد می کنند و در نهایت منجر به مرگ می شوند. رادیکال های آزاد همچنین عملکردهای مهمی را که برای سلامتی ضروری هستند ارائه می دهند. به عنوان مثال ، سلول های ایمنی بدن شما برای مبارزه با عفونت ها از رادیکال های آزاد استفاده می کنند. در نتیجه ، بدن شما باید تعادل مشخصی از رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها را حفظ کند. به همین دلیل است که خرید مکمل آنتی اکسیدان به همه پیشنهاد می شود.

انواع آنتی اکسیدان

انواع مختلفی از آنتی اکسیدان ها در مواد غذایی وجود دارد. آنها به طور گسترده به دو گروه آنتی اکسیدان های محلول در آب و آنتی اکسیدان های محلول در چربی طبقه بندی می شوند. انواع آنتی اکسیدان های خارج از بدن عبارتند از :
ویتامین A
ویتامین C
ویتامین E
بتا-کاروتن
لیکوپن
لوتئین
سلنیوم
منگنز
مکمل های غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها عبارتند از :
سلنیوم
ویتامین C
آستاکسانتین
رسوراترول
لوتئین
کورستین
گلوتاتیون

فواید مکمل آنتی اکسیدان

طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها در طبیعت وجود دارد و از آنجایی که تنوع آن ها زیاد است ، هر آنتی اکسیدان مزایای خاصی برای قسمت های مختلف بدن دارد. به عنوان مثال بتا-کاروتین برای سلامت چشم ، لیکوپن برای پروستات و فلاونوئیدها برای سلامتی قلب مفید هستند. قبل از خرید آنتی اکسیدان باید اطلاعات جامعی درباره مزایای بالقوه آن ها به دست آورید. برخی از رایج ترین مزایای آنتی اکسیدان ها عبارتند از :
طراوات و شادابی پوست
بهبود سیستم ایمنی بدن
بهبود سلامت قلب
افزایش تمرکز و هشیاری
درمان بیماری آرتروز
سلامت چشم
تقویت ناخن و پوست

خرید مکمل آنتی اکسیدان برای چه افرادی مناسب است

از آنجایی که مکمل های آنتی اکسیدان غنی از ویتامین های مغذی هستند ، به تمام ورزشکاران و افراد عادی پیشنهادی می شود از این مکمل استفاده نمایند. به طور ویژه هر یک از افراد زیر می توانند اقدام به خرید آنتی اکسیدان نمایند :
افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
افرادی که ریزش مو دارند
افرادی که ناراحتی های قلبی ، مشکلات حافظه و اختلالات روحی و روانی دارند

میزان / زمان مصرف مکمل آنتی اکسیدان

از آنجایی که هر یک از مکمل های آنتی اکسیدان حاوی انواع ویتامین ها و مواد مغذی مختلفی هستند ، زمان و مقدار مشخصی برای مصرف این مکمل مشخص نشده است. سعی کنید هنگام خرید مکمل آنتی اکسیدان ، گزینه ای را انتخاب نمایید که متناسب با اهداف شما باشد و طبق دستورالعمل ذکر شده بر روی برچسب عمل کنید.

موارد منع مصرف مکمل آنتی اکسیدان

از آنجایی که هر یک از مکمل های آنتی اکسیدان حاوی انواع ویتامین ها و مواد مغذی مختلفی هستند ، عارضه جانبی خاصی نداشته و جز بی خطرترین مکمل ها محسوب می شوند. اگر پس از مصرف این مکمل ها احساس گیجی ، اسهال ، خون ریزی زیر پوست و یا حتی درد مفاصل داشتید باید توجه داشته باشید که این علائم موقتی بوده و پس از اینکه بدن شما با این دارو وفق پیدا کرد ، این علائم برطرف می شوند. در صورت ادامه داشتن هر یک از علائم حتما به پزشک مراجعه نمایید.
واکنش های آلرژیک جدی به این دارو بسیار نادر است. با این حال با مشاهده هر یک از علائم آلرژیک زیر سریعا به پزشک خود مراجعه کنید :
جوش
خارش / تورم ( به خصوص در ناحیه صورت / گلو / زبان )
سرگیجه های شدید
مشکل در تنفس