خرید مکمل بدنسازی

مصرف مواد غذایی بهترین راه دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن است. اما اگر احساس می کنید که رژیم غذایی شما فاقد تمامی مواد ضروری مورد نیاز شماست ، باید از انواع مکمل ها استفاده کنید. اطلاعات جامعی درباره مکمل ها و نحوه تاثیرگذاری آن ها در بهبود سلامتی ، انواع مختلف و قیمت های متفاوت آن ها وجود دارد. شاید همیشه انتخاب مکمل متناسب با نیازتان ، برایتان کار دشواری بوده باشد! اما با مطالعه این مطلب و آشنایی با نحوه صحیح خرید مکمل ورزشی این کار برایتان آسان خواهد شد.

در ابتدا به معرفی انواع مکمل ها پرداخته و سپس راهنمایی برای انتخاب مکمل مناسب به شما ارائه خواهیم نمود.

مکمل های ورزشی در حالت کلی معمولا به 4 دسته تقسیم می شوند:

 1. مکمل های عضله ساز

  ( از مکمل های عضله ساز می توان به پروتئین ، کراتین ، آمینو ، بی سی ای ای ، گلوتامین ، تستسترون ساپورت اشاره کرد )
 2.  مکمل های کاهش وزن

    (از جمله محبوب ترین مکمل های کاهش وزن مکمل های چربی سوز (فت برنر) ، سی ال ای ، ال کارنیتین ، مکمل های چای سبز ، پروتئین های کم کربوهیدرات ، مکمل های کاهش اشتها و میان وعده های رژیمی می باشند)

 3. مکمل های انرژی زا و افزایش استقامت

  ( مکمل های انرژی زا و افزایش استقامت نیز دارای زیر شاخه هایی همچون مکمل های پری ورک اوت ، کافئین ، نوشیدنی های انرژی زا ، محرک های غیر الکلی (همانند پمپ ها) و انرژی بار ها هستند )

 4. ویتامین ها و مکمل های سلامت کلی بدن

  (ویتامین ها و مکمل های سلامت کلی بدن که جزو پرطرفدارترین مکمل ها در سراسر دنیا می باشند نیز به چند دسته ویتامین ، مولتی ویتامین ، روغن ماهی ، جوینت ساپورت ها تقسیم بندی می شوند)

مرحله اول : هدف شما از خرید مکمل بدنسازی چیست ؟

توجه داشته باشید که مکمل ها به تامین نیازهای تغذیه ای شما کمک می کنند. نیازهای شما بستگی به عوامل متعددی همچون موارد ذکر شده در لیست زیر دارد :

 • سن
 • نوع غذاهایی که مصرف می کنید
 • شرایط پزشکی
 • هر گونه بیماری که در حال حاضر دارید

مرحله دوم : انتخاب عاقلانه مکمل ها

 1. به محتوای داخل مکمل ها ، خطرات و مزایای آن ها دقت کنید. بسیاری از مردم صرفا به خاطر اینکه نام آن مکمل را قبلا شنیده اند ، بدون داشتن کوچکترین اطلاعاتی ، اقدام به خرید آن مکمل می کنند.
 2. بررسی استانداردها : سازمان های مستقلی وجود دارند که مواد تشکیل دهنده ذکر شده بر روی لیبل را با استاندارهای مرتبط با آن محصول بررسی می کنند. هنگام خرید مکمل ورزشی همیشه به استانداردهای ذکر شده روی لیبل توجه کنید.

مرحله سوم : پاسخ این 4‌ سوال را بدهید

 • مزایای خرید این مکمل چیست ؟
 • آیا هیچ عارضه جانبی دارد ؟
 • به چه میزانی می توانم از این مکمل استفاده کنم ؟
 • مدت زمان مصرف این مکمل چه قدر است ؟

مرحله چهارم : قبل از خرید مکمل بدنسازی با پزشک خود مشورت کنید!

 • عوارض جانبی : برخی از مکمل ها با داروهای مصرفی شما تداخل دارند. به عنوان مثال ، اگر آسپیرین مصرف می کنید نباید بیش از حد ویتامین K مصرف کنید ، زیرا منجر به لخته شده خون می گردد. اگر به زودی عمل جراحی دارید ، لازم است دیگر مکمل امگا-3 مصرف نکنید زیرا باعث خونریزی شدید می شود. پزشک شما میتواند در خرید مکمل ورزشی مناسب راهنماییتان کند.
 • نحوه ادغام مکمل با رژیم غذایی : برخی از مکمل ها را باید به همراه غذای مصرف کنید. به عنوان مثال مکمل های آهن را با شیر نخورید ، زیرا کلسیم مانع جذب آهن می شود.
 • مقدار مصرف کافی : مصرف روزانه توصیه شده ( DRI ) برای بیشتر مکمل ها بستگی به عوامل متعددی همچون جنسیت و سن شما دارد.

آشنایی با مواد تشکیل دهنده مکمل ها

نباید چشم بسته هر مکملی را انتخاب کنید. عدم بررسی های دقیق شما در حین خرید مکمل بدنسازی ، دلیل اصلی عدم موفقیت شما در رسیدن نتایج مطلوب است. برچسب مواد تشکیل دهنده مکمل ها را با دقت مطالعه نمایید. ممکن است به برخی مواد افزودنی حساسیت داشته باشید ، از این رو قبل از خرید مکمل ورزشی باید اطلاعات کافی درباره آن مکمل به دست آورید.

دوز مصرفی

همانند دارو ها ، مکمل ها نیز دوزهای متفاوتی دارند. اگر به دنبال دریافت نتیجه مطلوب هستید ، نباید کورکورانه مکملی را مصرف کنید. با انجام تحقیقات متعدد دوز روزانه مورد نیاز خود را تعیین کنید. در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید تا بیش از حد و یا کمتر از حد لازم ، مصرف نکنید.

 

عوارض جانبی

علاوه بر مزایا ، نیاز دارید تا درباره نکات منفی آن مکمل نیز اطلاعات جامعی به دست آورید. شما باید آگاه باشید و آماده باشید تا با هر گونه نتیجه نامطلوب مواجه شوید. در این صورت هنگام مصرف آن مکمل با هیچ عارضه جانبی غیر منتظره ای روبرو نخواهید شد. نکته حیاتی دیگری که هنگام خرید مکمل بدنسازی باید در نظر بگیرید ، عواقب بعدی حاصل از برخی اجزای تشکیل دهنده مکمل ها است که ممکن است برای سلامتی شما خطرناک باشد و بدنتان به آن ها واکنش نشان می دهد.

اگر بلافاصله پس از مصرف مکمل احساس آلرژی کردید و بدنتان واکنش نشان داد ، باید بلافاصله توقف کنید و به پزشک مراجعه کنید. مکمل هایی که از مواد تشکیل دهنده طبیعی تشکیل شده اند ، هرگز چنین عارضه های جانبی را نخواهند داشت.

ارزش در مقابل هزینه

نباید هرگز پول خود برای مکملی که هیچ فایده ای برای سلامتی شما ندارد ، خرج کنید! سعی کنید ارزش واقعی آن محصول را برای خود مشخص کنید و آن ارزش باید حداقل برابر با هزینه محصول باشد. به همین دلیل است که همیشه باید مطمئن باشید که با کیفیت ترین محصول را انتخاب کرده اید!

آیا پزشک شما مصرف آن مکمل را توصیه می کند ؟

بدون مشورت با پزشک هرگز مکملی را انتخاب نکنید! حتما باید با پزشکتان مشورت کنید. اگر او مکمل مورد نظر را توصیه کرد ، می توانید مطمئن شوید که بهترین انتخاب را کرده اید. هرگز سلامتی خود را به خطر نیاندازید. نظر پزشک شما باید بخشی از تصمیمات شما در خرید مکمل ها باشد.

توجه به تاریخ مصرف مکمل

مطمئن شوید که تاریخ انقضا بر روی مکمل ذکر شده باشد ، زیرا این تاریخ نشان می دهد که این مکمل چند وقت است که تولید شده است! در صورت عدم ذکر تاریخ انقضا ، هرگز آن محصول را خریداری نکنید.

خرید برندهای معتبر

قبل از خرید مکمل ورزشی حتما اطمینان حاصل کنید که متدهای به کارگیری شرکت ها در تولید مکمل ها بر اساس استانداردهای جهانی بوده و تمام آزمایشات لازم بر روی آن محصول انجام شده است. از این رو شما با خیال راحت می توانید آن محصول را خریداری کنید.

اطلاعات تماس بر روی محصولات باید واضح باشد

هنگام خرید مکمل بدنسازی به اطلاعات تماس ذکر شده بر روی لیبل ها دقت کنید. بر روی لیبل باید شماره تلفن ها ، آدرس دفتر مرکزی و کارخانه شرکت تولید کننده حتما باید ذکر شده باشد.

خالص بودن مکمل ها

کنوانسیون دارویی آمریکا ( USP )درجه خالصیت کپسول ها ، پودرها و مایعات را بررسی می کند از این رو مکملی را نمی خرید که به سلامتی شما آسیب برساند. USP معمولا میزان فلزات سنگین و سم موجود در مکمل ها را بررسی می کند.

قیمت مکمل

هنگام خرید مکمل ورزشی همه ما سعی می کنیم پولمان را ذخیره کنیم. به یاد داشته باشید که قیمت مکمل ها تا حدودی بر روی کیفیت آن ها تاثیر می گذارد. از خرید مکمل های ارزان قیمت بدون اعتبار و بدون مطالعه دقیق برچسب آن ها احتناب کنید. می توانید اطلاعات لازم جهت بررسی شرکت تولید کننده از طریق سازمان های ارزیابی محصولات همانند ConsumerLab.com و NSF International به دست آورید. آنها نتایج آزمایشات انجام شده را جهت تشخیص بهترین محصولات به متخصصین بهداشت و مصرف کنندگان ارائه می دهند.

خرید مکمل کراتین

کراتین ماده ای است که در سلول های عضلانی ذخیره می شود. این ماده کمک می کند تا عضلات شما انرژی مورد نیاز جهت انجام تمرینات با شدت بالا و یا وزنه برداری را تولید کنند. از لحاظ شیمیایی کراتین یک نوع آمینو اسید محسوب می شود. امروزه انواع مختلفی از مکمل های کراتین در بازار موجود بوده و برخی از رایج ترین مکمل های کراتین عبارتند از کراتین بافر ، کراتین سیترات ، کراتین هیدروکلراید ، کراتین مونوهیدرات ، کراتین فسفات و کراتین پیروات. این مکمل به افزایش قدرت ، افزایش حجم توده های عضلانی ، ریکاوری سریع عضلات پس از اتمام تمرینات ، افزایش سرعت رشد عضلات و کاهش خستگی کمک شایانی می کند. نه تنها فقط بدنسازان ، بلکه وگان ها و گیاه خواران بسیار فعال انرژی لازم را با مصرف مکمل های کراتین به دست می آورند. دوز مصرفی روزانه مکمل کراتین 15 الی 25 گرم است که با توجه به وزن بدن هر فردی متفاوت خواهد بود. قبل از مصرف هر گونه مکملی باید حتما با پزشک و یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید. مصرف کراتین برای افرادی که بیماری های کلیه و کبد دارند و یا افراد دیابتی پیشنهاد نمی شود و حتما این افراددرباره دوز مصرفی باید با پزشک خود مشورت کنند.

خرید مکمل گینر

گینر یک پودر پروتئین با میزان کالری بالا است که با هدف افزایش میزان کالری دریافتی روزانه جهت افزایش وزن مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا مکمل های گینر حاوی ترکیبی از پروتئین ، چربی و کربوهیدرات هستند. نسبت کربوهیدرات به پروتئین بیشتر گینرها 2:1 است که تاثیر به سزایی در افزایش انرژی و افزایش میزان کربوهیدرات دریافتی در طول روز دارد. مکمل گینر کاربردهای بسیار زیادی همچون کمک به عضله سازی سریع تر ، بهبود ریکاوری پس از اتمام تمرین ، بهبود عملکرد شما در حین تمرینات ، بهبود تعادل پروتئین و افزایش میزان کالری دریافتی است. از این رو هنگام خرید گینر دقت کنید که حتما با اهداف شما همخوانی داشته باشد. می توانید صبح زود به منظور افزایش سریع کالری از این مکمل استفاده کنید تا دیگر نگران کالری دریافتی در طول روز نباشید. بعد از اتمام تمرین که کالری زیادی نیز سوزانده اید می توانید برای جبران کالری از دست رفته از این مکمل ها استفاده نمایید. برخی از مکمل های گینر غنی از گلوتن بوده و افرادی که ناراحتی های معده و سیستم گوارشی دارند ( به دلیل وجود پروتئین های گیاهی موجود در آن ) ، قبل از خرید مکمل گینر و مصرف این مکمل ها حتما باید با متخصص تغذیه و پزشک خود مشورت کنند.