Top

مزایای آمینو اسید

مزایای آمینو اسید

20 نوع آمینو اسید مختلف وجود دارد که هزاران پروتئین متفاوت را در بدن انسان تشکیل می دهد. 9 مدل از این آمینو اسیدها ضروری بوده ، بدین معنا که نمی توانند توسط بدن ایجاد شوند و باید از طریق رژیم غذایی تامین گردند. از میان این 9 آمینو اسید ، اسید آمینه های لوسین ، ایزولیسین و والین ، آمینو اسیدهای زنجیره ای ( BCAAs ) محسوب می شوند. ” زنجیره ای ” به ساختار شیمیایی BCAA اشاره می کند که در مواد غذایی با پروتئین بالا مانند تخم مرغ ، گوشت و مواد لبنی وجود دارد.

مزایای آمینو اسید در رشد عضلات

یکی از متداول ترین کاربردهای آمینو اسید ، افزایش رشد عضلات است. لوسین یک مسیر مشخصی در بدن را فعال می کند که باعث تحریک سنتز پروتئین عضلات ( روند تولید عضله ) می گردد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف 5.6 گرم BCAAs پس از اتمام تمرینات مقاومتی ، منجر به افزایش 22 درصدی سنتز پروتئین عضلات می گردد.

مطالعات علمی نشان می دهد افزایش سنتز پروتئین عضلات با مصرف آمینو اسیدها تقریبا 50 درصد کمتر از مصرف پروتئین وی است. پروتئین وی شامل تمامی آمینو اسیدهای ضروری مورد نیاز برای ایجاد عضلات است. بنابراین ، گرچه مصرف BCAAs منجر به افزایش حجم توده های عضلانی می گردد ، اما بدون وجود سایر آمینو اسیدهای ضروری ( مانند آن هایی که در پروتئین وی وجود دارند ) ، رشد عضلات شما به حداکثر مقدار نمی رسد.

خلاصه :

آمینو اسیدها نقش حیاتی در رشد عضلات شما دارند. با این حال ، به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب عضلات شما به تمامی آمینو اسیدهای ضروری نیاز دارد.

کاهش درد عضلات

با توجه به تحقیقات انجام شده ، یکی از مزایای آمینو اسید ، کاهش درد عضلات پس از اتمام تمرینات ورزشی است. داشتن احساس درد یک الی دو روز پس از تمرین غیر معمول نمی باشد. این احساس درد ، درد ناگهانی عضلات ( DOMS ) نامیده می شود که 12 الی 24 ساعت پس از اتمام تمرین شروع شده و تا 72 ساعت طول می کشد.

در حالی که علت دقیق DOMS هم چنان مشخص نشده است ، محققان بر این باورند که این دردها به دلیل پارگی بافت های عضلات پس از تمرین رخ می دهد. مصرف آمینو اسید ها باعث کاهش آسیب عضلات و در نتیجه کاهش طول و شدت DOMS می گردد. مطالعات متعددی نشان می دهد که مصرف آمینو اسیدها منجر به کاهش تجزیه پروتئین در طول تمرین و کاهش سطح کیناز کرایتن ( آنزیمی که می‌تواند zymogen را فعال کند و شاخص آسیب عضلات است ) می گردد. مصرف آمینو اسیدها به خصوص قبل از شروع تمرین ، زمان ریکاوری را بهبود می بخشد.

خلاصه :

مصرف آمینو اسیدها منجر به کاهش دردهای عضلانی از طریق کاهش آسیب های عضلات در حین تمرین می گردد.

کاهش خستگی تمرین

یکی دیگر از مزایای آمینو اسید ، کاهش خستگی تمرین است. از آنجایی که مصرف آمینو اسید منجر به کاهش درد عضلات می گردد ، ممکن است باعث کاهش خستگی ناشی از ورزش نیز شود. سرعت خسته شدن شما بستگی به عوامل زیادی همچون شدت و مدت زمان تمرین ، شرایط محیطی ، تغذیه و تناسب اندام شما دارد. بدن شما در حین تمرین از آمینو اسیدها استفاده می کند و در نتیجه سبب کاهش سطح خون شما می شود. زمانی که سطح خون BCAA شما کاهش می یابد ، سطح آمینو اسید ضروری تریپتوفان در مغز شما افزایش می یابد. در مغز شما تریپتوفان به سروتونین ( یک ماده شیمیایی در مغز ) تبدیل شده ، که منجر به بهبود خستگی در حین تمرین می گردد.

خلاصه :

آمینو اسیدها ممکن است در کاهش خستگی ناشی از تمرین مفید باشند.

جلوگیری از نابودی عضلات

یکی از مزایای آمینو اسید ، کمک به جلوگیری از تجزیه و نابودی عضلات است. پروتئین عضلات به صورت مداوم تجزیه و بازسازی ( سنتز پروتئین ) می شود. تعادل بین تجزیه پروتئین عضلات و سنتز ، میزان پروتئین در عضلات را مشخص می کند. زمانی که تجزیه پروتئین بیش تر از سنتز پروتئین عضلات باشد ، نابودی و تجزیه عضلات رخ می دهد.

نابودی عضلات نشانه ای از سوءتغذیه بوده و ممکن است از طریق عفونت های مزمن ، سرطان و پیری رخ دهد. BCAA ها 35٪ اسید آمینه های ضروری موجود در پروتئین های عضلانی و 40% کل اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن شما را تشکیل می دهند. بنابراین مهم است که آمینو اسیدهای ضروری و BCAA ها در طول زمان نابودی عضلات جایگزین شوند تا این روند متوقف شود و یا به آهستگی انجام شود.

خلاصه :

مصرف آمینو اسیدها  مانع تجزیه پروتئین و نابودی عضلات می گردد.

مواد غذایی با BCAA زیاد :

آمینو اسیدها در مواد غذایی و مکمل های پروتئینی وجود دارند. دریافت BCAAs از منابع پروتئین کامل مفید است ، زیرا حاوی تمامی آمینو اسیدهای ضروری می باشد.

بهترین منابع غذایی BCAAs عبارتند از :

غذامیزان وعدهBCAAs
گوشت گاو100 گرم6.8 گرم
مرغ100 گرم5.88 گرم
پودر پروتئین وی1 قاشق بزرگ5.5 گرم
پودر پروتئین سویا1 قاشق بزرگ5.5 گرم
کنسرو تن100 گرم5.2 گرم
ماهی سالمون100 گرم4.9 گرم
سینه بوقلمون100 گرم4.6 گرم
تخم مرغ2 عدد3.28 گرم
پنیر پارمزان50 گرم4.5 گرم
شیر ( %1 )235 میلی لیتر2.2 گرم
ماست یونانی140 گرم2 گرم

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

19 + 15 =