خرید مکمل چربی سوز

چربی سوز چیست

چربی سوزها یک نوع از مکمل های غذایی هستند که توانایی بدن شما در سوزاندن چربی را بهبود می بخشند. مکمل های چربی سوز به میزان قابل توجهی مصرف انرژی شما را بالا برده ، اکسیداسیون چربی هنگام انجام تمرینات ورزشی را بهبود داده و نهایتا منجر به کاهش وزن می گردند. چربی سوزها از طریق روش های مختلفی عمل می کنند. برخی از چربی سوزها از طریق جداسازی عمل می کنند ، بدین معنا که با ایجاد گرما در داخل سلول ها باعث ایجاد چربی سوزی می شوند.
برخی دیگر از چربی سوزها سرعت متابولیسم بدن شما را بالا برده و از این رو بدن شما قادر به سوزاندن چربی ها می باشد. برخی دیگر باعث می شوند تا سلول ها اسیدهای چرب زیادی آزاد کنند. برخی دیگر آنزیم های مرتبط با چربی را کنترل می کنند. امروزه چربی سوزهای متفاوتی در بازار موجود است که هر یک از آن ها فواید منحصر به فرد خود را دارند. از این رو هنگام خرید مکمل چربی سوز ، گزینه ای را انتخاب کنید که متناسب با اهداف شما باشد.

عملکرد چربی سوز چیست

برخی از مواد تشکیل دهنده کلیدی در فرمول چربی سوزها به گونه ای طراحی شده اند که واکنش های ( عکس العمل ) هورمونی در بدن را تحریک و نهایتا شروع به تجزیه چربی کرده و از آن به عنوان منبع سوخت استفاده می کنند. عنصر اصلی بیشتر مکمل های چربی سوز ، کافئین است که از طریق افزایش سوخت و ساز بدن و کمک به بدن در استفاده از چربی به عنوان سوخت ، به شما در کاهش وزن کمک شایانی می کند.
کافئین همچنین انرژی مورد نیاز برای انجام تمرینات ورزشی و دیگر فعالیت های کالری سوز را تامین می کند. در بدن انسان کافئین تجزیه اسیدهای چرب موجود در بافت چربی که به عنوان چربی های اطراف شکم نیز شناخته شده است را افزایش می دهد. زمانی که اسیدهای چرب تجزیه شدند ، وارد جریان خون شده و به منظور ایجاد انرژی توسط بدن سوزانده می شوند.

انواع چربی سوز

کافئین مانند اکثر محرک ها و چربی سوزها عمل می کند. مواد و ترکیبات شیمیایی دیگری همچون گوارانا وجود دارند که منجر به افزایش متابولیسم می گردد و هیچ گونه تداخلی با خواب ندارد.
کارنیتین چربی سوز دیگری بوده که جز دسته آمینو اسیدها محسوب می شود و منجر به از بین بردن چربی می گردد. چربی سوزهای دیگری همچون کروم ، پیکولات کروم و یا پیروات وجود دارند که تفاوت آن ها در عملکرد و کاراییشان است. هنگام خرید چربی سوزها باید گزینه متناسبی را انتخاب نمایید.
انواع دیگر چربی سوزها عبارتند از :

چای سبز

عصاره چای سبز حاوی مواد مختلفی بوده که منجر به بهبود متابولیسم ( سوخت و ساز ) بدن شده و مصرف گلوکز توسط بدن را بالا می برد.

ال-تیروزین

تیروزین منجر به افزایش ترموژنزیز ( فرآیند گرمازایی ) ، روند کالری سوزی جهت تولید گرما ، می شود. کالری سوزی به صورت طبیعی منجر به کاهش وزن نیز می گردد.

کافئین

کافئین منجر به بهبود انرژی شده ، که همین موضوع در تمرینات ورزشی بسیار حائز اهمیت است. هر چه انرژی بیشتری در طول تمرینات به کار بگیرید ، چربی بیشتری می سوزانید.

ترموژنیک

همان طور که از نام این دسته مشخص است ترموژنیک به افزایش دمای بدن کمک کرده ، بنابراین کالری بیشتری می سوزانید و میزان متابولیسم بدن شما افزایش می یابد.

5-HTP

این ماده منجر به کاهش اشتها شده و نهایتا حجم توده های عضلانی و چربی های اطراف شکم را از بین می برد.

ال-تیانین

ال-تیانین سطح کورتیزول را کاهش داده و نهایتا منجر به کاهش وزن ، استرس و اضطراب می گردد.

تنظیم کننده تیروئید

تیروئید یک غده درون ریز است ( غده‌ ای که در درون بدن هورمون ترشح می ‌کند ) و قادر به تنظیم متابولیسم بدن می باشد. این دسته از چربی سوزها غده تیروئید را تحریک کرده و به طور موثر متابولیسم بدن را افزایش می دهند.

فواید مکمل چربی سوز

مکمل های چربی سوز خواص متفاوتی داشته و هنگام خرید این مکمل ها باید توجه داشته باشید که آیا با اهداف شما هماهنگی دارند یا خیر! برخی از رایج ترین فواید این مکمل ها عبارتند از :

افزایش سرعت سوخت و ساز بدن

این مکمل ها سرعت متابولیسم را بالا برده و نهایتا منجر به کالری سوزی بیشتر و کاهش وزن می گردند.

بهبود انرژی

کافئین موجود در مکمل های چربی سوز منجر به افزایش انرژی گردیده که انجام تمرینات سخت را آسان کرده و از عدم فعالیت کربوهیدرات در رژیم جلوگیری می کند.

کاهش اشتها

یکی از مشکلاتی که هنگام کاهش وزن با آن روبرو هستیم ، کنترل اشتها می باشد. از مکمل های چربی سوز برای رفع این مشکل استفاده نمایید تا برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری کنید.

بهبود خلق و خو

مواد تشکیل دهنده چربی سوزها از جمله عصاره چای سبز ، باعث ایجاد آرامش می شود. هر چه آرامش بیشتر و استرس کمتری داشته باشید ، روند کاهش وزن بهتر صورت می گیرد.

خرید مکمل چربی سوز برای چه افرادی مناسب است

با مصرف و خرید مکمل چربی سوز ، هر ورزشکاری می تواند از مزایای بالقوه آن بهره مند شود ، به خصوص ورزشکارانی که می خواهند در کمترین زمان شاهد بیشترین مقدار کاهش وزن باشند! به طور کلی مکمل های چربی سوز برای ورزشکاران زیر مناسب است :
افرادی که به دنبال کاهش وزن سریع هستند.
افرادی که می خواهند اشتهای خود را کاهش دهند.
افرادی که می خواهند بر وضعیت ثابت کاهش وزن غلبه کنند.
افرادی که به دنبال افزایش انرژی و بهبود خلق و خو هستند.

میزان / زمان مصرف مکمل چربی سوز

اگر مکمل چربی سوز شما حاوی ترکیبات کاهنده اشتها است ، سعی کنید این مکمل را 30 دقیقه قبل از صبحانه یا شام مصرف کنید. اگر بعد از ظهرها تمرین نمی کنید ، می توانید قبل از نهار آنها را مصرف کنید. با این کار شما میزان کالری ورودی خود را کمتر می کنید و سرعت سوخت و ساز خود را بالا نگه می دارید.
بدن رفته رفته به ترکیبات چربی سوز ها بی حس می شود و استفاده بیشتر از این مواد فقط باعث می شود تا سطح کورتیزول بدن بالاتر برود. این موضوع بیشتر در شرایطی که دچار استرس هستیم تشدید می شود. برای جلوگیری از این شرایط مخرب لازم است که هر 3 الی 4 هفته مصرف چربی سوز را به مدت 2 هفته متوقف کنیم.

موارد منع مصرف مکمل چربی سوز

تحقیقات انجام شده نشان می دهد اگرچه این مکمل ها بی خطر هستند ، اما هنگام خرید چربی سوزها باید به موارد منع مصرف و عوارض جانبی آن ها توجه داشته باشید. اگر ناراحتی قلبی و فشار خون بالایی دارید ، قبل از مصرف این مکمل حتما با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا چربی سوزها منجر به افزایش فشار خون و تپش قلب می شوند.  
در برخی موارد که مکمل های چربی سوز حاوی 400 میلی گرم ( و یا بیشتر ) کافئین هستند ممکن است دچار سردرد ، اضطراب و بی قراری شوید. در این شرایط حتما با متخصص تغذیه مشورت کنید.