Top

قرص مفصل ساز

قرص مفصل ساز

امروزه کمبود انواع ویتامین و مواد معدنی لازم برای استحکام استخوان ها و غضروف ها در بین مردم شایع شده است و بسیاری از عدم وجود غضروف رنج می برند. اما درمان های متفاوتی برای ایجاد غضروف وجود دارد. تمرینات وزنه برداری علی‌ رغم مزایای زیادی که برای شما دارند ، می‌توانند مفاصل شما را به دلیل تحمل وزن بیش از حد نابود کنند. در بسیاری از ورزش‌ های استقامتی ، شما مفاصل خود را تحت فشار قرار می‌دهید. با افزایش سن ممکن است شما دردهایی را در نواحی حس کنید که تصور درد در آن ناحیه را نداشته اید. بسیاری از افراد ورزشکار در سنین بالا ناگهان احساس درد می‌کنند و در این زمان هیچ گونه راه حلی به جز استفاده از قرص مفصل ساز وجود ندارد. قرص مفصل ساز نقش به سزایی در بهبود و محافظت از مفاصل دارند.

غضروف قوزک پا ، زانو ها ، مچ دست ، آرنج‌ ها و شانه‌ ها معمولا به دلیل آرتریت آسیب می‌بینند. به همین دلیل لازم است که با تغذیه‌ مناسب به بازسازی طبیعی و سریع این غضروف‌ ها کمک کرد. یکی از اسید آمینه‌ هایی که در غضروف سازی سریع موثر است ، اسید آمینه‌ لیزین می‌باشد که نقش مهمی در جذب کلسیم ، تولید کلاژن برای بازسازی بافت‌ های آسیب‌ دیده ، بهبود ظاهر پوست و محکم کردن تاندون‌ ها دارد. به عقیده‌ محققان کمبود لیزین باعث کند شدن سرعت رشد بافت‌ های آسیب‌ دیده می‌شود. بدن ما به ازای هر کیلوگرم وزن به روزانه 12 میلی‌ گرم لیزین نیاز دارد. قرص مفصل ساز عبارتی است که در سال های اخیر زیاد شنیده می شود. بسیاری از مردم و بیماران اطلاعاتی از آناتومی مفصل دارند و می دانند غضروف قسمتی از مفصل بوده که در حرکت نرم و روان آن موثر است. می دانید که علت بسیاری از درد های مفصلی ، ساییدگی و آرتروز بوده و پدیده غالب در ساییدگی مفصل ، آسیب دیدن و از بین رفتن غضروف است. پس منطقی به نظر می رسد که اگر دارویی بتواند غضروف آسیب دیده مفصل را ترمیم کند ، می تواند تا حد زیادی درد آن را نیز از بین ببرد.

برخی از رایج ترین مشکلات مفصلی عبارتند از :

آرتروز :

آرتروز انواع مختلفی دارد که دو مورد از آنها استئوآرتریت و روماتوئید می‌باشد. از این میان ، استئوآرتریت شایع‌ ترین مشکل در میان بدنسازها و سایر ورزشکاران است. این امر به دلیل فرسایش مفاصل و از بین رفتن غضروف‌ های استخوانی صورت می‌گیرد. غضروفی که زمانی صاف بوده است به مرور زمان زبر شده و منجر به درد و ساییدگی می‌گردد.

بورسیت :

در مفاصل ما کیسه‌ های مایعی وجود دارند که آن‌ ها را بورس می‌نامند. این کیسه‌ ها قابلیت حرکت مفاصل بدون ارتباط و سایش را امکان پذیر می‌سازند. در صورتی که این کیسه‌ ها متورم شده و یا آسیب ببینند ، بورسیت رخ می دهد. این مشکل اغلب در شانه یا آرنج مشاهده می‌شود ، اما ممکن است در سایر نقاط بدن نیز اتفاق افتد.

التهاب تاندون :

التهاب تاندون یکی از رایج‌ ترین درد بدنسازان و سایر ورزشکاران می‌باشد و بسیاری بر این باورند که درمان آن آسان است. با این حال در صورتی که این مشکل درمان نشود ، در آینده مشکل ساز خواهد بود. التهاب تاندون به معنای تورم تاندون اطراف مفصل می‌باشد و مقابله با آن ضروری است.

مزایای قرص مفصل ساز :

  1. کاهش درد مفاصل
  2. افزایش انعطاف پذیری
  3. افزایش محدوده حرکات

بسیاری از موادی که در قرص مفصل ساز یافت می‌شوند ، عملکرد متفاوتی داشته و برخی از آن‌ ها صرفا به عنوان مهارکننده درد و برخی دیگر نیز به عنوان روان کننده مفاصل و ترمیم آسیب ها استفاده می‌شوند.

مواد موجود در قرص مفصل ساز :

گلوکزامین سولفات :

گلوکزامین یکی از موادی است که نقش اساسی در ساخت غضروف ایفا می‌کند. غضروف بافتی است که به عنوان نرم کننده مفاصل عمل می‌کند. گلوکزامین یکی از اجزای این بافت می‌باشد. این ماده به تولید ماده سینوویال ( یکی از روان‌کننده‌ های مفاصل ) و همچنین پروتئوگلیکا ( مولکول‌ های جذب کننده ضربه در غضروف ) کمک می‌کند.

کندرویتین سولفات :

کندرویتین یکی از مشتقات گلوکزامین می‌باشد که به قدرت و انعطاف‌ پذیری بافت‌ های مفصلی در بدن کمک می‌کند. این ماده همچنین یکی از اجزای تشکیل دهنده غضروف نیز محسوب می‌شود.

سیسوز :

در بسیاری از کشورها نظیر هند افراد از این عصاره برای درمان بیماری‌ های چشم ، گوش ، قاعدگی نامنظم ، شکستگی استخوان ، بی‌ اشتهایی ، سوختگی و دردهای ماهیچه‌ ای استفاده می‌کنند. نظریه‌ ها نشان می‌دهند که سیسوز می‌تواند سرعت بهبود شکستگی‌ ها و مشکلات بافتی را افزایش دهد. این ماده نیز اخیرا به عنوان قرص مفصل ساز نیز به‌ کار برده می‌شود.

هیالورونیک اسید :

یک آمینوگلیکان ژل مانند است که در فضای بافتی ، مایع سینوویال مفصل‌ ها و مایع زجاجیه یافت می‌شود و به عنوان روان کننده و محافظ عمل می‌کند.

MSM :

MSM یا متیل سولفونیل متان یکی از منابع آلی سولفور می‌باشد که توسط بدن در تشکیل بافت‌ های مفصلی به‌کار برده می‌شود. سولفور برای بیش از 150 ترکیب بدن از جمله آنزیم‌ ها ، هورمون‌ ها ، پادتن‌ ها و رادیکال‌ های آزاد مهم است.

امگا 3 :

اسیدهای چرب امگا 3 برای تشکیل پروستوگلاندین‌ های ضدالتهاب ضروری می‌باشند. تغذیه امگا 3 می‌تواند التهاب و درد را کاهش دهد.

بوسویلا سراتا :

یکی از گیاهان دارویی هندی است که برای کاهش التهاب ، درد و سفتی به‌کار برده می‌شود.

زردچوبه :

ریشه زردچوبه یکی از درمان‌ های سنتی هند بوده که برای التهاب به‌کار برده می‌شود. زردچوبه چاشنی زرد رنگی است که در آشپزی استفاده شده و آنتی اکسیدان و آنتی التهاب کورکومین را برای بدن فراهم می‌کند. در قرص مفصل ساز این ماده آنزیم Cox-2 را مسدود می‌کند که این آنزیم وظیفه انتقال درد را بر عهده دارد.

میزان و زمان مصرف قرص مفصل ساز :

میزان و زمان مصرف بسته به محصول متفاوت می‌باشد ، اما مقدار توصیه شده معمولا دو الی سه قرص یا کپسول و روزانه سه بار به همراه غذا می‌باشد. قبل از مصرف دستورالعمل آن را مطالعه نمایید و در صورتی که به صدف حساسیت دارید می‌توانید از محصولاتی که فاقد گلوکزامین یا کندوریتین هستند ، استفاده نمایید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

20 − 10 =