عضله سازی با تخم مرغ
عضله سازی با تخم مرغ کامل
2019-06-18
برنامه چربی سوزی سریع
برنامه چربی سوزی سریع
2019-06-18
Show all

خواص گلوتامین

خواص گلوتامین

خواص گلوتامین

خواص گلوتامین

آیا تا به حال در مورد خواص گلوتامین شنیده اید ؟ گلوتامین یک آمینو اسید بوده و به عنوان بلوک های ساختاری پروتئین به حساب می آید. متداول ترین کاربردهای گلوتامین کاهش وزن سریع ، چربی سوزی و ایجاد عضلات است.

مهم ترین خواص گلوتامین

بهبود سلامت دستگاه گوارش

اگر مشکلات گوارشی همچون سندرم روده ( IBS ) ، التهاب روده مانند بیماری کرون ، کولیت اولسراتیو ، پرواگراهگی و دیورتیکول دارید ، می توانید از مکمل گلوتامین استفاده نمایید. گلوتامین یک ماده مغذی حیاتی برای معده به منظور بازسازی بوده که شما به این آمینو اسید به طور منظم در رژیم غذایی خود نیاز دارید.

یک مطالعه منتشر شده در مجله ایمونولوژی نشان می دهد که ال-گلوتامین عوارض پاسخ ایمنی TH2 را که باعث تحریک سیتوکین های التهابی می شود ، به صورت عادی در می آورد. این مطالعه نیز نشان می دهد یکی از خواص گلوتامین کاهش التهاب روده بوده و به بهبود سلامت فرد کمک می کند.

کمک به بهبود زخم معده

امروزه بسیاری از افراد از بیماری سندروم روده ، که اساسا دلیل اصلی بیماری خود ایمنی می باشد ، رنج می برند. سوراخ بودن روده منجر به بیماری های تیروئیدی ، آرتروز ، بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و سایر مسائل جدی مربوط به سلامت می گردد. از آنجایی که گلوتامین منبع اصلی سوخت برای سلول های روده کوچک است ، به درمان سوراخ بودن روده کمک شایانی می کند. یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی نشان می دهد که 20 مریض مبتلا به این بیماری ، با مصرف مکمل ال-گلوتامین درمان شده اند.

یکی دیگر از خواص گلوتامین این است که به درمان زخم معده با محافظت در مقابل آسیب های بیشتر کمک می کند. علاوه بر این یک جایگزین سالم و طبیعی آنتی بیوتیک ها برای درمان زخم معده می باشد.

بهبود سلامت مغز

ماده تشکیل دهنده گلوتامات انتقال دهنده عصبی در مغز شما ، گلوتامین ، کلید  اصلی تقویت سلامت مغز می باشد. چرا ؟ توقف چرخه گلوتامین – گلوتامات می تواند منجر به انواع مشکلات مغزی مانند سندروم ری ، صرع ، اختلال دو قطبی ، اسکیزوفرنی ، اضطراب و افسردگی گردد. یکی دیگر از خواص گلوتامین ، جلوگیری از پیری مغز است. اختلال عملکرد میتوکندری باعث افزایش غیر طبیعی در گلوتامات عصبی می شود و مجددا مغز را در معرض خطر ابتلا به مشکلات بالا قرار می دهد.

بهبود IBS

گلوتامین با تعادل تولید موکوس که منجر به حرکات سالم روده می گردد ، منجر به بهبود IBS می شود. اگر مبتلا به نارسایی تیروئید هستید ، ال-گلوتامین باید بخشی از رژیم غذایی کم کاری تیروئید شما باشد. اگر از علائم IBS همچون اسهال یا زخم های مداوم رنج می برید ، گلوتامین باید حتما بخشی از رژیم شما باشد.

بهبود رشد عضلات و کاهش نابودی عضلات

فرقی ندارد اهداف شما افزایش عملکرد ، بهبود متابولیسم ، بهبود ریکاوری و یا حتی ایجاد عضلات باشد ، تحقیقات نشان داده اند که مصرف گلوتامین به شما کمک فراوانی می کند. در حین تمرینات شدید ، بدن شما تحت استرس قرار می گیرد و تاندون ها و ماهیچه هایتان به گلوتامین بیشتری نیاز دارند. پس از اتمام تمرین ، سطح گلوتامین سلولی تا 50 درصد و سطح پلاسما تا 30 درصد کاهش می یابد. این وضعیت نابودی عضلات ، راهی برای بدن به منظور استفاده از عضلات برای تامین انرژی می باشد. اما گلوتامین می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

مصرف مکمل های گلوتامین به عضلات شما کمک می کنند تا بیشتر مقاومت کنند ، که منجر به بهبود قدرت و کمک به بازسازی عضلات وابسته به استخوان بندی می گردد. یک مطالعه انجام شده نشان می دهد که مکمل گلوتامین باعث بهبود سریع تر از جلسات تمرینات سنگین می شود ، زیرا قادر به بهبود هیدراتاسیون عضلانی است. این موضوع به روند ریکاوری کمک کرده و زمان ریکاوری برای بهبود جای زخم و سوختگی را کاهش می دهد.

بهبود سطح گلوتامین پس از یک دوره تمرین سنگین ممکن است تا 5 روز طول بکشد ، بنابراین مهم است که به صورت منظم استفاده نمایید. برخی بدنسازان بر این باورند که اگر گلوتامین را با برخی آمینو اسیدهای زنجیره ای ( BCAA ) ترکیب کنید ( به ویژه لوسین ) ، به نتیجه مطلوبی دست خواهید یافت. برخی دیگر از بدنسازان گلوتامین را به همران کراتین پس از اتمام تمرین به منظور بهبود ریکاوری عضلات و ذخیره انرژی بدن مصرف می کنند.

بهبود چربی سوزی و وضعیت بیماران دیابتی

تحقیقات نشان داده است که سطح HGH پس از مصرف مکمل گلوتامین تا 400 درصد افزایش می یابد. این هورمون منجر به افزایش میزان متابولیسم ایستا و بهبود EPOC پس از تمرین و تاثیرات چربی سوزی می گردد. این تاثیر برای چربی سوزی ، کاهش وزن و ایجاد توده های عضلانی ضروری است.

ال-گلوتامین از طریق کاهش سطح انسولین و تثبیت قند خون منجر به چربی سوزی و ایجاد توده های عضلانی می شود. این امر بدن را قادر می سازد تا برای حفظ قند خون و حساسیت به انسولین در سلول ها از عضلات کمتری استفاده کند. در واقع ، مصرف روزانه 30 گرم ال-گلوتامین به مدت شش هفته به طور قابل توجهی منجر به بهبود خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و هچنین ترکیب بدن در بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم می گردد.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 8 =