Top

مکمل آرژنین

ال-آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری است که ماده اولیه گاز نیتریک‌ اسید محسوب می شود و سبب گشادی عروق شده و این امر خون‌ رسانی به اندام‌ هایی را که در جریان فعالیت ورزشی درگیر هستند را تسهیل می کند و در نتیجه می‌تواند کارایی ورزشکار را به ویژه در فعالیت‌ های هوازی افزایش دهد. همچنین این آمینو اسید قادر به پاکسازی رادیکال‌ های آزاد از خون ، بهبود عملکرد سیگنال‌ های سلول‌ های عضلانی ، رها سازی هورمون رشد ، حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است. بدنسازان به دلیل خاصیت تعدیل نمک به مکمل آرژنین علاقه مند هستند ، زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاق می‌افتد باعث می‌شود تا بدن ظاهری نرم و پف‌ آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد برآمدگی به نظر برسند. مکمل آرژنین برای به انجام رسیدن بسیاری از پروسه‌ های مربوط به فیزیولوژی عضلات ضروری است. این پروسه‌ ها شامل ترشح هورمون‌ ها ، افزایش تولید هورمون رشد ، پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و تقویت سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض می باشد. آرژنین قادر است تا سطح هورمون رشد را در بدن افزایش دهد و این کار را از طریق تقویت اکسیژن مایع و پشتیبانی از فشار خون انجام می‌دهد. به همین دلیل مکمل آرژنین می‌تواند برای اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند نیز مفید واقع شود. از آنجایی که آرژنین ماده اولیه گاز نیتریک‌ اسید هست ، به عنوان داروی تقویت قوای جنسی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. آرژنین همچنین تولید کلاژن را در بدن تقویت می‌کند که فرآیند التیام زخم‌ ها را تسریع کرده ، برای سوخت و ساز ماهیچه‌ ها حیاتی بوده و با کاهش چربی بدن به کاهش وزن کمک می‌کند. همچنین از آن برای درمان ناباروری آقایان نیز استفاده شده است.

مصرف مکمل آرژنین برای چه کسانی مناسب است ؟

در افراد بزرگسال ، آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری و برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان یک آمینو اسید ضروری برای تقویت و توسعه سیستم ایمنی در دوران بلوغ محسوب می‌شود. به طور کلی گروه‌ های زیر برای دریافت مکمل آرژنین مناسب هستند :

  1. کودکان کمتر از هفت سال
  2. ورزشکاران
  3. اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند
  4. افراد مسن
  5. افرادی که دچار آسیب‌ دیدگی شده‌ اند

فواید مکمل آرژنین در بدنسازی :

رشد ماهیچه‌ ها

مصرف مکمل آرژنین به رشد عضلات کمک می‌کند ، زیرا برای سنتز پروتئین‌ ها لازم است. زمانی که حجم توده عضلانی افزایش می‌یابد ، آرژنین به سلول‌ های عضلانی سیگنال می‌دهد که هورمون رشد را بیشتر تولید کند و متابولیسم چربی را افزایش دهد. نتیجه کلی رسیدن به توده عضلانی خوش فرم است که مورد علاقه بسیاری از بدنسازان می باشد.

افزایش استقامت

آرژنین با ایجاد و ترشح نیتریک اسید ، استقامت و شرایط عضلات را تقویت می‌کند. هنگامی‌ که نیتریک اسید آزاد می‌شود ، رگ‌ های خونی را با آرام کردن ماهیچه‌ های دیواره‌ های آن باز می‌کند. این موضوع فشار خون را کاهش و جریان خون را ( به عضلات در طول تمرین ) افزایش می‌دهد. افزایش جریان خون بدین معناست که اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی برای ماهیچه‌ ها و برای مدت زمان بیشتری فراهم می‌شود. این موضوع می‌تواند به کاهش آسیب های عضلانی ، تقویت و به حداکثر رساندن عملکرد عضلات کمک کند.

تقویت سیستم ایمنی

مکمل آرژنین به وسیله تقویت سیستم ایمنی بدن به حفظ سلامت کلی کمک می‌کند. بدین صورت که رادیکال‌ های آزاد را از بین می‌برد و اثر بخشی سلول‌ های سیستم ایمنی را افزایش می‌دهد. از آنجا که بدنسازی از طریق تنش‌ های فیزیکی مکرر حاصل می‌شود ، امکان عفونت و آسیب عضلانی نیز افزایش می‌یابد. لذا مهم است که اطمینان حاصل شود که سیستم ایمنی همیشه تقویت شده می‌ ماند.

مکمل آرژنین علاوه بر مزایای بالقوه در بدنسازی ، فواید دیگری در زمینه های مختلفی نیز دارد. برخی از متداول ترین این فواید عبارتند از :

تاثیر آرژنین در سلامتی پوست

ال آرژنین برای سلامت پوست مانند یک اکسیر است. این حقیقتی شناخته شده است که بزرگترین ارگان بدن ، یعنی پوست ، با افزایش سن خاصیت ارتجاعی و انعطاف‌ پذیری خود را از دست می‌دهد. مصرف این آمینو اسید از طریق رژيم غذایی روزانه یا مکمل‌ ها باعث حفظ زیبایی و شادابی پوست می‌شود. گفته می‌شود آرژنین یک تقویت کننده‌ هورمون رشد است. این ماده بدنمان را تحریک می‌کند تا هورمون رشد ضد پیری ترشح کند که به کاهش فرآیند سالخوردگی کمک می‌کند.

فرآیند التیام زخم را تسریع می‌کند

گفته می‌شود آرژنین زمان التیام زخم‌ ها را کاهش می‌دهد. پروتئین برای فرآیند التیام زخم‌ ها حیاتی است و آرژنین به تولید این ترکیب کمک کرده و باعث تسریع فرآیند التیام می‌شود. آرژنین به شکل‌ گیری ال-پرولین ( ترکیبی ضروری برای تشکیل کلاژن ) کمک کرده که در نتیجه موجب بهبود سریع زخم‌ ها می‌شود. همچنین به لطف جریان خون بی‌ وقفه در سیستم بدن ، درد و ورم را تسکین می‌دهد.

کمک به ترمیم و جوان سازی پوست

محصولات مراقبت موی حاوی آرژنین ، شامل ترکیب‌ های ضد باکتری نیز هستند. این ترکیب‌ ها به همراه عامل‌ های ضد اکسیداسیون ، هر آسیبی را که به خاطر عوامل زیست‌ محیطی یا پیری به پوست وارد شده باشد ، ترمیم و به بازیابی چهره‌ جوان و شاداب شما کمک می‌کند.

تاثیر مکمل آرژنین برای مو

آرژنین همچنین به چندین طریق برای موهای ما فایده‌ هایی دارد. یکی ار مهم ترین آن ها این است که ریزش مو را متوقف می‌کند. این آمینو اسید تولید شده توسط بدن ما رگ‌ های خونی را شل می‌کند و جریان خون را به سمت پوست سر و پایه‌ فولیکول‌ های مو افزایش می‌دهد. محصولات مراقبت موی دارای آرژنین ، از عواملی که باعث رشد ضعیف فولیکول‌ های مو یا تضعیف ساقه‌ مو می‌شوند جلوگیری کرده و از این طریق رشد مو را تقویت می‌کنند. مکمل آرژنین از آسیب به مو جلوگیری نیز کرده و به حفظ مو در برابر مواد شیمیایی مضر و گرمای شدید کمک می‌کند. این یکی از دلایلی است که این ماده در اکثر محصولات رنگ مو یافت می‌شود.

تاثیر آرژنین در سلامتی قلب

آرژنین در بدن به نیتریک اسید تبدیل می‌شود. این ماده به عنوان یک انتقال دهنده‌ عصبی عمل می‌کند که به شل شدن رگ‌ های خونی کمک می‌کند و از این طریق گردش خون را بهبود می‌بخشد. در نتیجه ،‌ این آمینو اسید غیر ضروری جریان خون به سمت قلب را بهبود می‌بخشد ، که به نوبه‌ خود به تسکین درد سینه ، شریان‌ های مسدود و سایر ناراحتی‌ های قلبی عروقی کمک می‌کند. آرژنین نقش مهمی در تنظیم فشار خون نیز ایفا می‌کند ، که از این طریق اثرات بد فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. افزایش فشار خون ممکن است باعث گرفتگی در پاها و خستگی مفرط ، حالت گیجی و افزایش سریع ضربان قلب گردد.

تقویت میل جنسی

یکی از آشکارترین فایده‌ های مکمل آرژنین افزایش میل جنسی در مردان و زنان است. این اسید آمینه‌ غیر ضروری برای سلامت جنسی مطلوب مردان حیاتی است. گفته می‌شود مصرف مکمل‌ آرژنین ، توسط مردانی که از تعداد اسپرم پایین یا تحرک ضعیف اسپرم رنج می‌برند ، باروری را بهبود می‌بخشد. مصرف آرژنین به گشاد کردن رگ‌ های خونی کمک کرده و از این رو جریان خون را به سمت آلت تناسلی افزایش می‌دهد. تمام این عوامل به درمان اختلال نعوظ کمک می‌کنند.

کاهش وزن

مصرف مکمل‌ آرژنین چربی بدن را کاهش و حجم ماهیچه‌ های نازک را افزایش می‌دهد. چندین مطالعه نشان داده‌ اند که مکمل آرژنین انسولین پلاسما را در سیستم گردش خون افزایش می‌دهد که نهایتا منجر به عضله‌ سازی می شود ( حتی زمانی که در حال استراحت هستید ). این تغییرات هورمونی به ایجاد سوخت و ساز قوی‌ تر ، که بخش مهمی از کاهش وزن است کمک می‌کنند.

سم زدایی سیستم بدن

آرژنین به کاهش درصد آمونیاک موجود در خون کمک می‌کند ، که مستقیما بخشی از فرآیند سم‌ زدایی است. به همین خاطر است که مصرف مکمل آرژنین اغلب در درمان تعدادی از مشکلات متابولیکی توصیه می‌شود. آمونیاک یک محصول فرعی حاصل از تجزیه‌ پروتئین در سیستم بدن است که باعث تخریب سلولی می‌شود.

پیشگیری از سرطان

کمبود آرژنین مشکل شناخته شده‌ ای در بین کسانی است که با بیماری سرطان مبارزه می‌کنند. تحقیقات نشان داده است بعضی از سلول‌ های سرکوبگر سیستم ایمنی ( MSCs ) عاملان اصلی این مشکل هستند. و این موضوع حائز اهمیت است ، چون سیستم ایمنی ما برای تولید و کار لمفوسیت‌ ها و سلول‌ های T به شدت به آرژنین وابسته است. این اصلی‌ ترین دلیل تجویز مکمل‌ های آرژنین برای کسانی است که شیمی‌ درمانی می‌شوند.

از بین بردن میگرن

میگرن دردسر ساز است. این نوع از سردرد به تنهایی مشکل ساز نیست ، بلکه ناراحتی‌ هایی مانند حالت تهوع ، حساسیت به نور و صدا ( همان درد سنگین سفید ) را به همراه دارد. نگران نباشید! مصرف مکمل آرژنین می‌تواند به خلاصی از این وضعیت کمک کند. آرژنین هنگامی که با ایبوپروفن خورده شود ، حتی بدترین میگرن‌ ها را هم تسکین می‌دهد. اما فراموش نکنید که اگر شرایط بدتر شد با پزشک مشورت کنید

یافته های اثر آرژنین :

در سال 2008 یک مطالعه توسط کنلی صورت گرفت که نشان می داد مصرف 9 گرم آرژنین می تواند برای افزایش سطوح استراحتی هورمون رشد خوب باشد و احتمالا تولید هورمون رشد را 100% تحریک می کند. مطالعه ای در سال 2010 انجام شده که نشان می دهد مصرف 1.5 گرم تا 3 گرم آرژنین قبل از شروع تمرین منجر به جلوگیری از خستگی عصبی-عضلانی می گردد.

طریقه مصرف مکمل آرژنین :

ال آرژنین آمینو اسیدی است که به ایجاد پروتئین کمک می‌کند. بدن شما معمولا تمامی‌ ال آرژنین مورد نیاز را با مصرف مواد غذایی نظیر ماهی ، گوشت قرمز ، سویا و … تامین می کند. برخی از افراد به منظور تامین آرژنین مورد نیاز ، از مکمل های آرژنین استفاده می‌کنند. مقدار استاندارد مورد نیاز برای افرادی که ورزش می‌کنند ، قبل از تمرین 3 الی 6 گرم است. برای بالا بردن سطح ال آرژنین در تمام روز می‌بایستی در سه وعده روزانه ال آرژنین مصرف کرد که در مجموع به 15 الی 18 گرم افزایش می‌یابد. مصرف بیش از 10 گرم ال آرژنین در یک وعده می‌تواند منجر به اختلالات دستگاه گوارش و اسهال شود.

معمولا برای ورزشکاران مقدار مشخصی از ال آرژنین توصیه نشده و بهتر است ابتدا با دوز‌های پایین مثل 3 الی 5 گرم روزانه قبل و بعد از تمرین شروع کنند و بعد از یک هفته برای حداکثر کردن بازده ، دوز مصرف را افزایش دهند. معمولا چرخه مصرف مکمل آرژنین دو ماه است. پس از مصرف 2 ماه ال آرژنین ، باید دو ماه مصرف را قطع نموده و سپس مجددا مصرف را شروع کنیم. درحالی که آرژنین یک اسید آمینه‌ غیر ضروری است ، زمان‌ ها و موقعیت‌ هایی وجود دارد که بدن قادر نیست مقدار آرژنین کافی را تولید کند مثلا وقتی که بیمار هستید. همچنین مقدار تولید شده تا حدود بسیار زیادی به سن ، جنسیت ، سبک زندگی ، عادات مصرف دخانیات و نوشیدنی‌ ها ، سطح التهابات ، شرایط بدن و قلب ، رژیم غذایی و همچنین ژنتیک بستگی دارد. کودکان و نوزادان قادر نیستند به اندازه‌ کافی این اسید آمینه را تولید کنند و تولید آن نیز با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند. به همین خاطر است که اغلب مصرف مکمل آرژنین به افراد بزرگسال پیشنهاد می‌شود.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

5 + هفده =