خواص روغن ماهی در بدنسازی
خواص روغن ماهی در بدنسازی
2019-06-17
ویتامین d در بدنسازی
ویتامین d در بدنسازی
2019-06-17
Show all

روش های کاهش کراتینین

روش های کاهش کراتینین

روش های کاهش کراتینین

روش های کاهش کراتینین

کراتینین یک ماده زائدی در بدن است که از طریق حرکت روزانه ماهیچه ها ایجاد می شود. در واقع کراتینین فرآورده ای از سوخت و ساز در ماهیچه‌ ها است که در خون و ادرار نیز یافت می شود و از طریق کلیه ها دفع می‌گردد. خون باید تا جای امکان تمیز باشد تا بدن بتواند به درستی کار کند. اگر سطح کراتیتین خون بسیار بالا باشد ، در معرض اختلالات کلیوی مانند اوره ( مسمومیت ناشی از ازدیاد اوره در خون ) قرار خواهید گرفت. اغلب از آزمایش کراتینین برای تعیین عملکرد کلیه استفاده می شود. سطح کراتینین بالا در خون و یا ادرار ، نشانه ای از مشکلات کلیوی است.

کراتینین پروتئینی است که از کراتین که سرآغاز بزرگ فرآوری انرژی در ماهیچه ‌است ، مشتق گرفته می شود. پس از دهیدارته شدن کراتین در ماهیچه‌ها ( بدون کاتالیزور ) ، کراتین به کراتینین تبدیل شده و وارد خون می‌شود. کراتینین بیشتر از ماهیچه‌های اسکلتی مشتق گرفته و از راه کلیه‌ ها دفع می‌ شود.

چون حجم توده عضلانی هر فرد ثابت است ، اندازه فرآوری کراتینین در هر فردی کم و بیش ثابت خواهد بود. روزانه کم و بیش ، 2 درصد کراتین بدن به کراتینین تبدیل می گردد. زدایش کراتینین در جریان خون تنها به دست کلیه‌ ها صورت می‌گیرد ، بنابراین اندازه‌گیری  مقدار کراتینین در خون می‌تواند نشان دهنده کارکرد کلیه‌ها باشد.

روش های کاهش کراتینین :

کاهش میزان پروتئین دریافتی

مصرف بیش از حد پروتئین ، منجر به افزایش ناگهانی سطح کراتینین حتی در افراد سالم می گردد. مصرف گوشت قرمز منجر به افزایش سطح کراتینین می شود. گوشت قرمز ، بافت عضلات حیوانات است که به طور طبیعی حاوی کراتین می باشد. پختن این گوشت منجر به تجزیه کراتین به کراتینین شده و از این رو ، زمانی که گوشت قرمز پخته مصرف می کنید سطح کراتینین شما افزایش می یابد. افرادی که به صورت منظم پروتئین مصرف می کنند ، سطح کراتینین بالاتری دارند.

افزایش فیبر دریافتی

مصرف فیبر نه تنها به تعادل سیستم گوارش کمک شایانی می کند ، بلکه منجر به کاهش سطح کراتینین نیز می گردد. بررسی سیستماتیک در مجله اروپایی تغذیه بالینی نشان می دهد که مصرف فیبر غذایی توسط افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه ، باعث کاهش سطح کراتینین آن ها می شود. بسیاری از مواد غذایی گیاهی از جمله میوه ها ، سبزیجات ، دانه ها و غلات حاوی فیبر هستند.

توجه به مصرف مایعات

مصرف بیش از حد مایعات برای بیماران کلیوی و افرادی که دچار کم آبی هستند ، منجر به افزایش سطح کراتینین می گردد. یکی از روش های کاهش کراتینین ، کنترل میزان مایعات دریافتی است.

مصرف مکمل های کیتوزان

کیتوزان ماده ای است که در اکثر مکمل های کاهش وزن و یا مکمل هایی که برای کنترل سطح کلسترول طراحی شده اند ، وجود دارد. یکی از روش های کاهش کراتینین مصرف کیتوزان است.

اجتناب از مصرف مکمل های کراتین

در حالی که برخی مکمل ها به کاهش سطح کراتینین کمک می کنند ، برخی دیگر از مکمل ها مفید نخواهند بود. به عنوان مثال ، بدنسازان و ورزشکاران از مکمل هایی که شامل کراتین هستند به منظور افزایش استقامت عضلات خود استفاده می کنند. عضلات از کراتین برای ایجاد انرژی استفاده می کند ، اما اگر این کراتین استفاده نشود به کراتینین تبدیل می گردد. افرادی که سطح کراتینین بالایی دارند ، باید از مصرف مکمل های کراتین و کراتینین اجتناب کنند.

مصرف گیاهان

یکی از متداول ترین روش های کاهش کراتینین ، مصرف گیاهان و داروهای گیاهی است. مریم گلی یکی از قابل توجه ترین گیاهانی است که برای کاهش سطح کراتینین مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب از این گیاه در طب سنتی چینی برای کمک به افراد مبتلا به اختلالات کلیوی استفاده می شده است.

گیاهان طبیعی که ممکن است در کاهش سطح کراتینین مفید باشند عبارتند از:

  • قاصدک
  • دارچین
  • برگ گشنیز
  • استراگال
  • جینسنگ
  • چیچوری
  • بابونه

اجتناب از انجام تمرینات سنگین

تمرینات سنگینی همچون وزنه برداری و تمرینات مقاومتی منجر به افزایش سطح کراتینین می گردند. فعالیت عضلات باعث ایجاد کراتینین شده و هر چه عضلات بیشتر فعالیت داشته باشند ، کراتینین بیشتری در داخل خون وجود خواهد داشت.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − یک =