Top

دسترسی زیستی چیست ؟

دسترسی زیستی

سرعت ورود دارو به دستگاه گردش خون چیست و چرا برای بدنسازان اهمیت دارد ؟

اگر غذای شما قابلیت جذب مواد مغذی با حداکثر کارایی را ندارد ، هیچ محدودیتی در خوردن غذاهای مغذی وجود ندارد. کشف کنید که چرا دسترسی زیستی برای بدنسازان بسیار حیاتی است و چگونه به بهترین نتیجه برسیم.

  • راهی برای بزرگ کردن عضلات لاغر

این راه بدون موانع نیست. از آنجایی که این راه طولانی است نیاز به صبر و سازگاری دارد.

هر کسی که می خواهد ماهیچه های لاغر خود را بزرگ کند ، می داند که رژیم غذایی مناسب و کمک های ارگونومی می توانند ابزاری سودمند برای افزایش سرعت بزرگ شدن عضله باشند. اما این تنها زمانی اتفاق می افتد که بدن قادر به استفاده از مواد مغذی در غذا و یا مکمل ها ، باشد. با مطالعه این مقاله اطلاعاتی درباره دسترسی زیستی و اهمیت آن برای بدنسازان به دست می آورید.

  • دسترسی زیستی چیست ؟

دسترسی زیستی مقدار مواد مغذی و سرعتی است که در آن مواد مغذی می توانند توسط بدن ، پس از خوردن غذا و یا مکمل های غذایی جذب شود. غذا و یا مکمل های مصرفی وارد روندی می شوند که مواد غذایی را به ویتامین ها ، مواد معدنی و اسید آمینه ( بسته به نوع مواد غذایی مصرف شده ) تبدیل می کند.

غذاهایی با قابلیت دسترسی زیستی بالا به بدن اجازه می دهند که از تمام یا بیشتر مواد مغذی موجود در آن غذا استفاده کند. به عنوان مثال ، میوه هایی مانند توت فرنگی و آناناس غنی از ویتامین C هستند. هنگامی که این میوه ها را می خورید ، بدن قادر به استفاده از تمام ویتامین C موجود در میوه بدون از دست دادن هیچ مواد مغذی است. و بالعکس ، زمانی که غذاها یا مکمل هایی با قابلیت دسترسی زیستی کم مصرف می کنید ، توسط بدن تجزیه می شوند ، اما اکثر مواد مغذی از طریق فرایند هضم از دست می رود و یا دفع می شود.

  • اهمیت دسترسی زیستی برای بدنسازان

پروتئین مهم ترین خوراک کلان ماده مغذی برای بدنسازان است. اسیدهای آمینه موجود در پروتئین مصرفی شما به ساخت ، نگهداری و تعمیر بافت ماهیچه در بدن کمک می کند. اگر بدنساز از غذاهای حاوی پروتئین با قابلیت دسترسی پذیری کم به خوراک کلان استفاده کند ، زمان بسیار دشواری برای بزرگ کردن عضلات خود خواهد داشت.

این موضوع برای کربوهیدرات ها ، چربی ها و هر مکمل غذایی که مصرف می کنید نیز صادق خواهد بود. کربوهیدرات ها و چربی ها برای سوخت رسانی تمرینات شما مورد نیاز هستند. اگرچه وجود مکمل ها ضروری نیست اما می توانند به عنوان راهی برای تامین آمینو اسیدهای اضافی بدن و سوخت رسانی تمرینات شما ، ارزشمند باشند ( اگر سطح بالایی از دسترسی زیستی داشته باشند ).

  • دسترسی زیستی غذاهای مختلف

بدنسازان بیشتر به قابلیت دسترسی زیستی پروتئین توجه دارند. یک ورزشکار پرورش اندام می خواهد بداند که کدام غذا و یا مکمل بیشترین آمینو اسید برای کمک به دریافت حداکثر مقدار توده های عضلانی را ، فراهم خواهد کرد. غذاهای خاصی وجود دارند که سطح دسترسی زیستی بالایی دارند. این غذاها عبارتند از مرغ ، گوشت گاو ، ماهی و شیر. تمام این مواد غذایی در فهرست دسترسی زیستی ذکر شده و درصد دسترسی زیستی به مقدار کمی برای هر غذا افزایش می یابد. در شاخص دسترسی زیستی ، مرغ دارای کمترین درصد (79٪) و شیر بیشترین درصد (91٪) دارد. گوشت گاو و ماهی به ترتیب 80 و 83 درصد هستند.

برای شما ، به عنوان بدنساز این خبر خوبی است. شما می توانید تمام پروتئین موجود در این غذاها را دریافت کنید. اما اگر پروتئین بالای 100% دسترسی زیستی می خواهید ، باید پروتئین وی را بررسی کنید. با تکمیل رژیم غذایی خود با کنسانتره وی ، منبع پروتئینی با 104% قابلیت دسترسی زیستی خواهید داشت. این بدین معنی است که وقتی نوشیدنی پروتئینی از کنسانتره وی دارید ، تمام اسیدهای آمینه موجود در آن توسط بدن مصرف می شوند. این تضمین می کند که بدن شما مواد مغذی مورد نیاز برای ساخت ، نگهداری و تعمیر بافت عضلانی را خواهد داشت.

اگرچه غذاهای با پروتئین بالا اهمیت دارند ، مهم است كه ديگر غذاهاي كامل با قابليت دسترسی زيستی بالا را در رژيم خود قرار دهيد ، مانند سبزیجات برگ دار غنی از ویتامین ها و مواد معدنی که باید به صورت خام مصرف کنید. پختن این غذاها مقدار مواد مغذی قابل دسترس برای بدن را کاهش می دهد ، اما به طور کامل آن ها را از بین نمی برد. میوه همچنین دارای مقدار زیادی از ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر است.

  • قابلیت دسترسی زیستی مکمل ها

اگر مکمل ها قابلیت دسترسی زیستی بالایی داشته باشند ، می توانند به شما در به دست آوردن توده های عضلانی کمک کنند. همان طور که در بالا ذکر شد ، مکمل پروتئین وی ، قابلیت دسترسی زیستی بیشتری نسبت به مواد غذایی با پروتئین بالا دارد و بنابراین باید در رژیم غذایی شما قرار گیرد. هنگامی که زمان مصرف دیگر مکمل ها مانند مولتی ویتامین ها می رسد ، باید تحقیقاتی در مورد قابلیت بیولوژیکی مکمل صورت گیرد.

یکی از مواردی که هنگام مصرف مولتی ویتامین ها باید توجه کنید ، معیارهای خاص تعیین شده توسط هیئت داروخانه ها در کشور شما است. در ایالات متحده ، برچسب USP نشان می دهد که مکمل تحت آزمایشات خاصی بوده و توسط کتاب داروشناسی ایالات متحده تایید شده است. هر کشوری داروسازی خود را دارد که نشان می دهد مکمل آزمون های خاصی را طی کرده است.

در صورت نبودن نشانه ، می توانید از دوستان و افرادی که آن مکمل را استفاده کرده اند و یا خواندن خلاصه توضیحات روی مکمل ، متوجه شوید که آیا آن مکمل برای شما مناسب است یا خیر! بعضی از مکمل ها دارای خاصیت دسترسی زیستی بسیار پایینی هستند و هرگز نباید با دیگر مکمل ها مصرف شوند ، حتی اگر دیگر مکمل ها برای رژیم غذایی شما عالی باشند. یک قانون خوب برای شناخت اینکه آیا مکمل برای شما مناسب است یا خیر ، عکس العمل بدن شما به مکمل می باشد. اگر پس از مصرف مکمل برای یک دوره تا 30 روز احساس مثبتی داشته باشید ، احتمالا بدن شما به خوبی جواب داده است.

خلاصه :

اگر غذایی که می خورید و یا مکمل های غذایی که مصرف می کنید قابلیت دسترسی زیستی بالایی ندارند ، بی فایده خواهند بود. قابلیت دسترسی زیستی بالا بدان معنی است که بدن شما مواد مغذی را دریافت می کند که منجر به عضله سازی بیشتر می گردد ، انرژی شما افزایش می یابد و سالم تر زندگی خواهید کرد. اگر شما به دنبال منابع خوبی از پروتئین هستید باید پروتئین وی ، گوشت گاو ، ماهی و مرغ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

اگر می خواهید از مکمل ها استفاده کنید ، باید حتما برچسب را بررسی کنید تا ببینید که آیا توسط نهاد دارویی کشورتان تایید شده است یا خیر. اگر مواد غذایی و مکمل هایی با قابلیت دسترسی زیستی بالایی انتخاب کنید ، راه به دست آوردن توده های عضلانی برای شما راحت خواهد شد.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

سه + سه =