خرید مکمل میان وعده

میان وعده چیست

آنچه شما در طول روز میل می کنید تنها بر وزن و سلامتی بدنتان تاثیر ندارد ، بلکه میزان خلاقیت شما در انتخاب مواد غذایی را نشان می دهد. زمانی که در میان ‌وعده ‌های غذایی گرسنه می ‌شویم و می‌ خواهیم سریعا این گرسنگی خود را بر طرف کنیم و به کارهای روزمره ‌مان برسیم ، بیشتر مواقع از اسنک های پرچرب و پرکالری استفاده می ‌کنیم. اما برای بهبود این وضعیت بهتر است از میان‌ وعده‌ های سالم استفاده کنیم تا هم گرسنگی‌ مان برطرف شود و هم بدن سالم‌ تری داشته باشیم. میان ‌وعده ‌ها با توجه به نوع انتخاب ما می ‌تواند خوب و یا بد باشد. می ‌توانید میان ‌وعده‌ های پر از انرژی را انتخاب کرده و خیلی سریع گرسنگی خود را کاهش دهید. بهتر است با دقت به میان‌ وعده‌ خود اهمیت داده و با محاسبه‌ واحدهای گروه‌ های غذایی ، میان‌ وعده ای با میزان پروتئین وچربی کم و فیبر فراوان را انتخاب کنید.

عملکرد میان وعده چیست

بعد از یک جلسه‌ تمرینی سخت در باشگاه ، میان وعده‌ بعد از تمرین یک راه عالی برای بازگرداندن انرژی و بازسازی عضلات محسوب می شود. در کمتر از 2 ساعت بعد از ورزش ، میان وعده‌ ها و شیک‌ های پروتئینی یک راه خوب برای بازسازی بافت‌ هایی هستند که در طول تمرین تجزیه شده اند.
مصرف انواع میان وعده ها به کنترل اشتها و در نهایت کاهش وزن کمک شایانی می کند. مصرف میان وعده های سالم در طی روز باعث می شود غذای کمتری در وعده های اصلی میل کرده در نتیجه کالری کمتری دریافت نمایید. اسنک های حاوی پروتئین به افزایش تمرکز و هشیاری کمک می کنند.

انواع میان وعده ها

در حالی که نیازهای غذایی هر کس با توجه به اهداف و فعالیت‌ هایش متفاوت است برخی میان وعده‌ ها به رفع گرسنگی ، تامین انرژی مورد نیاز انجام تمرینات ورزشی و ایجاد تعادل مناسبی از کربوهیدرات‌ ها ، چربی‌ ها و پروتئین‌ ها کمک شایانی می کنند. برخی از رایج ترین میان وعده های سالم عبارتند از :
مخلوط آجیل ، میوه‌ های خشک و شکلات
پنکیک پروتئین
شیک گلوتامین
پروتئین بار
کراکر تن ماهی
شیر و غلات
تخم مرغ آب پز
کره بادام زمینی ، بادام و کاشو
انواع پنکیک های رژیمی

فواید مکمل میان وعده

قبل از خرید مکمل میان وعده حتما باید اطلاعات جامعی درباره مزایای این مکمل ها به دست آورید. برخی از رایج ترین خواص میان وعده ها عبارتند از :
کنترل و کاهش اشتها
کمک به کاهش وزن
تنظیم سطح قند خون
افزایش انرژی
بهبود خلق و خو
افزایش هشیاری و تمرکز

خرید مکمل میان وعده برای چه افرادی مناسب است

هر کسی می تواند در طول روز میان وعده های سالم میل کند. با این حال ، این مکمل ها برای هر یک از افراد زیر مناسب خواهد بود :
افرادی که اشتهای بسیار زیادی در طول روز دارند.
افرادی که به دنبال مکملی برای کاهش وزن هستند.
ورزشکارانی که به دنبال مکملی برای افزایش انرژی هستند.
ورزشکارانی که به دنبال مکملی برای بهبود ریکاوری و روند عضله سازی پس از اتمام تمرینات هستند.
ورزشکارانی که به دنبال مکملی برای ترمیم بافت های عضلات آسیب دیده هستند.

میزان / زمان مصرف مکمل میان وعده

توصیه می شود به منظور کنترل اشتها و بهبود عملکرد بدن در طول روز هر سه الی چهار ساعت مکمل های میان وعده میل کنید. اگر هر سه وعده غذایی خود را میل می کنید ، یک وعده بعد از صبحانه و یک وعده مابین ناهار و شام میل کنید. به منظور ترمیم بافت های آسیب دیده ، ورزشکاران نیاز دارند قبل از شروع تمرینات از مکمل های میان وعده استفاده نمایند.

موارد منع مصرف مکمل میان وعده

مصرف به موقع و کافی مکمل های میان وعده نه تنها هیچ ضرری ندارد ، بلکه تاثیرات به سزایی نیز خواهد داشت. اگر از روی عادت ، استرس ، کسالت و ناامیدی به جای کنترل احساس گرسنگی مکمل های میان وعده میل کنید ، با افزایش وزن روبرو خواهید شد. هنگام خرید میان وعده ها سعی کنید گزینه های کم کالری را انتخاب نمایید. برخی مکمل ها حاوی کربوهیدرات های تصفیه شده و شکر افزودنی هستند که مصرف بیش از حد آن ها منجر به افزایش سطح تریگلیسیرید خون و کاهش سطح کلسترول HDL می گردد. از این رو قبل از اقدام به خرید این مکمل ها حتما با متخصص تغذیه مشورت نمایید.