شرکت کیمیا مکمل آراد با نام مستعار کیمیا ساپلمنت و یا کیمیا نوتریشن در راستای تسهیل ارائه مکمل های ورزشی با کیفیت ، به ورزشکاران و علاقه مندان رشته ورزشی بدنسازی در سال 2007 شروع به فعالیت‌ در حوزه مکمل‌های ورزشی نموده و در حال حاضر نماینده انحصاری برندهای BIOTECHUSA بایوتک مجارستان ، SCITEC NUTRITION سایتک مجارستان ، TREC NUTRITION ترک لهستان ، IRONMAXX آیرون مکس آلمان‌ ، QNT بلژیک و REFLEX رفلکس انگلستان در خاورمیانه می باشد.

09359575216

Tehran, andarzgoo, sana shopping center, Andarzgoo Blvd

you train , we will do the rest
  • No products in the cart.
  • No products in the cart.
Top

راهکارهای افزایش رشد عضلات

افزایش رشد عضلات

به منظور افزایش رشد عضلات باید یک تعادل کامل بین ورزش و انواع مکمل های مصرفی خود ایجاد کنید. اگر شما به دنبال افزایش حجم هستید ، باید بدانید که رشد عضلانی به یک تعادل ظریف یا موازنه نیاز دارد! یک تعادل بین رشد عضلانی و تجزیه‌ عضلانی. رشد عضلانی از لحاظ فنی ، به سنتز پروتئین ماهیچه شناخته شده است و شامل جمع شدن اسیدهای آمینه در پروتئین‌ هایی است که فیبرهای عضلانی را تشکیل می‌ دهند. تجزیه‌ عضلانی هم شامل جدا شدن اسیدهای آمینه از این پروتئین‌ ها می باشد.

اکثر بدنسازان این اشتباه را مرتکب می‌ شوند و با مصرف مکمل‌ هایی که در درجه‌ اول سنتز پروتئین را افزایش می‌ دهند ، فقط روی رشد ( سنتز ) عضلانی تمرکز می‌ کنند. با این حال ، جلوگیری از تجزیه‌ عضلانی که از لحاظ فنی به کاتابولیسم معروف است ، درست به اندازه‌ افزایش سنتز پروتئین عضله در دوران حجم اهمیت دارد. دلیلش این است که رشد عضلانی فقط هنگامی اتفاق می‌ افتد که تجمع پروتیئن عضله با سرعت بیشتری نسبت به تجزیه‌ پروتئین عضله افزایش یابد.

مکمل‌ هایی که سنتز پروتئین را افزایش می‌ دهند ، مانند یک بنا عمل می‌ کنند که به دیوار ، آجر اضافه می‌ کند. آنها به اضافه کردن آجرهای بیشتر ( اسیدهای آمینه ) به عضلات شما کمک می‌ کنند و آنها را می‌ سازند. مکمل‌ هایی که از تجزیه‌ عضلانی جلوگیری می‌ کنند هم مانند ملات عمل کرده که به دیوار اضافه می‌ شود تا مانع افتادن آجرها شود. بنابراین این مکمل‌ ها با جلوگیری از جدا شدن اسیدهای آمینه از عضلات شما ، به آنها کمک می‌ کنند که با چیره شدن سنتز عضلانی و اتفاق افتادن رشد عضلانی رشد کنند.

برای به حداکثر رساندن رشد عضلانی ، شما باید بدانید که کدام مکمل‌ ها سنتز پروتئین را افزایش می‌ دهند ، کدام‌ مکمل ها تجزیه‌ عضلانی را کاهش می‌ دهند و کدام‌ مکمل ها هر دو کار را انجام می‌ دهند. در اینجا یک راهنمایی قطعی برای حفظ این تعادل ظریف بیان می‌کنیم تا روند افزایش رشد عضلات صورت گیرد.

راهکارهای افزایش رشد عضلات : افزایش سنتز پروتئین

افزایش رشد عضلات مستلزم آن است که سنتز پروتئین در سطح سلولی اتفاق بیافتد. دو مکمل زیر این فراآیند بسیار مهم را در سطح میکروسکوپی افزایش می‌ دهند تا بتوانید عضلات خود را حجم دهید.

پروتئین وی

پروتئین وی پرفروش‌ ترین پودر پروتئین در بازار است. تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که به علت سرعت بالای هضم و جذب آن توسط دستگاه گوارش ، این پروتئین منجر به افزایش سرعت سنتز پروتئین می گردد. این بدین معناست که پروتئین وی این توانایی را دارد که بدن را به سرعت غرق اسیدهای آمینه کند و در نتیجه سنتز پروتئین را افزایش می‌ دهد.

علاوه بر این ، از میان همه‌ پودرهای پروتئینی ، پروتئین وی دارای بالاترین مقدار اسید آمینه لوسین است که مشخص شده به خودی خود سنتز پروتئین را از طریق یک مکانیسم جداگانه افزایش می‌ دهد. پروتئین وی همچنین می‌ تواند سطوح انسولین را افزایش دهد. بنابراین سنتز پروتئین را از طریق سه مکانیسم عظیم جداگانه ، افزایش می دهد که نهایتا منجر به یک اثر تجمعی چشمگیر بر رشد عضلانی خواهد شد.

مصرف پروتئین وی برای افزایش سنتز پروتئین در سه زمان مختلف تاثیر گذار خواهد بود :

  • بلافاصله بعد از بیدار شدن : بدن شما به علت غذا نخوردن در طول خواب در وضعیت کاتابولیک قرار دارد و برای فراهم کردن سوخت برای خود ، پروتئین عضله را تجزیه می‌کند. اگر شما در این زمان سنتز پروتئین را به طور اساسی افزایش ندهید ، کاتابولیسم  غلبه کرده و شما عضله از دست می‌ دهید. هر صبح بعد از بیدار شدن از خواب در اسرع وقت 20 الی 10 گرم شیک پروتئین وی بنوشید.
  • قبل از شروع تمرینات : تمرین کردن به معنای واقعی کلمه پروتئین عضله را تجزیه می‌ کند و تحقیقات نشان می‌ دهد که انتقال سریع اسیدهای آمینه به عضلات ( که پروتئین وی این کار را انجام می‌ دهد ) درست قبل از تمرینات با به حداکثر رساندن سنتز پروتئین ماهیچه ، این مورد را جبران خواهد کرد. حدود 30۰ دقیقه قبل از شروع تمرین 20 گرم شیک پروتئین وی بنوشید.
  • بعد از اتمام تمرینات : تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که انجام این کار سنتز پروتئین را به طور قابل توجهی فراتر از تجزیه‌ پروتئین افزایش می‌ دهد به طوریکه رشد عضلانی غلبه می کند. بلافاصله بعد از آخرین تکرار از آخرین ست تمرینتان 20 الی 30 گرم پروتئین وی مصرف کنید.

بتا اکدیسترون

بتا اکدیسترون یک ماده‌ شیمیایی گیاهی است که در بعضی گیاهان مانند اسفناج وجود دارد و از آن گیاه در برابر حشرات محافظت می‌ کند. دانشمندان روسی کشف کردند که این ترکیب خواص آنابولیکی زیادی دارد. از آنجا که بتا اکدیسترون یک کپی از هورمون‌ هایی است که توسط حشرات و سخت پوستان استفاده می‌ شود ، در ابتدا گمان می‌ رفت که مانند یک هورمون در بدن انسان عمل می‌ کند. با این حال ، بتا اکدیسترون هیچ تاثیری بر سطوح هورمونی ندارد و با افزایش سنتز پروتئین تاثیر قابل توجهی در افزایش رشد عضلات دارد.

هنگامی که بتا اکدیسترون سال‌ ها قبل برای اولین بار پا به صحنه‌ بدنسازی گذاشت ، آن طور که انتظار می‌ رفت موثر واقع نشد. زیرا شرکت‌ های مکمل سازی معدودی آن را در یک دوز موثر ارائه نکردند. اما امروزه شما می‌ توانید بتا اکدیسترون را در دوزهایی تا مقدار 100 میلی‌ گرم دریافت کنید.

این مقدار را می‌ توانید با شیک پروتئین وی در صبح و همچنین قبل و بعد از تمرینات مصرف کنید. همچنین یک دوز با ناهار و حتی شام مصرف کنید تا در کل 400 الی 500 میلی‌ گرم بتا اکدیسترون در روز مصرف کرده و شاهد افزایش رشد عضلات باشید.

راهکارهای افزایش رشد عضلات : کند کردن تجزیه پروتئین

مصرف مکمل‌ هایی که تجزیه پروتئین را کاهش می‌ دهند همراه با مکمل هایی که سنتز پروتئین را افزایش می‌ دهند یک دستورالعمل کامل برای تضمین افزایش رشد عضلات است. مصرف دو مکمل زیر به شما اطمینان خواهند داد که به این هدف مهم دست خواهید یافت :

فسفاتیدیل سرین ( PS )

این چربی خاص به صورت طبیعی در غشاء و بافت عصبی وجود دارد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که این چربی می‌ تواند سطوح کورتیزول را به طور قابل توجهی ( به خصوص بعد از اتمام تمرین ) کاهش دهد. یک تحقیق ایتالیایی در مجله اروپایی فارماکولوژی بالینی گزارش داد که مصرف روزانه 800 میلی گرم PS به مدت 10 روز ، سطوح کورتیزول را بعد از یک تمرین شدید به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

این موضوع مسئله مهمی است ، زیرا کورتیزول تجزیه‌ عضلانی را افزایش می‌ دهد و در اثرات آنابولیکی تستسترون اختلال ایجاد می‌ کند و حتی سطوح آن را کاهش می‌ دهد. با کاهش کورتیزول ، شما مانع تجزیه عضلانی می‌ شوید و سطوح تستسترون را به حد مطلوب می‌ رسانید که هر دوی این ها به افزایش رشد عضلات کمک می کنند. سعی کنید 800 میلی گرم PS را بلافاصله بعد از اتمام تمرینات مصرف کنید.

بتاهیدروکسی بتامتیل بوتیرات ( HMB )

مکمل HMB در میان ورزشکاران به منظور افزایش رشد عضلات بسیار محبوب است! تحقیقات نشان می‌ دهد که این مکمل در بدنسازان تازه کار بسیار موثر بوده اما در ورزشکاران فصلی نه. عمدتا به این دلیل که در دوزهای کافی یا در طول دوره‌ های تمرینی بسیار شدید مورد استفاده قرار نمی‌ گیرد.

HMB، یک متابولیت از اسید آمینه لوسین است و به جلوگیری از تجزیه عضلانی در طی تمریناتی که عضلات به آن عادت ندارند کمک می‌ کند. این بدان معناست که HMB برای ورزشکاران مبتدی یا کسانی که با شدت تمام تمرین می‌ کنند مناسب است. اگر به اندازه کافی HMB مصرف کنید و با شدت کافی تمرین نمایید ، از تجزیه عضلات جلوگیری کرده و در نتیجه به افزایش رشد عضلات کمک خواهید کرد. مصرف 3 الی 6 گرم HMB برای 2 تا 3 بار در روز همراه با غذا منجر به دستیابی به نتیجه مطلوب می گردد.

تاثیر مکمل های دو کاره در افزایش رشد عضلات

برخی از مکمل‌ ها در واقع روی هر دو سر طیف عضله سازی کار تاثیر دارند ، افزایش سنتز پروتئین عضله و کاهش تجزیه‌ پروتئین. دو مکمل زیر این کار را انجام می‌ دهند :

کازئین

در حالی که پروتئین وی بخاطر توانایی‌ اش در تحریک سنتز پروتئین معروف است ( به دلیل هضم سریع و محتوای لوسین آن ) کازئین به خاطر توانایی‌ اش در کند کردن تجزیه‌ عضلانی شناخته شده است. این مساله عمدتا به علت زمان هضم بسیار کند و محتوای گلوتامین آن است.

پروتئین کازئین به آرامی هضم می‌ شود ، زیرا در معده به شکل ژل شده و سطح کمتری برای آنزیم‌ های گوارشی به منظور تجزیه پروتئین باقی می‌ گذارد. این مسئله به کازئین امکان می‌ دهد که اسیدهای آمینه‌اش را با سرعت آهسته و ثابتی به عضلات تحویل دهد و در نتیجه با فراهم کردن یک منبع با دوام از اسیدهای آمینه‌ای که بدن می‌ تواند به جای پروتئین عضله از آنها استفاده کند ، مانع می‌ شود که بدن از پروتئین عضله به عنوان سوخت استفاده کند. اسیدهای آمینه‌ای که که به عنوان سوخت استفاده نمی‌ شوند، می‌ توانند به عضله بروند ( جایی که برای تحریک سنتز عضله مورد استفاده قرار می‌ گیرند).

محققان دانشگاه بیلور گزارش دادند مردانی که بعد از تمرینات پروتئین کازئین را به همراه پروتئین وی مصرف کردند،  به طور قابل توجهی توده‌ عضلانی بیشتری نسبت به مردانی بدست آوردند که پروتئین وی را بدون کازئین مصرف کرده بودند. بلافاصله بعد از تمرینات 10 الی 20 گرم کازئین بعلاوه 20 الی 30 گرم پروتئین وی مصرف کنید. درست قبل از خواب 30 الی 40 گرم دیگر پروتئین کازئین مصرف کنید.

اسیدهای آمینه شاخه دار ( BCAA )

BCAA‌ یک گروه شامل سه اسید آمینه هستند که عبارتند از لوسین ، ایزولیسین و والین. اگرچه آنها با هم به بهترین شکل کار می‌ کنند ، اما بنظر می‌ رسد که لوسین مهمترین آمینو اسید در بین این گروه باشد. دانشمندان کشف کرده‌اند که لوسین مانند کلیدی عمل می‌ کند که سنتز پروتئین را به خودی خود فعال می‌ کند. علاوه بر این ، این اسید آمینه ترشح انسولین را نیز افزایش می‌ دهد. بنابراین BCAA‌ ها همیشه بخاطر توانایی‌ شان در تحریک سنتز پروتئین عضله و نهایتا افزایش رشد عضلات موثر هستند.

با این وجود جدیدترین پژوهش در مورد آنها نشان می‌ دهد که نه تنها به افزایش سنتز پروتئین کمک می‌ کنند ، بلکه قادر به توقف تجزیه عضلات هستند. یک مطالعه که در نشست سالانه انجمن بین المللی تغذیه ورزشی در لاس وگاس ارائه شد ، گزارش داد ورزشکارانی که در طول مدت یک مسابقه دوچرخه سواری کوهستان 24 ساعته BCAA مصرف کردند ، سطوح کورتیزولی را تجربه کردند که 45 درصد کمتر از ورزشکارانی بود که یک دارونما خورده بودند. شما به منظور افزایش سنتز پروتئین عضله و کند کردن تجزیه عضله باید 5 الی 10 گرم BCAA قبل و بعد از تمرینات مصرف کنید.

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

دو × 4 =