Top

خواص آرژنین

خواص آرژنین

ال آرژنین ( آرژنین ) یک نوع آمینو اسید است که جزیی از بلوک های ساختاری پروتئین محسوب می شود. می توانید آرژنین را از رژیم غذایی خود ، به ویژه منابع حیوانی همچون گوشت قرمز ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی دریافت کنید. آرژنین آمینو اسیدی است که بدن انسان قادر به تولید آن نمی باشد و باید از منابع خارجی دریافت کنید. آرژنین یک ماده بسیاری ضروری محسوب می شود ، زیرا برای بسیاری از عملکردهای بدن لازم است. یکی از مهم ترین خواص آرژنین ، توانایی آن در بهبود جریان و گردش خون است. در بدن انسان آرژنین به نیتریک اسید تبدیل شده که نهایتا منجر به باز شدن رگ های خونی می گردد. یکی از مهم ترین وظایف آرژنین این است که تولید هورمون های خاصی به ویژه هورمون رشد و انسولین ( به گلوکز درون سلول ها کمک می کند تا برای رشد و تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرد ) را تحریک می کند.

برخی خواص آرژنین عبارتند از :

 • مقابله با التهاب
 • کاهش خطر ابتلا به تصلب شراین ( سفت شدن و کلفت شدن دیواره‌های سرخرگ‌ها ) و سکته قلبی
 • ترمیم رگ های خونی
 • مبارزه با نارسایی احتقانی قلب و بیماری عروق کرونر
 • کاهش فشار خون
 • بهبود عملکرد در حین تمرینات ورزشی
 • بهبود سیستم ایمنی بدن
 • کاهش درد عضلات ( به ویژه درد پا ناشی از عروق خونی مسدود شده )
 • بهبود عملکرد کلیه
 • بهبود ظرفیت ذهن
 • مقابله با زوال عقل
 • جلوگیری از سرماخوردگی

مهم ترین خواص آرژنین عبارتند از :

بهبود سلامت قلب

تحقیقات انجام شده نشان می دهد یکی از خواص آرژنین ، کمک به کاهش التهاب و بهبود سلامت عروق خونی و سیستم قلبی عروقی است ، به همین دلیل است که آرژنین یکی از محبوب ترین مکمل های توصیه شده توسط متخصصین قلب محسوب می شود. مصرف ال آرژنین به جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی کمک شایانی می کند. برخی از راه هایی که ال آرژنین سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد عبارتند از : کاهش فشار خون ، بهبود جریان خون در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر ( شریان های مسدود شده ) ، کاهش کلسترول بالا ، کمک به کاهش نارسایی قلبی و بهبود استقامت. معمولا از آرژنین برای درمان درد قفسه سینه ( انژین پکتوریس ) ، به دلیل اثرات اسید نیترات برای جلوگیری از لخته شدن خون ، استفاده می شود. و در نهایت ، آرژنین به بهبود عملکرد در حین تمرین در افرادی با استقامت کم ، مشکلات گردش خون و سابقه بیماری قلبی کمک شایانی می کند.

کاهش التهاب و مبارزه با اثرات پیری

علاوه بر سلامت قلب ، یکی از مهم ترین خواص آرژنین مبارزه با بیماری های التهابی و افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن است. به دلیل اثرات آن بر روی آنزیمی به نام سوپراکسید دیسموتاز ( SOD ) و همچنین مکانیسم سایر آنتی اکسیدان ها ، ال آرژنین اساسا قادر به از بین بردن رادیکال های آزاد است. آرژنین معمولا در ترکیب با آنتی اکسیدان هایی همچون ویتامین C و روغن ماهی امگا 3 مورد استفاده قرار می گیرد که به کاهش سرعت روند پیری و ابتلا به بیماری های مزمن کمک می کند. آرژنین همچنین به طور عام بر سیستم عصبی مرکزی و عملکرد سیستم ایمنی تأثیر می گذارد ، زیرا NO مغز به عنوان عامل انتقال دهنده سیستم عصبی و محافظی در برابر تهدیدات خارجی عمل می کند. آرژنین برای سم زدایی بدن نیز مفید بوده و میزان آمونیاک در خون را کاهش می دهد ، به همین دلیل گاهی اوقات برای درمان افراد متاثر از مشکلات متابولیکی مورد استفاده قرار می گیرد. آمونیاک ( هیدروکسید آمونیوم ) محصولی از بدن است که پروتئین ها را از بین می برد و یکی از علل مردگی بافتی است كه می تواند منجر به تخریب سلولی و التهاب شود.

بهبود عملکرد تمرینات ورزشی

یکی از خواص آرژنین تاثیر آن در بهبود جریان خون می باشد ، به این معنی که کمک می کند اکسیژن و مواد مغذی وارد عضلات و بافت مفاصل گردد. این بدین معنا است که با کمک آرژنین می توانید از تمامی مزایای تمرین با کمترین درد بهره مند شوید. مکمل آرژنین حتی در بعضی موارد برای افزایش حرارت و گردش خون در مفاصل آسیب دیده ، برای افرادی که گردش خون پایینی دارند ، بیماران دیابتی و افرادی که از دردهای ناشی از آرتروز رنج می برند ، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین باید بدانید که آرژنین توسط بدن برای افزایش تولید هورمون رشد ، پرولاکتین و چندین اسید آمینه ( از جمله کراتین ، ال-پرولین و ال-گلوتامین ) مورد استفاده قرار می گیرد. نقش ال-آرژنین در سلامت متابولیک ( سوخت و ساز ) در ایجاد بافت عضلات قوی ، مبارزه با التهاب که منجر به درد استخوان و مفاصل می گردد ، بازسازی جراحات و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن مهم است. برخی مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه 5 الی 9 گرم آرژنین منجر به افزایش قابل توجهی سطح هورمون رشد می گردد. در اکثر موارد ، آرژنین سطح هورمون رشد ایستا را تا حداقل 100 درصد افزایش می دهد ( در مقایسه ، ورزش منظم سطح هورمون رشد را تا 300 الی 500 درصد افزایش می دهد ). شواهدی نیز وجود دارد که آرژنین سطح پلاسمای انسولین را بالا برده و به ایجاد عضلاتی قوی تر  حتی در زمان استراحت ( با توجه به تاثیر آن بر مویرگ های بدن ) کمک می کند. این تغییرات هورمونی تاثیرات مثبتی از طریق کمک به بازسازی ، ایجاد و مراقبت از اسکلت عضلات ، در متابولیسم بدن ( سوخت و ساز ) دارد.

بهبود سیستم ایمنی بدن ، جلوگیری از عفونت و افزایش سرعت التیام

یکی دیگر از خواص آرژنین بهبود سیستم ایمنی بدن می باشد. اعتقاد بر این است که برخی سلول های سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن ( به نام MSCs ) ممکن است منجر به کمبود آرژنین و یا سطح پایین گردش خون گردد. این موضوع مشکل زا است زیرا لنفوسیت های محافظ سیستم ایمنی بدن و سلول های T برای دفاع از بدن ، به آرژنین نیاز دارند. به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت ( به ویژه عفونت های تنفسی یا مشکلات ریه ها ) بهتر است آرژنین را با امگا 3 و یا سایر مکمل ها ترکیب کنید و به بهبود زخم ، کاهش زمان ریکاوری بیماری سرطان و سایر جراحت ها کمک کنید. همچنین به منظور بهبود عملکرد پروتئین در التیام سوختگی مورد استفاده قرار می گیرد.

بهبود اختلالت جنسی

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که آرژنین علاوه بر بهبود گردش خون ، در فرآیند تکرار سلولی نیز درگیر است ، در نتیجه منجر به بهبود تولید اسپرم و تحرک پذیری می گردد. آقایان مبتلا به مشکلات قلبی عروقی ، سطح NO خون پایین تری دارند و بیشتر از اختلالات جنسی و ناباروری رنج می برند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف آرژنین به همراه سایر مکمل های آنتی اکسیدان و ضد التهاب به درمان این مشکل کمک شایانی می کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که سطح استرس بالا وجود آرژنین در مسیر تولید اسپرم را کاهش می دهد. ترکیبی از ال-آرژنین ، ال-گلوتامین و یوهیم بین هیدورکلراید معمولا برای درمان ED مورد استفاده قرار می گیرد.

بدن انسان قادر به تولید ال-آرژنین است اما مقدار آن بستگی به سن ، سطح التهاب ، وضعیت قلب و عروق ، جنسیت و ژنتیک دارد. برخی از دلایلی که یک فرد ممکن است آرژنین کافی دریافت نکند عبارتند از خوردن غذاهای گیاهی ( گیاه خواران ) ، رژیم های غذایی با منابع پروتئین کم ، مشکلات گوارشی ، سطح بالای استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد ( به علت رژیم غذایی ، آلودگی و استرس ) ، عوامل ژنتیکی و سیگار کشیدن.

به منظور کمک طبیعی به بدن در تولید و استفاده از ال-آرژنین و نیتریک اسید ، توصیه می شود بر روی رژیم های غذایی با منابع کامل پروتئین ها که طیف وسیعی از آمینو اسیدها را تامین می کند ، تمرکز کنید. پروتئین های کامل مفید هستند چرا که نه تنها آرژنین را عرضه می کنند ، بلکه آنها همچنین سایر اسیدهای مورد نیاز برای کمک به رشد بافت ماهیچه ای و عملکرد مناسب انتقال دهنده های عصبی را فراهم می کنند.

منابع غذایی ال-آرژنین

منابع غذایی ال-آرژنین

برخی از بهترین منابع طبیعی آرژنین عبارتند از :

 • تخم مرغ
 • محصولات لبنی مانند ماست کفیر ، و پنیرهای خام
 • گوشت قرمز
 • ماهی
 • دانه کنجد
 • تخمه کدو حلوایی
 • تخمه آفتابگردان
 • جلبک دریایی
 • اسپیرولینا
 • آجیل برزیلی
 • گردو
 • بادام

دوز مصرفی ال-آرژنین بستگی به شرایط فعلی شما دارد. به عنوان مثال در درمان بیماری های قلبی و جنسی باید روزانه 3 الی 6 گرم ( در دو دوز ) و به منظور بهبود عملکرد تمرینات روزانه 9 گرم ، به منظور جلوگیری از التهاب و بهبود سیستم گردش خون روزانه 1 گرم مصرف کنید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

چهار × یک =