خرید مکمل گلوتامین

گلوتامین چیست

گلوتامین یک اسید آمینه ضروری در جریان خون و سلول های عضلات است که عملکردهای بسیار زیادی دارد. گلوتامین بلوک های ساختاری پروتئین بوده و بخش حیاتی سیستم ایمنی بدن محسوب می شود. این ماده همچنین نقش به سزایی در سلامتی روده و سیستم گوارش دارد.
تحت شرایط خاصی ، همچون تمرینات فیزیکی شدید ، سطح گلوتامین کاهش یافته و از این رو بدن انسان به مقدار زیادی به گلوتامین نیاز دارد. از آنجایی که بدن قادر به تولید این آمینو اسید به مقدار کافی نمی باشد ، مصرف مکمل گلوتامین ضروری است.

عملکرد مکمل گلوتامین چیست

قبل از اقدام به خرید مکمل گلوتامین ، حتما باید اطلاعات جامعی درباره عملکرد این مکمل به دست آورید. گلوتامین نقش های بسیار مهمی در عملکردهای مختلف بدن انسان دارد. برخی از این نقش ها عبارتند از :
سنتز پروتئین
کمک به تولید آمونیاک جهت حفظ تعادل پایه اسیدی کلیه
منبع انرژی سلولی
اهدای کربن جهت بازسازی چرخه سیتریک اسید
ضد کاتابولیسم ( از این رو مانع تجزیه عضلات می گردد )
خرید گلوتامین برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند بسیار حائز اهمیت است. به خصوص کسانی که قصد کاهش چربی های بدن بدون از دست دادن ماهیچه هایشان را دارند باید از مکمل گلوتامین استفاده نمایند. جهت بهبود عملکرد خود در حین تمرینات ورزشی نیاز به گلوتامین دارید. از آنجایی که سطح گلوتامین در حین تمرینات ورزشی کاهش می یابد ، بدنسازان بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار دارند. به همین دلیل است که خرید مکمل گلوتامین بسیار اهمیت دارد – نه الزاما جهت افزایش حجم توده های عضلانی ، بلکه برای حفظ تاثیرات ال-گلوتامین.
گلوتامین در مغز به اسید گلوتامیک ( برای فعالیت مغز ضروری است ) تبدیل می ‌شود و برعکس. این اسید همچنین مقدار اسید گاما ( آمینو بوتیریک که برای ادامه عملکرد مناسب مغز و فعالیت ذهنی لازم می‌ باشد ) را افزایش می ‌دهد. گلوتامین به حفظ تعادل صحیح اسیدی - قلیایی بدن کمک کرده و جز اصلی عناصر سازنده‌ ای است که برای ایجاد مولکول‌ های RNA و DNA به کار می ‌رود. این اسید برای افزایش توانایی ذهنی و حفظ سلامت دستگاه گوارش مفید است. هنگامی که اسید آمینه ای تجزیه می ‌شود ، نیتروژن آزاد می ‌گردد. بدن انسان به نیتروژن نیاز دارد ، اما نیتروژن آزاد می ‌تواند آمونیاک را که برای بافت‌ های مغز فوق ‌العاده سمی هستند ، به وجود آورد. ممکن است نیتروژن خود به اسید گلوتامیک متصل شود. در اثر این فرآیند ، گلوتامین به وجود می ‌آید.
گلوتامین باعث افزایش سنتز پروتئین در اسکلت عضلات شده و نهایتا منجر به رشد عضلات می‌ گردد. رشد عضلات منجر به افزایش توان میوفیبرها برای انقباض می ‌شود. این اسید آمینه توسط بسیاری از ورزشکاران وزنه ‌بردار ، بدنسازان و ورزشکارانی که تمرینات استقامتی انجام می دهند مورد استفاده قرار می ‌گردد. گلوتامین باعث افزایش هورمون رشد در پلاسمای خون نیز می شود.

انواع گلوتامین

هنگام خرید مکمل گلوتامین باید به انواع آن توجه کنید. همانند سایر آمینو اسیدها ، گلوتامین دو حالت دارد : ال-گلوتامین و دی-گلوتامین. این دو نوع گلوتامین تقریبا مشابه هم هستند و تنها فرق آن ها در ترتیب مولکولی است. در مواد غذایی و مکمل ها ، فرم ال-گلوتامین یافت می شود. از این رو هنگام خرید گلوتامین به این موضوع بسیار توجه داشته باشید.
در حالی که ال-گلوتامین جهت ایجاد پروتئین و انجام سایر عملکردها مورد استفاده قرار می گیرد ، به نظر می رسد که وجود فرم دی-گلوتامین نسبتا در موجودات زنده بی اهمیت است.
اگر به جای مصرف مکمل گلوتامین تمایل به انواع بارها دارید فرم های گلوتامینی که متصل به پپتید هستند را انتخاب کنید ، همانند ال-آلانیل ال-گلوتامین ، گلیسیل ال-گلوتامین هیدرات و یا اجزای تشکیل دهنده ذکر شده با نام ” گلوتامین پپتید “. فقط به یاد داشته باشید که غلظت گلوتامین هر یک از این فرم های پپتیدها معمولا حدود 65 الی 70 درصد است. به عبارت دیگر ، در هر 10 گرم گلوتامین پپتید 6.5 الی 7 گرم گلوتامین وجود دارد.

فواید مکمل گلوتامین

هنگام خرید مکمل گلوتامین به خواص آن توجه کنید که آیا با اهداف شما تطابق دارد یا خیر! با وجود عملکردهای مختلف گلوتامین ، تحقیقات متعددی نشان می دهد که مصرف مکمل گلوتامین منجر به افزایش حجم توده های عضلانی ، کاهش چربی بدن و افزایش استقامت و قدرت بدنی می گردد. تمرینات فیزیکی شدید استرس زیادی به بدن ورزشکاران وارد می کند. ورزشکاران می توانند با خرید مکمل گلوتامین از مزایای بالقوه این مکمل بهره مند شوند.
برخی از رایج ترین فواید مکمل گلوتامین عبارتند از :
بهبود سلامت دستگاه گوارش
تقویت حافظه
بهبود رشد عضلات
جلوگیری از زوال عضلات
بهبود چربی سوزی
تقویت سیستم ایمنی بدن
کمک به جذب بهتر مواد غذایی
تحریک سنتز پروتئین در عضلات با در اختیار گذاشتن نیتروژن برای تولید پروتئین ، کاهش زمان ریکاوری عضلات ، افزایش تولید هورمون رشد ، کاهش کاتابولیسم در طول تمرینات ، افزایش استقامت به وسیله جایگزین کردن گلیکوژن در شرایطی که گلیکوژن بدن تخلیه شده‌ است و کاهش احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ ها به وسیله تقویت سیستم ایمنی بدن از جمله فواید گلوتامین است.

خرید مکمل گلوتامین برای چه افرادی مناسب است

اگرچه ال-گلوتامین یکی از مهم ترین قسمت های ورزش بدنسازی محسوب می شود ، اما خرید گلوتامین فقط به بدنسازان جهت جلوگیری از متابولیسم پیشنهاد نمی شود. گلوتامین مورد استفاده گلبول های سفید خون قرار گرفته و به عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن کمک می کند. از این رو افرادی که بیماری های مربوط به سیستم ایمنی بدن دارند و یا کسانی که حجم توده های عضلانی بدون چربی آن ها کاهش یافته است ، می توانند از این مکمل استفاده نمایند.

میزان / زمان مصرف مکمل گلوتامین

بدنسازان باید 2 الی 3 بار در طول روز 10 الی 15 گرم گلوتامین مصرف کنند ( تقریبا هر وعده آن 5 گرم باشد ). بسیاری از مکمل های پروتئین نیز حاوی گلوتامین بوده و از این رو باید به میزان مصرف روزانه گلوتامین توجه داشته باشید. بهترین زمان مصرف گلوتامین صبح زود ، بعد از اتمام تمرین و یا قبل از خواب است.

موارد منع مصرف مکمل گلوتامین

هنگام خرید مکمل گلوتامین هرگز نگران عوارض جانبی آن نباشید. تحقیقات انجام شده نشان داده است که این مکمل هیچ عارضه جانبی جدی ندارد. اما همانند تمامی مکمل ها ، مصرف بیش از حد این مکمل نیز ایده جالبی نیست. اگر روزانه تا حداکثر مقدار 40‌ گرم مکمل گلوتامین مصرف کنید ، هیچ عارضه جانبی نخواهد داشت. پیشنهاد می شود قبل از خرید گلوتامین حتما با متخصص تغذیه و یا پزشک خود مشورت کرده و سپس اقدام به خرید این مکمل نمایید.
افرادی که ناراحتی کبدی دارند قبل از خرید مکمل گلوتامین و مصرف آن حتما باید با پزشک خود مشورت کنند. سعی کنید مکمل های گیاهی و انواع ویتامین ها را همزمان با مکمل گلوتامین مصرف نکنید ، مگر اینکه پزشکتان تجویز کرده باشد.