خرید مکمل پروتئین وی

پروتئین وی چیست

پودرهای پروتئین یکی از محبوب ترین مکمل های غذایی محسوب می شوند. پروتئین یک ماده مغذی ضروری است که به عضله سازی ، بازسازی بافت های عضلانی و ایجاد هورمون ها و آنزیم ها کمک شایانی می کند. خرید پروتئین وی همچنین ممکن است به کاهش وزن و افزایش حجم توده های عضلانی کمک کند. پودرهای پروتئین در انواع مختلفی وجود دارند ، از این رو هنگام خرید مکمل پروتئین باید اهداف تناسب اندام خود را نیز در نظر بگیرید. سه نوع رایج پروتئین عبارتند از : وی ، سویا و کازئین. وی یکی از رایج ترین انواع پروتئین است ، زیرا یک پودر پروتئین محلول در آب می باشد. وی یک پروتئین کامل است و مزایای بالقوه زیادی دارد.
پروتئین وی به مقدار بسیار زیادی حاوی آمینو اسیدهای ضروری و زنجیره ای است. به همین دلیل است که بسیاری از ورزشکاران تمایل به خرید پروتئین وی دارند. مکمل های پروتئین را می توانید به صورت انواع بارها ، شیک ها و پودرها تهیه نمایید. پودرهای پروتئینی جز محبوب ترین انواع پروتئین بوده که در طعم های بسیار متفاوتی در دسترس هستند. این پودرها را می توانید با آب ، شیر و انواع آب میوه ها ترکیب کرده و بلافاصله قبل از شروع تمرین و یا بعد از اتمام تمرین میل کنید. پروتئین وی ترکیبی از پروتئین های جدا شده از آب پنیر بوده که عمدتا به عنوان مکمل رژیم غذایی استفاده می‌ شود. این ماده حاصل از ته ‌مانده شیر جامد شده در فرآیند تولید پنیر است ، زمانی که PH این محلول به 4/6 رسیده‌ است.
وی در قسمت آبکی شیر وجود دارد. پروتئین های وی طعم خوبی ندارند ، به همین دلیل است که معمولا طعم دار می شوند. هنگام خرید پروتئین وی به لیست اجزای تشکیل دهنده ذکر شده بر روی لیبل محصول توجه کنید ، زیرا برخی محصولات حاوی افزودنی های ناسالم همچون شکر هستند. مصرف پروتئین وی راهی آسان برای افزودن 25 الی 50 گرم پروتئین به برنامه غذایی روزانه شما است. این موضوع برای بدنسازان و افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند ، بسیار حائز اهمیت است.

عملکرد پروتئین وی چیست

هنگام خرید پروتئین وی باید اطلاعات جامعی درباره عملکرد این مکمل به دست آورید. پروتئین عملکردهای متفاوتی داشته که بیشتر آن ها در داخل سلول ها صورت می گیرد. 9 عملکرد مهم پروتئین در داخل بدن انسان عبارتند از :
رشد و نگهداری توده های عضلانی
منجر به ایجاد واکنش های بیوشیمیایی ( مربوط به شیمی حیاتی یا زیست شیمی ) می گردد
به عنوان یک پیام رسان عمل می کند
ساختارهای اساسی را فراهم می کند
حفظ سطح Ph
تعادل مایعات
بهبود سیستم ایمنی بدن
انتقال و ذخیره مواد مغذی
تامین انرژی

انواع پروتئین وی

پودرهای پروتئین مختلفی در بازار وجود دارد که هنگام خرید مکمل پروتئین باید مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایید. برخی از رایج ترین آن ها عبارتند از :

پروتئین وی

پروتئینی بر پایه لبنیات. این پروتئین شامل تمام اسیدهای آمینه ضروری بوده و به سرعت جذب می شود.

پروتئین کازئین

پروتئینی بر پایه لبنیات. این پروتئین شامل تمام اسیدهای آمینه ضروری بوده و سرعت جذب آن آهسته است. به همین دلیل است که اکثر ورزشکاران از این مکمل قبل از خواب استفاده می کنند.

پروتئین سویا

پروتئین گیاهی که شامل تمامی آمینو اسیدهای ضروری است. این مکمل مزایای بالقوه ای برای سلامتی بدن شما دارد.

پروتئین نخود

پروتئین گیاهی. - این پروتئین تا حدی شامل آمینو اسیدهای غیر ضروری سیستئین و متیونین است.

پروتئین برنج

پروتئین گیاهی که شامل مقدار کمی آمینو اسیدهای غیر ضروری همچون لیزین می باشد.

پروتئین بوته شاهدانه

پروتئین گیاهی که از دانه بوته شاهدانه تهیه شده و دارای فیبر ، چربی های ضروری امگا 3 و امگا  6 است. این پروتئین حاوی مقدار کمی آمینو اسید لیزین نیز می باشد. مصرف پودرهای پروتئین منجر به افزایش میزان پروتئین دریافتی می گردد. این پودرها راحت و قابل هضم بوده و در انواع طعم های مختلفی وجود دارد. می توانید این پودرها را با آب و یا هر مایع دیگری ترکیب کرده و میل کنید.
انواع مختلفی از پروتئین وی وجود دارد. تفاوت اصلی آن ها در نحوه پردازش آن ها می باشد.

وی کنسانتره

حدود 70% الی 80% پروتئین – شامل لاکتوز ( شکر شیر ) و چربی – طعم دار

وی ایزوله

90% پروتئین ( و یا بالاتر ) – شامل لاکتوز ، چربی و مواد مغذی کمتری نسبت به نوع کنسانتره

وی هیدرولیزه

از آنجایی که این دسته از پروتئین ها از پیش تجزیه شده اند ، راحت و سریع تر جذب می شوند. این نوع وی منجر به افزایش 28 الی 43 درصدی سطح انسولین می گردد ( نسبت به مدل ایزوله ).

فواید مکمل پروتئین وی

این مکمل خواص بسیار زیادی دارد و همین امر باعث شده است ورزشکاران زیادی اقدام به خرید مکمل پروتئین کنند. برخی از رایج ترین خواص مکمل پروتئین وی عبارتند از :
افزایش حالت سیری که منجر به کاهش نیاز به انرژی دریافتی می‌ شود
کمک به دستیابی به وزن طبیعی
رشد یا حفظ توده های عضلانی
افزایش توده های عضلانی بدون چربی بدن در طول محدودیت دریافت انرژی و تمرینات مقاومتی
کاهش توده های چربی بدن در طول محدودیت دریافت انرژی و تمرینات مقاومتی
افزایش قدرت عضلانی
بهبود آسیب های وارد شده به بافت اسکلت عضلات
بهبود ریکاوری عضلات پس از اتمام تمرین

خرید مکمل پروتئین وی برای چه افرادی مناسب است

علاوه بر ورزشکاران حرفه ای که به دنبال افزایش حجم توده های عضلانی خود هستند ، افراد دیگر نیز می توانند اقدام به خرید مکمل پروتئین کنند. دلایل مختلفی وجود دارد که ورزشکاران معمولی نیز تمایل به استفاده از این مکمل داشته باشند :
اگر در دوران رشد هستید : نوجوانان ورزشکار نیاز به دریافت پروتئین بیشتری دارند ، زیرا بدن آن ها در حال رشد است و به طور کلی از پروتئین بیشتری استفاده می کنند.
وقتی برای اولین بار شروع به انجام تمرینات ورزشی می کنید : اگر به تازگی انجام تمرینات ورزشی را آغاز کرده اید و قصد افزایش حجم عضلات را دارید ، به پروتئین بیشتری نسبت به حالت های معمولی نیاز خواهید داشت.
هنگامی که قصد افزایش شدت تمرینات را دارید : اگر چند بار در هفته به مدت یک ساعت و نیم ورزش می کنید و به تازگی تصمیم گرفته اید که شدت تمرینات خود را افزایش دهید ، باید میزان پروتئین دریافتی خود را نیز بالا ببرید.
هنگامی که در دوران بهبود یک آسیب دیدگی جدی هستید : ورزشکارانی که آسیب های جدی می بینند ، اغلب به پروتئین بیشتری نیاز دارند تا زخم آنها بهبود یابد.
اگر گیاه خوار هستید : از آنجایی که گیاه خواران منابع پروتئینی متداولی همچون گوشت ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی را از رژیم غذایی خود حذف می کنند ، نیاز به خرید مکمل پروتئین وی و مصرف آن دارند.

میزان / زمان مصرف مکمل پروتئین وی

 بر طبق RDA افراد بالای 18 سال باید حدود 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن و یا 0.36 گرم به ازای هر پوند وزن بدن پروتئین مصرف کنند.
استانداردهای تشخیص مقدار پروتئین مورد نیاز روزانه :
افراد زیر 18 سال : 0.6 تا 0.8 گرم به ازای هر نیم کیلوگرم ( 1 پوند ) وزن بدن
افراد 19 تا 40 سال : 0.8 تا  1.1گرم به ازای هر نیم کیلوگرم ( 1 پوند ) وزن بدن
افراد 41 تا 65 سال : 1.1 تا 1.3 گرم به ازای هر نیم کیلوگرم ( 1 پوند ) وزن بدن
افراد بالای 65 سال : 1.3 تا 1.5 گرم به ازای هر نیم کیلوگرم ( 1 پوند ) وزن بدن

موارد منع مصرف مکمل پروتئین وی

پروتئین یکی از محبوب ترین و بی خطرترین مکمل های موجود در بازار است و مطالعات متعددی درباره این مکمل صورت گرفته و نشان می دهد که جز معدود مکمل هایی است که هیچ عارضه جانبی خاصی ندارد و با خیال راحت می توانید اقدام به خرید پروتئین وی نمایید. البته باید توجه داشته باشید که مهم نیست چه قدر سالم هستید ، قبل از مصرف هر گونه مکملی باید حتما با پزشک و یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید. با این حال ، افرادی که ناراحتی های کبد و کلیوی دارند قبل از مصرف مکمل پروتئین باید در مورد مقدار دوز مصرفی حتما با پزشک خود مشورت کنند.