Top

عضله تراپزیوس

عضله تراپزیوس چیست

سه قسمت قرارگیری عضله تراپزیوس

سه قسمت قرارگیری عضله تراپزیوس

امروزه اکثر مردم درگیر کارهای روزمره هستند و تحرک کمتری دارند. اکثر ماهیچه ها غیر فعال بوده و تحت اسپاسم قرار می گیرند و شما احساس دردهای ناگهانی خواهید داشت. یکی از این عضلات که به عنوان تراپزیوس فوقانی شناخته شده است ، در بالای عرض شانه واقع شده و مستعد تحت فشار قرار گرفتن می باشد. اگر حرکت شانه شما محدود است و یا احساس درد در آن ناحیه دارید ، یک یا هر دو عضله تراپزیوس فوقانی شما اسپاسم شده اند. عضله تراپزیوس به سه قسمت تقسیم می شود : قسمت فوقانی ، میانی و پایینی. این عضله سطح بزرگی از پشت گردن شما را گرفته است. قسمت فوقانی از ستون فقرات گردن تا ترقوه قرار دارد ،  در حالی که قسمت میانی از اولین چهار مهره قفسه سینه شروع شده و به قفسه سینه ( ناحیه استخوانی و بیرونی شانه ) متصل شده است. قسمت پایینی از ستون فقرات ناحیه سینه تا استخوان کتف قرار دارد. این خط استخوانی و افقی است که بر روی تیغه شانه خود احساس می کنید.

عملکرد عضله تراپزیوس

این عضله هم به عنوان تثبیت کننده موضعی و هم به عنوان حرکت دهنده عضلات عمل می کند. متداول ترین کارهایی که در آن درگیر است عبارتند از بالا و پایین بردن شانه ، کج کردن شانه ، چرخش و کشش گردن. تراپزیوس فوقانی ( قسمتی که از میان بالای شانه رد می شود ) می تواند کمربند شانه ای را بالا ببرد. همچنین به کشش ، کج شدن و چرخش گردن کمک شایانی می کند. اگر عضله تراپزیوس به خوبی کار نکند احساس سر درد ، درد در قسمت فوقانی و دست درد خواهید داشت. علائم زیر نشانه های رایج عملکرد نامناسب عضله تراپزیوس می باشد :

  1. گردن درد
  2. گرفتگی گردن
  3. احساس درد مابین تیغه های شانه
  4. احساس درد بر روی تیغه شانه
  5. احساس درد پشت سر

زمانی که تمامی قسمت های این عضله منقبض می شوند ، به کشش گردن و قسمت فوقانی کمک می کنند. قسمت فوقانی تراپزیوس تیغه شانه را به طرف بالا و بیرون می کشد و از این رو کمک می کند تا بازوهایتان را بالا ببرید. علاوه بر این ، می توانید سرتان را به همان سمت خم کنید و بچرخانید ( خمیدگی عرضی ). قسمت میانی عضله تراپزیوس تیغه شانه را به سمت ستون فقرات می کشد ، در حالی قسمت پایینی آن را رو به پایین و به سمت ستون فقرات می کشد. قسمت بالایی و میانی عضله تراپزیوس نواحی مشکل زا به حساب می آیند. قسمت میانی عضله ، زمانی که بازوی خود را بیش از حد بالا می آورید ، کار می کند. این موضوع بدین دلیل است که زمانی که بازوهای شما در مقابلتان بالا می آید ، تیغه های شانه به طرف خارج حرکت می کنند. بنابراین ، عضله روی یک دست بیش از حد کشیده می شود و با دست دیگر باید همچنان کارهای ثابتی انجام دهید. قسمت پایینی عضله زمانی که برای مدت زمان طولانی در حالت خمیده قرار بگیرید ، بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد.

تشخیص محل قرارگیری عضله تراپزیوس فوقانی :

  • قسمت فوقانی بسیار کوچک و باریک است.
  • انتظار یک عضله بزرگ را نداشته باشید. احساس کردن عضله تراپزیوس فوقانی اکثر مواقع دشوار است ، زیرا این قسمت خیلی سفت است و بیشتر در ستون فقرات ناحیه گردن جمع می شود.
  • دست خود را کنار ستون فقرا گردن قرار دهید. حالا سعی کنید که عضله را در قسمت پشت گردن خود بگیرید.

تشخیص محل قرارگیری عضله تراپزیوس میانی :

از آنجایی که عضله تراپزیوس میانی بزرگ و برجسته است ، تعیین محل قرارگیری آن آسان می باشد. فقط کافیست انگشتان خود را در بالای شانه بگذارید و عضله را محکم بگیرید.

تشخیص محل قرارگیری عضله تراپزیوس پایینی :

برای لمس کردن قسمت پایینی ، دستتان را به پشت کمرتان ، مابین تیغه های شانه ببرید ( درست مانند زمانی که می خواهید پشتتان را بخارانید ). اکنون اگر اندکی شانه هایتان را به سمت ستون فقرات خود حرکت دهید ، می توانید عضله تراپزیوس پایینی را احساس کنید.

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

4 × 1 =