Top

فواید ویتامین b12

فواید ویتامین b12

آیا همیشه از احساس خستگی زیاد ، سطح پایین انرژی ، تغییرات خلق و خو و کمبود تمرکز رنج می برید ؟ همه این علائم ، نشانه های کمبود ویتامین B12 می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد حدود 40% افراد با کمبود ویتامین b12 مواجه هستند و این موضوعی است که باید بررسی شود ، زیرا b12 یکی از ویتامین های ضروری برای تولید گلبول های قرمز و DNA محسوب می شود. فواید ویتامین b12 بسیار زیاد بوده و بر روی خلق و خو ، سطح انرژی ، حافظه ، قلب ، پوست ، مو و هضم غذا تاثیر می گذارد. همچنین ویتامین b12 منجر به رفع خستگی ، بهبود عملکرد متابولیسم ( از جمله تولید آنزیم ها ، سنتز DNA و تعادل هورمون ها ) و مراقبت از سیستم عصبی و قلبی عروقی می گردد. قبل از آشنایی با فواید ویتامین b12 ، باید بدانیم این ویتامین چیست.

ویتامین b12 چیست و چه نقشی در بدن انسان دارد

ویتامین b12 در فرم های مختلفی وجود دارد و شامل کبالت معدنی است ، به همین دلیل ترکیبات با ویتامین b12 ، به طور کلی کوبالامین نامیده می شوند. دو فرم فعال ویتامین b12 در متابولیسم انسان ، متیل کوبالامین و 5-دیوکسی آدنوزین کوبالامین است.

یکی از فواید ویتامین b12 ، تاثیر آن در سیستم عصبی می باشد. این ویتامین به مراقبت از سلول های عصبی ( از جمله آنهایی که برای انتقال سیگنال های عصبی مورد نیاز است ) و شکل گیری پوشش سیستم عصبی که ” پوشش میلین ” نامیده می شود ، کمک شایانی می کند. ویتامین B12 همچنین به هضم و سلامتی قلب کمک می کند. می توانید این ویتامین را از منابع غذایی ، آمپول های هیدروکسی کوبالامین و حتی ویتامین های درون ماهیچه ای تهیه کنید.

فواید ویتامین b12

کمک به حفظ سطح انرژی

از آنجایی که ویتامین b12 به تبدیل کربوهیدرات به گلوکز قابل استفاده کمک می کند ، منجر به بهبود متابولیسم بدن می گردد. گلوکز ناشی از غذاهای کربوهیدرات دار به عنوان انرژی مورد استفاده قرار می گیرد ، به همین دلیل است که افرادی که دچار کمبود ویتامین b12 هستند ، احساس خستگی می کنند. ویتامین b12 همچنین برای انتقال سیگنال های عصبی ، که به انقباض عضلات و تامین انرژی کمک می کند ، ضروری است.

تقویت حافظه و کاهش خطر ابتلا به بیماری های نوروژنیکی

با توجه به نقشی که ویتامین b12 در سلامتی اعصاب و سیگنال های انتقال دهنده عصبی دارد ، منجر به بهبود عملکرد شناختی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های نوروژنیکی از جمله آلزایمر و زوال عقل می گردد.

بهبود خلق و خو و کمک به عملکرد صحیح سیستم عصبی

یکی از مهم ترین فواید ویتامین b12 ، توانایی آن در تنظیم سیستم عصبی از جمله کاهش اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب است. ترکیب ویتامین b12 با آهن به عنوان یک تعیین کننده متابولیسم تک-کربنه ( برای تولید SAM ) شناخته شده است. SAM یا S-آدنوزیل متیونین برای عملکرد عصبی و تنظیم استرس حیاتی است. وجود این ویتامین برای تمرکز و عملکرد شناختی مانند یادگیری ضروری می باشد.

فواید ویتامین b12 در سلامتی قلب

ویتامین b12 بر سلامت قلب و عروق از راه های مختلفی تاثیر می گذارد. ویتامین B12 به کاهش سطح هموسیستئین ( یک عامل مهم در بیماری های قلبی ) کمک می کند. هموسیستئین یک آمینو اسید بوده و سطح آن در خون تحت تاثیر ویتامین های B-کامپلکس از جمله ویتامین b12 قرار می گیرد. ویتامین b12 با کاهش سطح بالای هموسیستئین در خون منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی از جمله سکته قلبی می گردد. یکی دیگر از فواید ویتامین b12 کمک به کنترل سطح بالای کلسترول و فشار خون بالا می باشد.

مورد نیاز برای سلامت پوست و مو

از آنجایی که ویتامین b12 نقش مهمی در تکثیر و بازسازی دارد ، وجود این ویتامین برای سلامتی پوست ، مو و ناخن ضروری است. این ویتامین منجر به کاهش سرخی ، خشکی و تورم پوست می گردد. همچنین از خرد شدن مو جلوگیری کرده و منجر به تقویت ناخن ها می شود.

کمک به هضم

با توجه به نقش ویتامین b12 در تولید آنزیم های گوارشی ، وجود آن برای حمایت از متابولیسم و تجزیه مواد غذایی در معده ضروری است. ویتامین b12  کمک می کند تا باکتری های سالم در محیط روده تحریک شوند. حذف باکتری های مضر در دستگاه گوارش و به طور همزمان وجود باکتری های مفید ، راهی است که مانع از اختلالات گوارشی مانند التهاب روده می گردد.

فواید ویتامین b12 در بارداری سالم

ویتامین b12 برای تولید اسید نوکلئیک و یا DNA ( مواد ژنتیکی اساسی در شکل گیری کل بدن ) ضروری است. بنابراین ، نه تنها این ویتامین یک ماده مغذی کلیدی برای رشد به حساب می آید ، بلکه مولفه ای حیاتی برای بارداری سالم می باشد. ویتامین B12 در داخل بدن با آهن فعل و انفعال داشته ، از این رو منجر به کاهش بیماری نقص زایمان می گردد.

کاهش سرطان

مصرف مکمل های ویتامین B12 ، به ویژه به همراه آهن منجر به کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان می گردد. برخی تحقیقات مقدماتی نشان می دهد که یکی از فواید ویتامین b12 ، بهبود سیستم ایمنی بدن به منظور جلوگیری از ابتلا به سرطان ، به ویژه سرطان دهانه رحم ، پروستات و کولون است.

کمک به تولید گلبول های قرمز و جلوگیری از کم خونی

ویتامین b12 برای تولید گلبول های قرمز ضروری است. این ویتامین از کم خونی خاصی به نام مگالوبلاستیک جلوگیری می کند.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

نوزده − سه =