خرید مکمل bcaa

bcaa چیست

آمینو اسیدهای زنجیره ای ( BCAAs ) گروهی از سه اسید آمینه ضروری لوسین ، ایزولیسین و والین هستند. مکمل های BCAA به منظور افزایش رشد عضلات و بهبود عملکرد تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند. این مکمل ها همچنین به کاهش وزن و خستگی پس از اتمام تمرین نیز کمک شایانی می کنند. BCAAs ضروری محسوب می شوند ، زیرا بر خلاف اسید آمینه های غیر ضروری بدن انسان قادر به تولید آن ها نیست و نیاز به خرید مکمل bcaa دارید.

عملکرد bcaa چیست

قبل از خرید bcaa باید درباره عملکرد آن در بدن اطلاعات جامعی به دست آورید. bcaa درصد بالایی از اسیدهای آمینه بدن انسان را تشکیل می دهد. همه آن ها با هم تقریبا 35 الی 40 درصد تمام آمینو اسیدهای بدن انسان را تشکیل داده و 14 الی 18 درصد از آن ها در ماهیچه های شما یافت می شوند. برخلاف سایر آمینو اسید ها ، BCAAs غالبا در عضلات بیشتر از کبد تجزیه شده و از این رو نقش مهمی در تولید انرژی در حین تمرین دارد. BCAAs نقش های دیگری نیز در داخل بدن انسان دارد.
بدن انسان می تواند از آن ها به عنوان بلوک های ساختاری پروتئین و عضلات استفاده کند. همچنین ممکن است در تنظیم سطح قند خون با مراقبت از کبد و ذخایر قند موجود در عضلات و تحریک سلول های شما برای دریافت قند از جریان خون ، نقش داشته باشند. از میان سه مورد ذکر شده ، لوسین بیشترین تاثیر را در ظرفیت بدن انسان در ایجاد پروتئین عضلات دارد. ضمنا ، ایزولیسین و والین در تولید انرژی و تنظیم سطح قند خون موثرتر هستند.

فواید مکمل bcaa

هنگام خرید مکمل bcaa باید اطلاعات جامعی درباره مزایای بالقوه آن به دست آورید. برخی از رایج ترین فواید این مکمل عبارتست از :

افزایش حجم توده های عضلات

زمانی که به دنبال بهبود قدرت و یا افزایش حجم عضلات ( فزون پروری = رشد ناهنجار اندام یا بافت در اثر بزرگ شدن سلول ها ) هستید ، باید سنتز پروتئین را فعال کنید. در این شرایط لوسین مهم ترین آمینو اسید محسوب می شود.

کاهش خستگی

آمینو اسیدهای زنجیره ای به ویژه والین ، به کاهش خستگی ناشی از تمرینات کمک شایانی می کنند.

افزایش سرعت ریکاوری

مصرف BCAA سطح کافی آمینو اسید موجود در جریان خون را تضمین کرده و منجر به کاهش تجزیه عضلات می گردد. در حین و پس از اتمام تمرینات با شدت زیاد ، دریافت کافی آمینو اسیدها حائز اهمیت است. پس از اتمام تمرین ، معمولا ورزشکاران وعده های غذایی با پروتئین بالا میل می کنند تا سطح BCAA را دوباره بالا ببرند.

افزایش انرژی

هنگامی که سطح گلوکز ، منبع اصلی انرژی عضلات ، کاهش یابد بی سی ای ای به عنوان یک منبع انرژی عمل می کند.

حمایت از سیستم ایمنی بدن

تمرینات با شدت بالا از طریق کاهش آمینو اسید گلوتامین ، سطح سیستم ایمنی بدن شما را کاهش می دهند. بی سی ای ای در عضلات به گلوتامین تبدیل شده و از بدن شما محافظت می کند.

کاهش درد و آسیب های عضلانی

مصرف مکمل بی سی ای ای به کاهش دردهای ناشی از کشیدگی عضلات و التهابات کمک شایانی می کند.

خرید مکمل bcaa برای چه افرادی مناسب است

امروزه خرید مکمل bcaa در میان ورزشکاران بسیار رایج است. به طور کلی مصرف این مکمل را برای افراد زیر پیشنهاد می کنیم :
ورزشکارانی که به دنبال افزایش انرژی در حین تمرینات بسیار سنگین و طولانی مدت هستند.
ورزشکارانی که تمرینات هوازی و غیر هوازی انجام می دهند و به دنبال بهبود عملکرد خود در حین این تمرینات هستند.
افرادی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند.
ورزشکارانی که به دنبال حفظ حجم توده های عضلانی خود هستند.
ورزشکارانی که قصد حجیم کردن عضلات و سنتز پروتئین دارند.
افرادی که به دنبال مکملی جهت کاهش آسیب ها و دردهای عضلانی ناشی از تمرینات هستند.

میزان / زمان مصرف مکمل bcaa

اگر علاقه مند به خرید مکمل bcaa هستید ، باید بدانید که میزان مصرف این مکمل بستگی به نیازها و اهداف شخصی شما دارد. با این حال ، طبق تحقیقات اخیر مقدار نیاز روزانه ممکن است تا 144 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیز برسد. بررسی های اخیر به نتایج زیر دست یافته اند :
مقدار مورد نیاز بانوان : حداقل 9 گرم آمینو bcaa در روز
مقدار مورد نیاز آقایان : حداقل 12 گرم آمینو bcaa در روز
افرادی که از رژیم های غذایی غنی از پروتئین پیروی می کنند ، نیازی به مصرف مکمل های آمینو ندارند. مقدار مورد نیاز روزانه ورزشکاران و افرادی که تمرینات مقاومتی انجام می دهند ، کمی بالاتر از افراد دیگر خواهد بود.

موارد منع مصرف مکمل bcaa

مکمل bcaa جز آن دسته از مکمل هایی است که هیچ عارضه جانبی خاصی ندارد. با این حال ، هنگام خرید bcaa باید دستورالعمل و توضیحات لازم این محصول را مطالعه کرده و در صورت نیاز با پزشک و یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید.
این مکمل ممکن است در برخی افراد باعث ایجاد خستگی و عدم تمرکز و هماهنگی شود. هنگامی که تمرینات ورزشی شما نیاز به تمرکز زیاد دارد ، با احتیاط از این مکمل قبل از شروع و یا در حین تمرین استفاده نمایید. افرادی که ناراحتی های قلبی دارند ، حتما قبل از خرید مکمل bcaa با پزشک خود مشورت کنند زیرا این مکمل تا حدی منجر به افزایش فشار خون و سردرد می گردد.