Top

سوماتروپین

سوماتروپین چیست ؟

سوماتروپین نوعی هورمون رشد در بدن انسان بوده که برای رشد استخوان ها و عضلات بسیار حیاتی می باشد. از سوماتروپین برای درمان نارسایی رشد در کودکان و بزرگسالانی که فاقد هورمون رشد طبیعی هستند ، استفاده می شود. این موضوع شامل افرادی نیز می شود که به دلیل ابتلا به سندرم نونان ، سندرم تونر و سندرم پریدر-ویلی از بدو تولد قد آن ها رشد نکرده است. سوماتروپین در بزرگسالان برای درمان سندرم روده کوچک و یا جلوگیری از کاهش وزن ناگهانی ناشی از بیماری ایدز نیز استفاده می شود.

اولین استفاده موفقیت آمیز از هورمون رشد انسانی در سال 1958 انجام شد. در آن زمان GH از هیپوفیز استخوان انسان استخراج می شد. هورمون رشد استخراج شده برای درمان های مختلفی موفق بوده است ، با این حال در سال 1985 سازمان FDA استفاده از آن را به دلیل معایب غیر بهداشتی منع کرد. پس از مدت زمان کوتاهی هورمون رشد مصنوعی انسان معرفی شد. این هورمون به اندازه هورمون HGH طبیعی نبود. تنها فرق آن ها در یک مولکول بود. یک سال بعد ، یک شرکت دیگر HGH خالص را تولید کرد. یک هورمون رشد واقعی 191 آمینو اسید پس مانده را حمل می کند. هورمون رشد سنتز شده که همانند هورمون رشد طبیعی تولید شده HGH بود ، سوماتروپین نامگذاری شد.

سوماتروپین یک هورمون پپتید است که رشد در سطح سلولی را تحریک می کند. هورمون GH باعث تحریک تولید و بازسازی سلولی در بدن انسان می شود. استفاده از هورمون رشد سنتز شده ، در طیف وسیعی از قسمت های مختلف بدن تاثیر گذاشته و می تواند منجر به بهبود وضعیت کلی بدن گردد. با این حال ورزشکاران به ندرت از سوماتروپین به تنهایی استفاده می کنند و نتایج مطلوب با ترکیب HGH و استروئید آنابولیک آندروژنی به دست می آید. ترکیب استروئید و سوماتروپین بسیار ایده آل است. سوماتروپین قابلیت بهبود ریکاوری را دارد.

ریکاوری سریع تر به ورزشکار کمک می کند تا بیشتر و سخت تر تمرین کند. یک تاثیر مهم دیگر هورمون رشد طبیعی ، اثر آن در متابولیسم ( سوخت و ساز ) بدن است. این تاثیر برای بدنسازان بسیار حائز اهمیت است. HGH کمک می کند تا در دوره استراحت ( خارج از فصل ) چربی کمتری به دست آورید و حتی مهم تر از آن ، باعث افزایش سرعت چربی سوزی و هم زمان حفظ توده های عضلانی می گردد. سوماتروپین با هورمون مهم دیگری به نام انسولین ، مانند عامل رشد-1 (IGF-1) که یکی از هورمون های اصلی است که تقریبا در هر سلول بدن انسان تاثیر می گذارد ، در ارتباط می باشد. افزایش سطح GH منجر به افزایش سطح IGF-1 در بدن می گردد.

افزایش سن و ورود به کهن‌ سالی و بزرگسالی زنگ خطری برای کاهش هورمون رشد در بدن و بروز بیماری‌ های مختلفی همچون سکته‌ قلبی و گرفتگی عروق است. مطالعات متعدد نشان داده است که کاهش تولید هورمون رشد رابطه مستقیم با افزایش احتمال بروز سکته قلبی دارد. بیمارانی که هورمون رشد کافی ندارند ، غلظت تری گلیسیرید و گرفتگی عروق بیشتری داشته اند. لذا مصرف هورمون رشد به صورت دارویی می‌ تواند به میزان قابل توجهی برای جلوگیری از بیماری‌ های قلبی و عروقی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

اثرات کلی هورمون رشد در بدن انسان عبارتند از :

 1. ریکاوری سریع تر
 2. کاهش چربی بدن
 3. بهبود سطح کلسترول
 4. افزایش میزان متابولیسم ( سوخت و ساز )
 5. افزایش استقامت و عملکرد
 6. پوست سالم تر
 7. افزایش استحکام استخوان ها
 8. افزایش سطح انرژی
 9. خواب عمیق تر
 10. افزایش رشد بافت های بدون چربی
 11. بهبود سیستم ایمنی بدن

اگر به سوماتروپین حساسیت دارید و یا شامل یکی از موارد ذکر شده در لیست زیر هستید ، نباید از این ماده استفاده کنید :

 1. بیماری های جدی ناشی از نارسایی ریه
 2. سرطان فعال
 3. مشکلات چشم ناشی از دیابت ( مشکلات شبکیه )
 4. در حال درمان بیماری سندرم پریدر-ویلی هستید
 5. اضافه وزن
 6. مشکلات تنفسی ، آپنه در خواب ( ایست موقتی تنفس )
 7. اختلالات غده هیپوفیز
 8. انحنای غیر طبیعی ستون فقرات ( اسکولیوز )
 9. تیروئید کم کار
 10. آسیب سر و یا تومور مغزی
 11. سرطان مغز در دوران کودکی و پرتو درمانی

نحوه مصرف سوماتروپین

دوز مصرفی و زمان مصرف سوماتروپین به شرایط درمان شما بستگی دارد. تمامی دستورالعمل ذکر شده بر روی برچسب و برگه راهنمای محصول را کاملا با دقت مطالعه نمایید. باید دقیقا طبق دستورالعمل از سوماتروپین استفاده نمایید. سوماتروپین به داخل عضله و یا زیر پوست تزریق می شود و هر دو حالت تاثیرات یکسانی دارند. تمامی دستورالعمل های استفاده از این دارو را با دقت مطالعه نمایید و اگر متوجه همه قسمت ها نشدید ، هرگز از آن استفاده نکنید. در صورت داشتن هر گونه سوال حتما با پزشک خود مشورت نمایید. دارو را هرگز تکان ندهید.

اگر رنگ آن تغییر کرده و تیره شده و ذراتی را داخل آن مشاهده کردید ، هرگز از آن استفاده نکنید. برای تزریق سوماتروپین تنها باید از سرنگ ، کارتریج و یا قلم تزریق استفاده نمایید. از هر گونه رژیم غذایی که دکتر و یا مشاوره تغذیه برای کمک به کنترل درمان بیماری برای شما تهیه کرده است ، پیروی کنید. نحوه نگهداری آن بستگی به نام تجاری و غلظت آن دارد. پس از تهیه سوماتروپین هر چه سریع تر از آن استفاده نمایید ، اما اگر تزریق در یک دوز را فراموش کردید و زمان تزریق دوز بعدی فرا رسید ، هرگز دو دوز را در یک زمان ( هم زمان ) استفاده نکنید.

مصرف بیش از حد سوماتروپین منجر به ایجاد رعشه و لرزش ، عرق سرد ، افزایش اشتها ، سردرد ، خواب آلودگی ، ضعف ، سرگیجه ، افزایش ضربان قلب و حالت تهوع می شود. مصرف بیش از حد آن برای طولانی مدت منجر به رشد مفرط می گردد. اگر که محلول سوماتروپین چندین بار به صورت زیر پوستی‌ در یک موضع مشخص تزریق شود ، چربی سوزی در آن ناحیه ممکن خواهد بود. پس بنابراین برای جلوگیری از چربی‌ سوزی موضعی باید تزریق هر دفعه در نقاط مختلف بدن صورت گیرد.

تحقیقات مختلفی درباره میزان مصرف سوماتروپین در زمینه های مختلف صورت گرفته است. نتایج برخی از این تحقیقات در لیست زیر ارائه شده است :

 • برای اهداف پزشکی دوز مصرفی سوماتروپین از 1 الی 3 واحد ( بین المللی ) در روز برای آقایان و 1 الی 2 واحد ( بین المللی ) در روز برای خانم ها متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات دوز تجویز شده ، اندکی از این مقادیر بالاتر و یا کمتر است که امری غیر معمول می باشد.
 • به منظور بهبود عملکرد دوز مصرفی سوماتروپین از 2 الی 5 واحد ( بین المللی ) در روز برای آقایان و 1 الی 3 واحد ( بین المللی ) در روز برای خانم ها متفاوت خواهد بود. برخی ورزشکاران همچون فوتبالیست ها ، بازیکنان هاکی ، بازیکنان بسکتبال و بدنسازان در دوره استراحت ( خارج از فصل ) از این مقدار پیشنهاد شده برای کاهش وزن و ریکاوری سریع تر استفاده می کنند.
 • دوز مصرفی بدنسازان حرفه ای از 7 الی 20 واحد ( بین المللی ) در روز برای آقایان و 5 الی 12 واحد ( بین المللی ) در روز برای خانم ها ، بسته به فصل و سایر عوامل دیگر متفاوت خواهد بود. دوز مصرفی بیشتر از 9 واحد ( بین المللی ) در روز به میزان قابل توجهی احتمال عوارض جانبی را افزایش می دهد. بدنسازان حرفه ای معمولا HGH را با استروئید آنابولیک و انسولین ترکیب می کنند تا به نتایج مطلوبی دست یابند.

استفاده از سوماتروپین در ورزش

هورمون رشد تاثیر به سزایی بر حجم عضلات ، متابولیسم کربوهیدرات ، پروتئین و چربی‌ ها دارد. اول از همه باید گفت که هورمون رشد حجم خالص عضلانی بدن را به‌ واسطه تحریک سنتز پروتئین و افزایش احتباس نیتروژن افزایش می دهد. بخشی از این تاثیر به خاطر این است که هورمون رشد انتقال آمینو اسیدهای خاص را به داخل سلول‌ های عضلانی بهبود می‌ دهد. افرادی که مقدار هورمون رشد بدنشان کم است ، نسبتا درصد چربی بدنشان بالا می باشد. هورمون رشد به‌ واسطه افزایش پروتئین بدن و عمدتا عضلات ، میزان چربی بدن را کاهش می‌ دهد. گاهی اوقات به‌ ویژه بعد از یک دوره فقدان گلوکز ، هورمون رشد تاثیری همانند هورمون انسولین خواهد داشت.

به‌ طوری که جذب گلوکز و مصرف آن را افزایش می‌ دهد. این تاثیر خیلی سریع از بین می‌ رود و دلیل فیزیولوژیک آن هنوز نامشخص است. بعد از حدود دو ساعت ، متابولیسم گلوکز در عضله و بافت چربی متوقف می‌ شود. بدین‌ ترتیب مصرف گلوکز کاهش یافته و در نتیجه ذخایر گلیکوژن عضلات حفظ می‌ شوند ، چرا که متابولیسم گلوکز متوقف شده است. هورمون رشد در بافت چربی ، تخریب تری‌ گلیسیرید ( چربی بدن ) را بهبود داده و سطح اسیدهای چرب آزاد خون را افزایش می‌ دهد. از آنجایی‌ که استفاده از گلوکز توسط هورمون رشد سرکوب می‌ شود ، سنتز چربی نیز سرکوب خواهد شد. نتیجه ترکیب این تاثیرات کاهش چربی خالص بدن خواهد بود.

ورزشکاران معتقدند که ترکیب مصرف مکمل های هورمون رشد به همراه برنامه ورزشی تمرینات قدرتی و کاردیو بهترین راه دستیابی به نتیجه مطلوب است. دوز موثر سوماتروپین برای بدنسازان حدود روزانه 4 واحد است. این مقدار را ” دوز موثر ” می نامند. استفاده کمتر از این مقدار باعث می شود به نتیجه مطلوب دست نیابید. طبق تحقیقات انجام شده مصرف HGH مصنوعی ( بیشتر از 4 واحد در روز ) برای مدت زمان بیشتر از 3 الی 4 هفته برای بدنسازان توصیه نمی شود. زیرا در این حالت عوارض جانبی زیادی را مشاهده خواهید کرد. در این شرایط اولین چیزی که احساس می کنید احتباس آب در انگشتان دست ، پا و صورت خواهد بود. مصرف طولانی مدت سوماتروپین تاثیراتی بر معده و استخوان ها ( به ویژه جمجمه ) نیز خواهد داشت.

به بدنسازان توصیه می شود از سوماتروپین بعد از اتمام تمرینات قدرتی استفاده نمایند. برخی از متداول ترین دلایل استفاده بدنسازان از سوماتروپین عبارتند از :

ایجاد عضلات

تمرینات ورزشی سخت ، بدن شما را به تولید HGH طبیعی تحمیل می کند. بدن انسان نیاز به ترکیبات پیش نیاز و یا پیش رو برای ایجاد HGH دارد. سوماتروپین به دلیل داشتن ترکیبات پیشرو جادوی خود را به کار می گیرد و زمانی که بدن شما آماده ایجاد عضلات است ، به HGH طبیعی تبدیل می شود. سوماتروپین منجر به تحریک غده هیپوفیز برای تولید HGH می گردد. از آنجایی که HGH های پیشرونده از آخرین دوز مصرفی در جریان خون باقی مانده اند ، بدن شما در طول انجام تمرینات ورزشی شروع به تولید HGH می کند.

بعد از اتمام تمرین زمانی که دوز بعدی سوماتروپین را مصرف می کنید ، منبع ماده پیشرو جدید وارد غده هیپوفیز شده و باعث افزایش رشد عضلات می گردد. اگر بدنسازان در کنار تمرینات فیزیکی شدید و تغذیه مناسب از سوماتروپین استفاده نمایند ، سرعت رشد ماهیچه ها افزایش خواهد یافت. با رشد سریع ، همیشه این خطر وجود دارد که رشد عضلات از رشد اتصال نقاط و ساختار نگه دارنده آن ها در جای خود سبقت بگیرد. در این حالت بیشتر لگمان ها پاره شده ، عضلات کشیده شده و یا بدتر از آن استخوان ها می شکنند. سرعت رشد آهسته تر زمان کافی برای اتصال و رشد لگمان ها در میان عضلات را فراهم کرده و خطرات احتمالی پارگی لگمان ها را کاهش می دهد.

ریکاوری عضلات

مصرف مکمل های هورمون رشد برای افزایش سرعت ریکاوری عضلات بعد از تمرینات فیزیکی شدید بسیار ایده آل است. سوماتروپین به همراه پروتئین برای بازسازی پارگی بافت های عضلانی بعد از تمرینات سنگین مفید می باشند. نتیجه کار ، کاهش دوره ریکاوری عضلات بوده که به شما کمک می کند راحت تر تمرینات ورزشی دوره بعد را انجام دهید. HGH مصنوعی نیز همین کار را انجام می دهد ، اما از آنجایی که چرخه استروئید با مصرف HGH مصنوعی کوتاه می شود مزایای پیشرفت های ثابت را از دست خواهید داد.

کاهش وزن

از جمله مشکلاتی که افراد چاق با آن درگیر هستند ، کاهش ظرفیت پاسخ‌ دهی به هورمون‌ های رشد توسط سلول‌ های بدن است. این اثر ممکن است پس از کاهش وزن از بین برود و یا به صورت جزیی باقی بماند. هورمون رشد در بدن موجب افزایش لیپوفیز می‌ شود. وظیفه اصلی لیپوفیز جزیه ‌تری گلیسیریدها به گلیسرول و اسیدهای چرب است. کاهش عملکرد و تولید هورمون رشد باعث بروز اختلال در چربی سوزی و افزایش چربی مضر در بدن می‌ شود.

مطالعات متعددی بر روی انسان نشان داده است که مصرف هورمون رشد در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب می‌ تواند باعث لاغری و رسیدن به تعادل در تجزیه چربی‌ های ذخیره شده در بدن شود. بر اساس تحقیقات انجام شده ، مصرف هورمون رشد در کنار روش‌ های لاغری موجب ثابت ماندن و در برخی موارد افزایش توده بدنی نیز شده است.

استخوان‌ بندی قوی

غدد هیپوفیز عامل اصلی تولید هورمون‌ های رشد در بدن انسان هستند. در نتیجه ترشح هورمون رشد در دوران بلوغ ، استخوان‌ های بدن شروع به رشد کرده و استحکام پیدا می کنند. هورمون رشد یا سوماتروپین در کبد ترشح کرده و وارد خون می‌ شود. با افزایش سن و کاهش رشد ، تولید این هورمون نیز کاهش پیدا می‌ کند که موجب مشکلاتی همچون شکستگی‌ های غیر قابل بهبود در دوران کهن‌ سالی می‌ شود. مصرف هورمون رشد به صورت مصنوعی و دارویی موجب تحریک سلول‌ های استخوانی و افزایش توده استخوانی می‌ شود.

عوارض جانبی مصرف سوماتروپین

استفاده خود سرانه ، بدون آگاهی ، بدون مشورت با پزشک و بدون نسخه سوماتروپین عوارض جانبی بسیار خطرناکی به همراه خواهد داشت. مصرف این دارو سطح انسولین را افزایش داده و ممکن است باعث هیپوگلیسمی شود ، این بدین معنا است که بدن مشکل کمبود گلوکز پیدا خواهد کرد. سایر عوارض جانبی رایج مصرف نادرست این دارو عبارتند از :

 • احساس درد در ناحیه زانو و مفصل ران
 • لنگیدن در حین راه رفتن
 • درد ، تورم و داغ شدن گوش
 • بی حسی و سوزش دست ، مچ دست و انگشتان
 • تورم و پف کردن شدید دست و پاها
 • درد و تورم در ناحیه مفاصل
 • آماس لوزالمعده – درد شدید در ناحیه فوقانی معده که به سمت پشت وارد می شود
 • حالت تهوع و استفراغ
 • قند خون بالا – افزایش تشنگی ، افزایش ادرار ، خشکی دهان
 • افزایش فشار داخل جمجمه – سردرد شدید ، احساس شنیدن صدای زنگ در گوش ، سرگیجه ، حالت تهوع ، مشکلات بینایی ، درد پشت چشم
 • نشانه های مشکل در غده فوق کلیوی – ضعف شدید ، سرگیجه شدید ، کاهش وزن ، تغییر رنگ پوست ، احساس خستگی و ضعف
 • احساس درد ، خارش و تغییر رنگ در ناحیه تزریق
 • افزایش سریع وزن
 • دردهای عضلانی و مفصلی
 • نفخ و درد معده
 • علائم سرماخوردگی و آنفولانزا – گرفتگی بینی ، عطسه ، گلو درد ، گوش درد

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

ده + نوزده =