خرید مکمل ال کارنیتین

ال کارنیتین چیست

کارنیتین یا ال-کارنیتین از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده است. این ماده موجب انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری می ‌شود. میتوکندری به عنوان محرک در داخل سلول ها عمل کرده و از طریق سوزاندن چربی های اضافه ، انرژی قابل استفاده ای ایجاد می کند. کارنیتین در بافت عضلات و کبد ساخته می شود. می توانید از مکمل ال کارنیتین به منظور کاهش وزن استفاده نمایید. البته این مکمل در عملکرد مغز نیز تاثیر گذار است. حدود 98% ال کارنیتین در داخل عضلات و مقدار بسیار کمی در داخل کبد و خون ذخیره می شود.

عملکرد ال کارنیتین چیست

قبل از خرید مکمل ال کارنیتین باید اطلاعات جامعی درباره عملکرد آن در داخل بدن به دست آورید. وظیفه اصلی کارنیتین در بدن کمک به سوخت و ساز و تبدیل غذا به انرژی می‌ باشد. کارنیتین این عمل را از طریق انتقال اسیدهای چرب بلند زنجیره ای به داخل میتوکندری‌ ها جهت بتااکسیداسیون آن‌ ها انجام می ‌دهد. از طرف دیگر مصرف چربی ‌ها به عنوان منبع انرژی موجب صرفه جویی در مصرف گلیگوژن عضلات گردیده و با حفظ ذخایر گلیکوژن ، منجر به تاخیر در بروز خستگی ناشی از تمرینات ورزشی می گردد.
میزان نیاز به ال-کارنیتین در دوران کودکی و همچنین در زمان ‌های خاصی همچون بارداری و شیردهی که میزان نیاز بدن به انرژی افزایش می ‌یابد ، کمی بالا می رود. وجود ال-کارنیتین برای بهبود کارکرد قلب مورد نیاز است. مصرف روزانه مکمل ال-کارنیتین در ورزشکاران می ‌تواند تا 25% میزان توانایی و ظرفیت فعالیت بدنی آن ها را بالا ببرد. افرادی که از مکمل ‌های ال-کارنیتین استفاده می ‌نمایند بعد از انجام فعالیت ‌های بدنی به میزان کمتری دچار خستگی و کوفتگی می ‌شوند. از این رو ورزشکاران استقامتی تمایل زیادی به خرید ال کارنیتین دارند.
کارنیتین به انتقال اسیدهای چرب بیشتر به سلول های شما جهت سوزاندن انرژی کمک می کند ، این امر منجر به افزایش توانایی شما در سوزاندن چربی و کاهش وزن می گردد. مکمل های کارنیتین تاثیرات به سزایی در افزایش مقاومت ، بهبود روند کاهش وزن ، جلوگیری از زوال عضلات ، افزایش چربی سوزی ، بهبود عملکرد مغز و تنظیم قند خون دارند. بنابراین ابتدا اهداف تناسب اندام خود را تعیین کرده و سپس اقدام به خرید ال کارنیتین نمایید. از آنجایی که ال کارنیتین نقش مهمی در تولید انرژی دارد ، بسیاری از ورزشکاران از این مکمل به عنوان افزایش دهنده استقامت و بهبود عملکرد خود در حین تمرینات استفاده می کنند.

انواع ال کارنیتین

ال کارنیتین یک فرم استاندارد بیولوژیکی فعال کارنیتین است که در بدن ، غذاها و بیشتر مکمل ها یافت می شود. در ادامه انواع کارنیتین را برایتان توضیح می دهیم :
استیل-ال-کارنیتین : اغلب ALCAR نامیده می شود. یکی از موثرترین انواع کارنیتین برای بهبود عملکرد مغز محسوب می شود. این مدل برای افراد مبتلا به بیماری های عصبی بسیار مفید است.
پروپیونیل-ال-کارنیتین : این نوع از کارنیتین برای افرادی که مشکلات گردش خون همچون فشار خون بالا و بیماری های عروقی دارند ، بسیار مناسب است. همچنین به بهبود تولید اسید نیتریک کمک کرده و نهایتا منجر به تقویت جریان خون می شود.
ال-کارنیتین ال-تارترات : این مدل از کارنیتین به دلیل قابلیت جذب بالا ، در اکثر مکمل ها یافت می شود. همچنین به کاهش دردهای عضلانی ناشی از تمرینات شدید و بهبود ریکاوری بعد از اتمام تمرینات کمک شایانی می کند.
استیل-ال-کارنیتین و ال-کارنیتین محبوب ترین و موثرترین انواع کارنیتین در میان ورزشکاران محسوب می شوند که هنگام خرید مکمل ال کارنیتین باید به این موضوع بسیار دقت کنند.  

فواید مکمل ال کارنیتین

یکی از خواص ال کارنیتین ، تاثیر آن در بهبود روند کاهش وزن است. زمانی که ال کارنیتین را در کنار رژیم غذایی و تمرینات خود استفاده کنید ، موثر ترین راه برای کاهش وزن محسوب می شود. علاوه بر افزایش استقامت و کاهش وزن ، این آمینو اسید مکملی مفید برای ورزشکارانی است که به دنبال جلوگیری از آسیب های عضلانی هستند.
ال کارنیتین چگونگی استفاده بدن از چربی را بهبود می بخشد و این امکان را فراهم می کند تا برای مدت زمان طولانی تری ورزش کنید بنابراین کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند ، باید اقدام به خرید ال کارنیتین نمایند. بر خلاف سایر مکمل های ورزشی ، تاثیر ال کارنیتین غیر مستقیم بوده و ممکن است هفته ها و گاهی اوقات ماه ها طول بکشد تا در عملکرد شما در حین تمرینات تاثیر بگذارد.
ال کارنیتین در هر یک از شرایط زیر مفید خواهد بود  :
ریکاوری : منجر به بهبود ریکاوری می گردد.
تامین اکسیژن عضلات : منجر به افزایش تامین اکسیژن مورد نیاز عضلات می گردد.
استقامت : منجر به افزایش جریان خون و تولید نیتریک اکسید و در نتیجه کاهش خستگی می گردد.
درد عضلات : منجر به کاهش درد عضلات پس از اتمام تمرین می گردد.
تولید گلبول قرمز : با افزایش تولید گلبول های قرمز ، منجر به انتقال اکسیژن در داخل بدن و عضلات شما می گردد.

خرید مکمل ال کارنیتین برای چه افرادی مناسب است

تمامی ورزشکارانی که به دنبال کاهش وزن ، کاهش چربی های اضافی بدن ، بهبود عملکرد در حین تمرینات ورزشی و تقویت حافظه خود هستند و همچنین افرادی که پس از اتمام تمرین دردهای عضلانی شدید دارند ، می توانند از مکمل کارنیتین استفاده کنند.

میزان / زمان مصرف مکمل ال کارنیتین

معمولا توصیه می شود روزانه 500 الی 2000 میلی گرم ال کارنیتین استفاده کنید. البته برخی تحقیقات نشان می دهند که دوز مصرفی با توجه به نوع ال کارنیتین ، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال :
استیل ال کارنیتین : روزانه 600 الی 2500 میلی گرم
ال کارنیتین ال تارترات : روزانه 400 الی 1000 میلی گرم
پروپیونیل ال کارنیتین : روزانه 400 الی 1000 میلی گرم

موارد منع مصرف مکمل ال کارنیتین

تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف روزانه حداکثر 2 گرم ال کارنیتین بی خطر بوده و هیچ عارضه جانبی جدی نخواهد داشت. مصرف بیش از حد این مکمل تری ‌متیل‌ آمین ان-اکسید سطح خون را افزایش می دهد و نهایتا ممکن است در تصلب شریان خون تاثیر داشته باشد. قبل از خرید ال کارنیتین و شروع مصرف آن حتما درباره دوز مصرفی مناسب سیستم بدنی خود با پزشک و یا متخصص تغذیه مشورت نمایید.
افرادی که ناراحتی های تیروئیدی دارند ( تیروئید کم کار و یا تیروئید پرکار ) قبل از مصرف این مکمل حتما آزمایشات لازم را انجام داده و با پزشک خود مشورت کنند ، زیرا مصرف این مکمل ممکن است علائم کم کاری تیروئید را تشدید کند. افرادی که در گذشته بیماری صرع داشته اند ، حتما هنگام خرید مکمل ال کارنیتن و میزان مصرف این مکمل دقت کنند و در صورت تایید پزشک خود از این مکمل استفاده نمایند.