Top

قرص کافئین

قرص کافئین یک ماده خوردنی بوده که در گیاهان مختلفی از جمله قهوه ، کاکائو ، کولا و چای یافت می‌شود و یک نوع داروی محرک محسوب می شود که می‌تواند از خوابیدن جلوگیری کند. کافئین یک آلکالوئید از خانواده متیل گزانتین‌ ها است که خواص آن به تئوفیلین و تئوبرومین هم شبیه‌ می باشد. کافئین خالص به صورت پودر سفید رنگ تلخ می‌باشد. این ماده از ترکیب کربن ، هیدروژن ، نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده‌ است. قرص کافئین یک ماده دارویی پرمصرف و پر طرفدار در جوامع بشری بوده و می توان گفت که بیش از 90% از افراد جامعه روزانه مقادیر مختلفی از این ماده محرک را استفاده می کنند . انواع مختلفی از داروهای پزشکی که توسط پزشک و یا بدون تجویز پزشک در جامعه مصرف می شوند حاوی ماده کافئین می باشند. از جمله داروهای پزشکی که حاوی کافئین هستند می توان به داروهای ضد سرفه ، داروهای ضد درد و داروهای درمان سرما خوردگی اشاره کرد . نکته جالب توجه این است که میزان مصرف سرانه کافئین در جوامع بشری حدودا 70 میلی گرم تخمین زده شده است. افزایش متابولیسم بدن ، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی از مهم‌ ترین تاثیرات کافئین محسوب می شود. اثرات لیپولیتیک از کافئین و گزانتین دیگر مشتق شده از چای و قهوه به خوبی ثابت شده و کاملا شناخته شده‌ است.

قرص کافئین ( پری ورک اوت ) دو مکانیزم مختلف دارد. اولی تضاد گیرنده A1-آدنوزین است. این رسپتورها در سلول های چربی بالغ ، جایی که آنها به مهار فعالیت سیکلاز و تجزیه چربی می‌پردازند ، قرار دارند. گزانتین همچنین فعالیت‌ های فسفودی استراز را مهار و از فروپاشی مکان‌ های داخل سلولی تجزیه چربی در سلول‌ های چربی جلوگیری می‌کند. مصرف کافئین گردش غلظت چربی و غلظت FFAs سرم را افزایش می‌دهد. به این ترتیب ، مصرف زیاد گزانتین نیز ممکن است به از دست دادن وزن کمک کند و ثابت ماندن وزن از طریق افزایش اکسیداسیون چربی و گرمازایی را در پی داشته باشد.

تاثیرات قرص کافئین در لاغری :

قرص کافئین یک پری ورک اوت است که می تواند در لاغر شدن افراد چاق تاثیر گذار باشد و مقدار تعیین شده از این قرص باید با برنامه مصرف گردد. قرص کافئین در واقع به تحریک سیستم عصبی مرکزی می پردازد از این رو فرد پرانرژی و فعال می شود. اگر شما قصد دارید که درصد چربی بدنتان را کم کنید ، کافئین می تواند شما را به مقصودتان برساند. اینکه شما در حال استراحت باشید یا در حال تحرک ، قرص کافئین ترشح اسیدهای چرب را در خونتان افزایش می دهد. با این وجود استفاده از چربی را به عنوان سوخت بدن آسان می کند. 20 سال پیش تحقیقاتی که در مورد عملکرد انسان نسبت به کافئین در آزمایشگاه دانشگاه بال استیت انجام شد نشان داد که 100% افراد پس از مصرف 330 میلی گرم کافئین ، اسیدهای چرب در پلاسمایشان آزاد شد. تحقیقات دیگر نشان می دهد که کافئین میزان اکسیداسیون چربی ( ترکیب چربی با اکسیژن و در نهایت سوختن چربی ) را افزایش می دهد و همچنین می توانید برای چربی سوزی از فعالیت های هوازی هم بهره ببرید. همچنین یک تحقیق دیگر نشان می دهد که با استفاده 5 میلی گرم کافئین به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدنتان میزان اکسیداسیون چربی 50% بیشتر می شود. با استفاده از یک مکمل کافئین در هنگام تمرین هوازی شما می توانید به صورت خارق العاده ای بر چربی سوزی تاثیر بگذارید. به عنوان مثال یک شخص 170 پوندی با دویدن در یک فضای معتدل تقریبا 800 کالری می سوزاند که در حدود نیمی از این کالری ها به صورت اکسیداسیون چربی می سوزد. اما اگر این شخص از یک مکمل کافئین استفاده کند ، ممکن است که اکسیداسیون چربی به اندازه 50% افزایش یابد که این منجر به سوزاندن 200 کالری بیشتر شده و نهایتا یک دونده ممکن است 600 کالری در ساعت در حین اکسیداسیون چربی از دست بدهد و برای 200 کالری باقی مانده از میزان قند کاسته خواهد شد. کافئین زمانی که با داروهای دیگر از جمله مسکن ها و داروهای مصرفی جهت درمان سردرد و میگرن ترکیب شود ، می تواند اثر آنها را چندین برابر کند. ترکیبی از آنتی هیستامین و کافئین می تواند خواب آلودگی و خستگی را کاهش دهد.

قرص کافئین تقویت کننده سوخت و ساز بدن است. افزایش سوخت و ساز بدن ، تجزیه چربی ها را افزایش می دهد که این امر سبب کاهش وزن می گردد. استفاده از قرص های کافئین برای کاهش وزن آخرین روند در تناسب اندام نسل امروز است. بسیاری از مردم بر این باورند که قرص های کافئین دار بهترین قرص های رژیمی در دسترس هستند. اگر با احتیاط و در مقادیر مناسب از این قرص ها استفاده شود ، روش خوبی برای کاهش وزن خواهد بود. همچنین توصیه می شود که قرص را صبح زود مصرف کنید ، زیرا در غیر این صورت قرص کافئین می تواند خواب شبانه شما را با اختلال مواجه کند. اگر ضربان قلب شما بیش از 90 است ، نباید از قرص های کافئین دار برای کاهش وزن استفاده کنید.

مزایای قرص کافئین :

تاثیر کافئین بر افراد مختلف با توجه به بدن و سیستم عصبی ، وزن ، جنسیت و عوامل متعدد دیگری متفاوت می باشد. بر همین اساس دوز تاثیر گذار کافئین برای کودکان به علت کوچک بودن جسته شان پایین تر می باشد. با این حال تاثیرات قرص کافئین می‌تواند تا 8 ساعت بر بدن افراد باقی بماند.

 1. درمان آسم
 2. بهبود خلق و خو
 3. افزایش سوخت و ساز بدن
 4. درمان بیماری های مختلف تنفسی
 5. کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون
 6. درمان میگرن
 7. کاهش خستگی و خواب آلودگی
 8. تقویت حافظه کوتاه مدت و افزایش هوشیاری مغز
 9. کمک به کاهش چربی های بدن
 10. افزایش انرژی عضلات بدن برای انجام فعالیت های شدیدتر و طولانی تر

خواص فیزیکی کافئین :

از نظر ظاهری کافئین خالص کاملا نرم ، بی‌بو ، سفید و براق است. نقطه جوش ماده کافئین دمای 238 درجه سانتیگراد ، نقطه ذوب کافئین دمای 178 درجه سانتیگراد ، وزن مخصوص کافئین خالص 2/1 ، PH کافئین 9/6 و نهایتا چگالی آن 7/6 است.

میزان کافئین موجود در مواد مختلف :

 • شکلات شیرین و شکلات تلخ : حاوی 875 میلی‌ گرم کافئین در هر کیلوگرم
 • شکلات شیری  : حاوی 100 تا 210 میلی‌ گرم کافئین در هر کیلوگرم
 • کاکائو : حاوی 17 میلی‌ گرم کافئین در هر لیتر
 • قهوه : حاوی 130 تا 160 میلی‌ گرم کافئین در هر لیتر
 • قهوه های بدون کافئین : معمولا حاوی حداقل 13 تا 20 میلی‌ گرم از این ماده را در هر لیتر دارا می باشند
 • قهوه فوری : حاوی 130 تا 400 میلی‌ گرم کافئین در هر لیتر
 • اسپرسو  : بالاترین میزان کافئین را داراست که این میزان 3400 میلی‌ گرم در هر لیتر می باشد
 • چای ( چای سیاه ) : حاوی 85 تا 370 میلی‌ گرم کافئین در هر لیتر
 • چای فوری دم شده ( مانند لیپتون ) : حاوی 120 میلی‌ گرم کافئین در هر لیتر
 • چای سبز : حاوی 85 میلی‌ گرم کافئین در هر لیتر
 • چای سفید : حاوی 68 میلی‌ گرم کافئین در هر لیتر
 • نوشیدنی های انرژی‌ زا : حاوی 350 میلی‌ گرم کافئین در هر لیتر
 • نوشیدنی غیر الکلی ( کافئین دار ) : حاوی 100 تا 270 میلی‌ گرم کافئین در هر لیتر
 • قرص کافئین : حاوی 200 میلی‌ گرم کافئین

زمان بندی مصرف کافئین :

شما می توانید حتی با خوردن مقادیر کم ( 20 میلی گرم ) کافئین نیز شاهد اثرات آن باشید. اگر تا به حال کافئین مصرف نکرده اید ،‌ با کمترین دوز شروع کنید و بدنسازی را پله پله پیش ببرید. مزیت های کافئین در بدنسازی در حدود مقادیر 200 میلی گرم ( مصرف 3 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن ) خود را بروز می دهند. در دوز های بسیار بالا ( 6 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از بدن ) کافئین باعث کاهش پیشرفت و افت در بدنسازی می شود. مقادیر بالا می تواند باعث عصبانیت و افزایش سطح کورتیزول بدن شود. شما روزانه کافئین مصرف می کنید ( چای ، شکلات و …) بنابراین نیازی به این نیست که مقادیر زیاد از حد آن را به صورت مکمل بدنسازی مصرف کنید. سطح کافئین مصرفی شما حدود 60 تا 90 دقیقه پس از مصرف به بیشترین مقدار ممکن در جریان خون می رسد. بنابراین این ماده را 1 الی 2 ساعت قبل از شروع تمرینات بدنسازی مصرف کنید. به یاد داشته باشید که کافئین تا 6 ساعت در بدن باقی می ماند ، بنابراین اگر 200 میلی گرم کافئین را ساعت 6 عصر بخورید ،‌ نصف شب و حین خواب در بدنتان کافئین وجود دارد ، طوری که می تواند چرخه خواب معمول شما را به هم بریزد.

کافئین در بدنسازی را باید قبل از تمرین مصرف کنید. می توانید حدود 15 دقیقه قبل از تمرین آن را مصرف کنید و تا زمانی‌ که به باشگاه برسید و ‌ست‌ های گرم کردنی خود را شروع کنید اثر آن روی بدن کامل خواهد شد. شما می توانید کافئین خود را از طریق مصرف قهوه تامین کنید. به منظور افزایش کارایی کافئین شما می‌بایست از ایجاد استقامت بدن نسبت به مصرف قرص کافئین جلوگیری کنید.

بهترین روش مصرف قرص کافئین در بدنسازی :

 1. قبل از تمرین 3 الی 6 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن قرص کافئین مصرف کنید.
 2. بهتر است ابتدا 3 میلی‌ گرم به ازای هر کیلو استفاده کنید و سپس میزان آن را افزایش دهید.
 3. میزان مصرف روزانه خود را 6 میلی‌ گرم به ازای هر کیلو از وزن بدن یا کمتر حفظ کنید.
 4. برای 1 الی 2 روز در هفته میزان مصرف قرص کافئین را کم کرده و حتی 1 روز در هفته اصلا کافئین نخورید.
 5. توصیه می شود ورزشکاران قرص کافئین را 15 دقیقه قبل از شروع تمرین میل کنند.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

20 − نوزده =