خرید مکمل مولتی ویتامین

مکمل مولتی ویتامین چیست

مولتی ویتامین ها مکمل هایی هستند که در کنار سایر مواد تشکیل دهنده حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی می باشند. هیچ استانداردی برای مواد تشکیل دهنده مولتی ویتامین ها وجود ندارد و ترکیبات مغذی آن ها در هر برندی متفاوت خواهد بود. در حقیقت مولتی ویتامین ها ترکیبی از ویتامین های مختلف هستند که به طور معمول در غذاها و منابع طبیعی دیگر یافت می شوند و این مکمل ها ویتامین هایی را که از طریق رژیم های غذایی دریافت نمی کنید ، تامین می کنند. هنگام خرید مکمل مولتی ویتامین باید به اجزای تشکیل دهنده آن توجه کنید. اکثر مولتی ویتامین ها حاوی ویتامین های C ، B1 ، B2 ، B3 ، B5 ، B6 ، B7 ، B9 ، B12 ، A ، E ، D2 پتاسیم ، ید ، سلنیوم ، بورات ، زینک ، کلسیم ، منیزیم ، منگنز ، مولیبدنم ، بتا-کاروتن و آهن هستند.

عملکرد مکمل مولتی ویتامین

13 ویتامین و حداقل 16‌ ماده معدنی برای سلامتی شما ضروری هستند. بسیاری از آن ها به واکنش آنزیم ها در داخل بدن شما و یا عملکردهایی همچون علامت دادن مولکول  ها و عناصر ساختاری کمک می کنند. بدن شما برای تولید مثل ، نگهداری ، رشد و تنظیم فرآیندها نیز به این مواد مغذی نیاز دارد.
کلسیم و ویتامین D‌ موجود در مولتی ویتامین ها به سلامتی استخوان ها کمک می کنند ، فولیک اسید منجر به کاهش نقص های مادرزادی در حین تولد می گردد ، ویتامین های B منجر به افزایش انرژی و بهبود عملکرد سیستم عصبی می گردند ، منیزیم باعث آرامش بدن شده ، آنتی اکسیدان ها در مقابل انواع بیماری ها مقابله می کنند و ویتامین های C و زینک منجر به بهبود سیستم ایمنی بدن می گردند.

انواع مولتی ویتامین

هنگام خرید مولتی ویتامین باید به این نکته توجه کنید که این مکمل ها از لحاظ مواد تشکیل دهنده با یکدیگر فرق دارند. مولتی ویتامین ها در سه فرم قرص ، کپسول های ژله ای و مایع موجود هستند. هر یک از این حالت ها جنبه های مثبت و منفی دارند که هنگام خرید مکمل مولتی ویتامین باید به آن توجه کنید.
تنها تفاوت انواع مولتی ویتامین ها در اجزای تشکیل دهنده آن ها بوده و هر یک از این مکمل ها باید شامل ویتامین های زیر باشند :
ویتامین A
ویتامین های B1 ( تیامین ) ، B2 ( ریبوفلاوین ) ، B3 ( نیاسین ) ، B5 ( پانتوتنیک اسید ) ، B6 ( پیریدوکسین ) ، B7 ( بیوتین ) ، B9 ( فولیک اسید ) ، B12 ( کوبالامین )
ویتامین C ( آسکوربیک اسید )
ویتامین A ( رتینویید )
ویتامین D ( کلسیفرول )
ویتامین E ( توکوفرول )
ویتامین K
کلسیم
فسفر
پتاسیم
منیزیم

فواید مولتی ویتامین

ویتامین ها و مواد معدنی عملکردهای مختلفی داشته و هر یک از آن ها خواص منحصر به فردی دارند که هنگام خرید مکمل مولتی ویتامین ها باید در نظر بگیرید. برخی از رایج ترین فواید مولتی ویتامین ها عبارتند از :
تقویت و سلامت قلب
پیشگیری از انواع بیماری ها و سرطان
تقویت مغز
بهبود بینایی
بهبود سیستم ایمنی بدن

خرید مکمل مولتی ویتامین برای چه افرادی مناسب است

اگرچه خرید مکمل مولتی ویتامین و مصرف آن به همه پیشنهاد می شود ، اما گروهی از افراد و ورزشکاران هستند که حتما باید از این مکمل استفاده نمایند. این افراد عبارتند از :
زنان باردار
خانم هایی که یائسه شده اند
نوجوانان در حال رشد
افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
افرادی که از رژیم غذایی متعادل پیروی نمی کنند
وگان ها و گیاهخواران
ورزشکاران حرفه ای
افراد میانسال

میزان / زمان مصرف مکمل مولتی ویتامین

هیچ زمان و مقدار خاصی برای مصرف مولتی ویتامین ها وجود ندارد ، زیرا اجزای تشکیل دهنده هر یک از آن ها متفاوت بوده و شما باید دقیقا مطابق دستورالعمل ذکر شده بر روی لیبل و یا تجویز پزشک خود از این مکمل استفاده نمایید. هرگز بیشتر و یا کمتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. قرص های مولتی ویتامین را حتما با یک لیوان آب پر میل کنید.

موارد منع مصرف مکمل مولتی ویتامین

واکنش های آلرژيک به این مکمل بسیار نادر است. با این وجود ، در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به پزشک خود مراجعه کنید : جوش ، خارش / تورم ( به خصوص در نواحی صورت / زبان / گلو ) ، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس.
مولتی ویتامین عوارض جانبی خاصی نداشته و یکی از بی خطرترین مکمل ها محسوب می شود. در برخی موارد ممکن است پس از مصرف این مکمل احساس سردرد ، معده درد و مزه بد دهان داشته باشید. در این شرایط حتما در مورد ادامه مصرف آن با متخصص تغذیه و یا پزشک خود مشورت کنید.