Top

خواص تستسترون در بدنسازی

خواص تستسترون در بدنسازی

تستسترون هورمونی است که برای رشد آقایان ضروری بوده و همچنین در غدد فوق کلیوی بانوان یافت می شود و اثرات آندروژنیک ( جنسیتی ) و آنابولیک ( سازنده ، رشد دهنده ) دارد. مقدار تستسترون بانوان نسبت به آقایان بسیار کمتر است. در دوران بلوغ تولید تستسترون حدود 30 برابر افزایش یافته و پس از آن دوران ، سطح تستسترون هر سال کاهش می یابد. تستسترون از هورمون‌های استروئیدی بدن است که ساختمان اصلی سازنده آن را کلسترول تشکیل می‌دهد. در این مقاله سعی کرده ایم تا برای شما خواص تستسترون در بدنسازی را شرح دهیم.

تستسترون نقش کلیدی در موارد زیر دارد :

  • حجم توده های عضلات و استخوان ها
  • رشد مو
  • عملکرد جنسی
  • خلق و خو
  • حافظه کلامی و قدرت تفکر

در صورتی که حجم توده های عضلانی شما کاهش و چربی بدنتان افزایش یافته و یا دچار اختلالات عملکرد جنسی شده اید ، سطح تستسترون بدن شما پایین بوده و باید از مکمل تستسترون استفاده نمایید. تستسترون مهم ترین هورمون مردانه بوده و در رشد و تکامل اندام های جنسی و بروز صفات ثانویه جنسی مانند رویش موی صورت ، بم شدن صدا و خواص آنابولیک مانند رشد عضلات و توده استخوانی بسیار موثر می‌باشد. این هورمون باعث جهش رشد در نوجوانان و توقف رشد قدی با بستن صفحات رشد در دو انتهای استخوان‌ها می‌گردد. اکنون می دانیم تستسترون چیست و باید درباره خواص تستسترون در بدنسازی اطلاعات جامعی به دست آوریم.

مزایای تستسترون بوستر

مزایای تستسترون بوستر

سلامت قلب و خون

قلب سالم باعث جریان خون به داخل تمام قسمت های بدن ، داشتن عضلاتی حجیم و وجود اکسیژن کافی در تمامی ارگان ها به منظور بهبود عملکرد می گردد. یکی از خواص تستسترون در بدنسازی ، کمک به تولید گلبول های قرمز خون از طریق مغز استخوان می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف مکمل تستسترون برای بیماران قلبی ، منجر به کاهش 24 درصدی خطر ابتلا به سکته قلبی و کاهش 36 درصدی سکته مغزی در آن ها شده است.

چربی کمتر و عضلات بیشتر

تستسترون مسئول افزایش حجم توده های عضلات است. تستسترون نقش مهمی در تنظیم متابولیسم انسولین ، گلوکز و چربی دارد. زمانی که سطح تستسترون کاهش می یابد ، توانایی بدن در تنظیم گلوکز ، انسولین و متابولیسم چربی نیز کاهش یافته که به نوبه خود سبب ایجاد و تجمع بافت های چربی می گردد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که سطح تستسترون پایینی دارند ، با مصرف مکمل تستسترون سطح چربی آن ها کاهش و سایز عضلات و قدرت آن ها افزایش یافته است. تستسترون با افزایش سنتز پروتئین عضلات ، منجر به افزایش حجم توده های عضلانی می گردد. اگر مصرف مکمل تستسترون به همراه تمرینات قدرتی باشد ، به نتیجه مطلوب تری دست خواهید یافت.

داشتن استخوان های قوی تر

تستسترون نقش بسیار مهمی در تراکم مواد معدنی استخوان ها دارد. با افزایش سن ، تراکم استخوان و در نتیجه سطح تستسترون کاهش می یابد. این موضوع باعث افزایش خطر ضعیف شدن استخوان ها و ابتلا به پوکی استخوان می گردد. استخوان های قوی ، عضلات و اندام های داخلی شما را تقویت می کند و در نتیجه منجر به بهبود عملکرد تمرینات ورزشی شما می گردد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد با افزایش سطح تستسترون ، تراکم استخوان نیز افزایش می یابد ( تا زمانی که دوز آن به اندازه کافی بالا باشد ).

تقویت حافظه

یکی از خواص تستسترون در بدنسازی ، تقویت حافظه می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که سطح تستسترون بالایی دارند ، کمتر دچار آلزایمر می شوند. شواهدی نیز وجود دارد که همبستگی قوی بین تستسترون و قدرت تفکر مانند حافظه کلامی و سرعت پردازش را نشان می دهد.

بهبود عملکرد جنسی

یکی از مهم ترین خواص تستسترون در بدنسازی ، بهبود میل و عملکرد جنسی است. مردانی که سطح تستسترون بالاتری دارند ، معمولا فعالیت جنسی بیشتری خواهند داشت.

بهبود خلق و خو

برخی علائم سطح تستسترون پایین عبارتند از افسردگی ، خستگی و زودرنجی. اثرات درمان خلق و خو با استفاده از مکمل تستسترون متفاوت خواهد بود. بدن دارای سیستم کنترل تستسترون است ، پیام ها را از طریق هورمون ها و مواد شیمیایی که در جریان خون آزاد هستند ارسال می کند. در داخل مغز ، هیپوتالاموس برای غده هیپوفیز مشخص می کند که به چه مقدار تستسترون نیاز دارد.

راه های طبیعی افزایش سطح تستسترون :

برخی موا غذایی ، ویتامین و گیاهان منجر به بهبود سطح تستسترون می شوند.

گیاهانویتامین ها و مکمل هامواد غذایی
جینسنگ مالزیویتامین Dسیر
تریبولوس ترستریسآرژنینماهی تن
آشواگاندارویزرده تخم مرغ
عصاره پوست درخت کاجصدف
یوهیمب
پالمتو

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

هجده + هشت =