شرکت کیمیا مکمل آراد با نام مستعار کیمیا ساپلمنت و یا کیمیا نوتریشن در راستای تسهیل ارائه مکمل های ورزشی با کیفیت ، به ورزشکاران و علاقه مندان رشته ورزشی بدنسازی در سال 2007 شروع به فعالیت‌ در حوزه مکمل‌های ورزشی نموده و در حال حاضر نماینده انحصاری برندهای BIOTECHUSA بایوتک مجارستان ، SCITEC NUTRITION سایتک مجارستان ، TREC NUTRITION ترک لهستان ، IRONMAXX آیرون مکس آلمان‌ ، QNT بلژیک و REFLEX رفلکس انگلستان در خاورمیانه می باشد.

09359575216

Tehran, andarzgoo, sana shopping center, Andarzgoo Blvd

you train , we will do the rest
 • No products in the cart.
 • No products in the cart.
Top

قرص گلوکزامین

قرص گلوکزامین

گلوکزامین یک ماده طبیعی است که در مایع اطراف مفاصل یافت می‌شود. این ماده به طور طبیعی در استخوان حیوانات ، مغز استخوان ، صدف و قارچ موجود است. قرص گلوکزامین نقش بسیار مهمی در ساخت و ساز غضروف‌ ها بازی می‌کند و معمولا به عنوان یک مکمل برای افرادی به کار می‌رود که از آرتریت ، به خصوص آرتروز رنج می‌برند. گلوکزامین به خصوص گلوکزامین سولفات ، از پوسته سخت‌ پوستان برداشته می‌شود و در مکمل‌ های غذایی قرار می‌گیرد.

قرص گلوکزامین چیست؟

گلوکزامین در فرم های مختلفی موجود است. این فرم ها عبارت است از :

 1. گلوکزامین سولفات
 2. گلوکزامین هیدروکلراید
 3. N- استیل گلوکزامین

اگرچه این سه ماده شبیه هم هستند ، اما اثرات یکسانی بر روی بدن نخواهند داشت. بیشتر مطالعات انجام شده پتانسیل این مواد بر روی سلامتی بدن را آزمایش کرده‌اند و بر روی گلوکزامین سولفات تمرکز داشته‌اند. مکمل‌های غذایی حاوی گلوکزامین معمولا شامل مواد دیگری همچون کندرویتین سولفات ، MSM یا غضروف کوسه هستند. اگرچه برخی از افراد بر این باورند که این ترکیبات می‌تواند برایشان مفید باشد ، اما شواهد علمی برای تایید این موضوع وجود ندارد. موسسه ملی سلامت ( NIH ) اضافه می‌کند که کرم‌ های پوست حاوی گلوکزامین برای درد مفاصل ، می‌تواند مفید باشد زیرا مواد دیگری در آن وجود دارد که خاصیت تسکین دهندگی دارند. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد گلوکزامین از طریق پوست قابل جذب است.

چرا افراد از قرص گلوکزامین استفاده می‌کنند ؟

بر اساس مرکز ملی درمان‌ های جایگزین و مکمل ، مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که 17.7 درصد از بزرگسالان در آمریکا ، نوعی مکمل ‌های غذایی را مصرف می‌کنند. از میان این افراد 19.9 درصد از مکمل‌ های گلوکزامین استفاده می‌کنند. قرص گلوکزامین یکی از موارد رایجی است که توسط افراد مبتلا به آرتروز ، بیماری التهابی روده ( IBD ) و کولیت اولسراتیو مصرف می‌شود.

تاثیر قرص گلوکزامین در آرتروز :

مطالعات علمی مختلف نشان می‌دهد که مکمل‌ های حاوی گلوکزامین ممکن است به بیمارانی که مبتلا به آرتروز هستند کمک کند. مطالعات همچنین دریافته است که گلوکزامین می‌تواند :

 • دردهای مرتبط با آرتروز را کاهش دهد.
 • عملکرد بیمارانی که درد بالایی در زانو یا باسن خود دارند ، را بهبود ببخشد.
 • سفتی مفاصل را کاهش دهد.
 • التهاب مفاصل را کاهش دهد.
 • بعد از سه ماه مصرف و قطع آن ، تسکین مداومی برای بیمار تامین کند.

مطالعات مختلف نشان می‌دهد که گلوکزامین به همراه کندرویتین سولفات کمک قابل توجهی به تسکین دردهای آرتروز می‌کند. در میان چد تن از بیماران مطالعه شده در این تحقیق ، افرادی که درد متوسط تا شدید داشتند تسکین قابل توجهی از این مواد به دست آورده اند. در سال 2008 محققان مطالعه 2 ساله ای را در آمریکا انجام دادند. نتایج نشان می‌دهد که گلوکزامین و کندرویتین سولفات ( همراه یکدیگر یا به تنهایی ) در کاهش روند تخریب غضروف در آرتروز زانو نتایج بهتری نسبت به پلاسیبو داشته است. بیشتر مطالعات نشان می‌دهد که اگر مبتلا به آرتروز هستید و نشانه‌ های شما متوسط تا شدید است ، مصرف قرص گلوکزامین یا ترکیب گلوکزامین به همراه کندرویتین سولفات می‌تواند مفید باشد.

تاثیر قرص گلوکزامین در بیماری مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) :

دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا دریافتند که مکمل‌ های حاوی N- استیل گلوکزامین پاسخ خود ایمنی مخرب که در این بیماری رخ می‌دهد را سرکوب می‌کند. محققان توضیح می‌دهند که N- استیل گلوکزامین از رشد و عملکرد سلول‌ های T غیر طبیعی جلوگیری می‌کند. دکتر Demetriou در این باره می‌گوید : این مکمل مبتنی بر شکر ، نقص ژنتیکی را اصلاح می‌کند که باعث تحریک سلول‌ ها برای حمله به بدن می‌شود. همین امر باعث شده است که این رویکرد برای درمان بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس مفید باشد. این محققان از موش‌ های آزمایشگاهی مبتلا به بیماری شبیه MS استفاده کردند. دانشمندان دریافتند زمانی که موش‌ هایی با ضعف در پاها از N- استیل گلوکزامین استفاده می‌کردند ، رشد و عملکرد سلول‌ های غیر طبیعی T متوقف می‌شود. یک تیم تحقیقاتی از دانشکده پزشکی جفرسون دریافتند که گلوکزامین می‌تواند نشانه‌ های MS را به تاخیر بیندازد. آن‌ ها دریافتند که این ماده می‌تواند توانایی موش برای حرکت و پیاده روی را بهبود ببخشد. گلوکزامین برای شرایط و بیماری‌ های دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس مطالعه موسسه ملی سلامت ، اگر قرص گلوکزامین به درستی مصرف شود ، برای بزرگسالان بی خطر خواهد بود.

تاثیرات قرص گلوکزامین بر درد مفاصل :

همان طور که از نام گلوکزامین ( Glucosamine ) مشخص است ، از ترکیب گلوکز ( قند ) و امین به وجود آمده است. این ترکیب در رده درمانی مکمل هاست و اشکال دارویی آن به صورت قرص ، پودر و کپسول است. فرمولاسیون های مختلف گلوکزامین سولفات گلوکوزامین و گلوکوزامین هیدروکلراید است ، که آزمایش شده اند و مکانیسم عملکرد گلوکزامین روی بافت های مفصلی کشف شده است. گلوکزامین از اجزای گلیکو پروتئین ، پروتئوگلیکان و گلیکوزآمینوگلیکان و سایر قطعات ساختمانی و بافت های هم بندی محسوب می شود. این ماده ترکیب اصلی ماتریکس سلول های تمام بافت های هم بندی را تشکیل می دهد. این ماده وزن مولکولی بسیار کمی دارد و در روده کوچک غیر یونیزه می شود و به سرعت جذب می شود ، تمایل زیادی به غضروف دارد و توسط کندرسیت ها در پروتئوگلیکان ها ذخیره می شود.

مکانیسم عمل گلوکزامین :

این ماده برای ساخته شدن غضروف ، تاندون ها و مایع سینوویال ضروری است. آنزیم کلاژناز باعث تجزیه کلاژن ها و آنزیم پروتئولیتیک که عامل تجزیه پروتئین هاست می شود. عمل اصلی این ماده مهار این دو آنزیم است تا از تخریب غضروف ها محافظت کند. این ماده تا حدودی نیز خاصیت ضد التهابی دارد.

چگونه باید قرص گلوکزامین را مصرف کرد ؟

مکمل های گلوکزامین اغلب به صورت پودر یا کپسول با میزان 1500 تا 2000 میلی گرم در روز مصرف می شوند. البته می توان این میزان را در دوزهای کمتر در طول روز مصرف کرد. طبق تحقیقات مصرف گلوکزامین تا 2000 میلی گرم در روز بدون خطر است ، اما این میزان برای کندرویتین تنها روزانه 1200 میلی گرم است. بنابراین در زمان خرید گلوکزامین سعی کنید برند معتبری را انتخاب کنید زیرا طبق تحقیقی که روی مکمل های گلوکزامین ارزان قیمت انجام شد ، نشان داده شده است که این مکمل های ارزان قیمت از کیفیت و خلوص کافی برخوردار نیستند.

نکاتی که در رابطه با مصرف قرص گلوکزامین باید بدانید :

 1. در افراد سالم این مکمل غذایی عارضه خاصی به دنبال ندارد.
 2. بهترین زمان مصرف این مکمل همراه با یک وعده غذایی است.
 3. در صورت مصرف صحیح قرص گلوکزامین در رفع درد مفاصل اثر گذار خواهد بود.
 4. گلوکزامین جایگزین مناسبی برای داروهایی است که مصرف آن‌ها مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند.
 5. در اکثر موارد مکمل‌ های گلوکزامین همراه با دیگر مکمل‌ های تجویز شده از سوی پزشک مصرف می‌شود.
 6. مکمل‌ های گلوکزامین معمولا از کربوهیدرات گوشت خرچنگ و میگو ساخته می‌شوند.
 7. درمان با این دارو معمولا به 4 تا 8 هفته زمان نیاز دارد.
 8. گلوکزامین با معده سازگارتر بوده و عوارض جانبی کمتری دارد.
 9. در صورتیکه با مصرف این مکمل دچار عوارض خفیف گوارشی شدید ، باید بدانید با قطع مصرف آن عوارض هم برطرف می‌شوند.
 10. توصیه می‌شود بیماران دیابتی و افرادی که داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند ، این مکمل را با احتیاط مصرف کنند.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

15 − سه =