Top

مکمل تستسترون

مکمل تستسترون محصولات سالم و طبیعی هستند که تولید طبیعی تستسترون را در بدن افزایش می‌دهند. تستسترون یکی از هورمون های آنابولیک بدن ( همانند GH ، انسولین و IGF-1 ) می‌‌باشد. عبارت آنابولیک به معنای فرآیندی است که منجر به افزایش متابولیسم سازنده می‌گردد. این موضوع امری طبیعی در بدن است و نباید در ارتباط با استروئیدها به کار برده شود. به عنوان یک هورمون آنابولیک که توسط بدن تولید می‌شود ، مکمل تستسترون توسط بسیاری از افراد به عنوان یکی از محصولات برای افزایش حجم ماهیچه‌ ها به‌ کار برده می‌شود. به منظور درک بهتر برخی مسائل ، بیایید نگاهی دقیق به این هورمون ها بیاندازیم :

آن‌ ها پیام رسان های شیمیایی هستند که در یک بافت آزاد شده و توسط جریان خون به منظور تغییر فعالیت های سلول های دیگر در بافت های دیگر منتقل می‌شوند. هر هورمون سلول های خاصی را مورد هدف قرار می‌دهد که گیرنده‌ های خاصی را برای دریافت آن پیام هورمونی دارند. همچنین هورمون ها عملیات سلول های هدف را با تغییر آنزیم های مهم و پروتئین‌ های ساختاری تغییر می‌دهند.

هورمون ها را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد :

 • مشتقات آمینو اسید : این گروه از هورمون ها از آمینو اسید تیروزین و تریپتوفان سنتز می‌شوند.
 • هورمون های پپتیدی : این رده شامل هورمون هایی هستند که مورد علاقه بدنسازان می‌باشند که می‌توان از این میان به GH و انسولین اشاره کرد.
 • هورمون های استروئیدی : این رده شامل هورمون تستسترون می‌باشد. آن‌ها شبیه کلسترول بوده و توسط دستگاه‌ های تناسلی مردانه و زنانه تولید می‌شوند.

شایان ذکر است که هورمون ها در ابتدا باید به گیرنده خود متصل شوند تا بتوانند تاثیری بر روی سلول هدف داشته باشند. هر سلول دارای گیرنده‌ هایی است که به چندین نوع هورمون واکنش می‌دهند.

هورمون تستسترون بخشی از یک گروه هورمونی است که گونادوتروفین نامیده شده و فعالیت های غدد تناسلی را تنظیم می‌کند. دو نوع گنادوتروپین وجود دارد : هورمون محرک فولیکولی و هورمون جسم زرد که لوتروپین نیز نامیده می‌شود. این هورمونی است که هورمون های جنسی را در مردان که آندروژن نامیده شده و تستسترون که مهم ترین آن‌ ها می‌باشد را تحریک می‌کند. این هورمون در رده هورمون های استروئیدی قرار می‌گیرد و از کلسترول ساخته شده است. اگرچه تستسترون به دلیل تنظیم مشخصات جنسی مردانه به عنوان یک هورمون جنسی شناخته می‌شود ، اما نقش های دیگری نیز در بدنسازی دارد. مکمل تستسترون سنتز پروتئین و تعادل نیتروژن را افزایش داده و منجر به افزایش حجم ماهیچه می‌گردد. از آنجایی که استروئیدها نسخه سنتز شده این هورمون هستند ، میزانی که توسط این داروها ارائه می‌شود بسیار بالا می باشد. تغییر در هورمون های طبیعی بدن نمی‌تواند به این میزان برسد اما می‌تواند منجر به نتایج بسیار خوبی گردد.

یکی از روش‌ های افزایش میزان تستسترون در بدن تمرکز بر روی ورزش هایی نظیر پرس ایستاده و پرس سینه می‌باشد. از نظر مواد غذایی شما نباید چربی بدن خون را به میزان پایین تر از سطح استاندارد برسانید ، زیرا تستسترون نیز از کلسترول ساخته می‌شود. از چربی‌ های سالم استفاده کنید اما بیش از 20% چربی استفاده نکنید. علاوه بر این ، شما ممکن است برخی پودرهای پروتئینی را مشاهده کنید که دارای میزان بالایی از کلسترول هستند. انسولین در رژیم غذایی کنترل شده است و جذب آمینو اسید و سنتز پروتئین را افزایش می‌دهد. اما در صورتی که در طول روز بیش از حد آزاد شود ، منجر به افزایش ذخایر چربی نیز می‌گردد. موضوع اصلی در اینجا ارتباط با سنتز پروتئین بوده که به عنوان روش تولید ماهیچه‌ ها در نظر گرفته می‌شود. این امر قلب تپنده رشد ماهیچه است.

عملکرد مکمل تستسترون در بدن انسان :

تستسترون مهم ترین هورمون مردانه و بسیار موثر در رشد و تکامل اندام های جنسی و بروز صفات ثانویه جنسی مانند رویش موی صورت ، بم شدن صدا ، ریزش موی مدل مردانه و خواص آنابولیک مانند رشد عضلات و توده استخوانی می باشد. این هورمون باعث جهش رشد در نوجوانان و توقف رشد قدی با بستن صفحات رشد در دو انتهای استخوان ها می گردد. تستسترون همچنین باعث ساخته شدن بافت ها می شود. محل اصلی ساخت و ترشح این هورمون در بدن مردها بیضه است هر چند که مقدار کمی در غده فوق کلیوی هم تولید می شود ، لذا برداشتن بیضه ها موجب کاهش صفات ثانویه جنسی می شود. در زنان این هورمون در تخمدان و غده فوق کلیوی سنتز می شود. به طور کلی تستسترون مسئول ایجاد صفات متمایز بدن مردانه است. اما در حدود سنین 10 تا 13 سالگی که شروع بلوغ است ، ترشح این هورمون تحت تاثیر هورمون های گنادوتروپیک هیپوفیز قدامی به سرعت افزایش می یابد و این ترشح زیاد در بیشتر بقیه طول عمر ادامه می یابد ولی پس از 50 سالگی به سرعت کاهش می یابد و تا 80 سالگی به 20 تا 50 درصد حداکثر ترشح آن می رسد. بیضه های جنین پسر در حدود هفتمین هفته از زندگی شروع به آزادسازی تستسترون می کنند. در واقع یکی از تفاوت های عمده عملی میان کروموزوم های جنسی زنانه و مردانه این است که کروموزوم مردانه ژن SRY ( ژن ناحیه تعیین جنسیت Y ) دارد که حامل رمز پروتئین فاکتور تعیین بیضه ( یا پروتئین SRY ) می باشد. پروتئین SRY آبشاری از فعال سازی های ژنی را آغاز می کند که ستیغ تناسلی ( genital ridge ) در حال تشکیل را به سلول های مترشحه تستسترون متمایز می کنند و نهایتا بیضه را می سازند. درحالیکه کروموزوم زنانه باعث تمایز ستیغ به سلول های مترشحه استروژن ها می شود.

مواد سازنده مکمل تستسترون :

تریبولوس :

تریبولوس ترستریس یک گیاه تاک است که در آب و هوای معتدل و استوایی نظیر ایالات متحده ، مکزیک ، اروپای شرقی ، هند و چین یافت می‌شود. تریبولوس منجر به افزایش میزان تستسترون از طریق غده هیپوفیز قدامی می‌گردد. این تحریک منجر به افزایش تولید و ترشح هورمون LH شده که نهایتا می‌تواند منجر به افزایش تستسترون شود. تریبولوس حاوی ساپونین های استروئیدی ، آلکالوئیدها و فلاونوئید ها می‌باشد. اما باور بر این است که محتوای پروتودیوسکینز تریبولوس است که وظیفه افزایش میزان تستسترون را بر عهده دارد.

ZMA :

ZMA یک فرمول آنابولیک معدنی می‌باشد. این محصول حاوی روی مونو متیونین آسپارتات ، منیزیم آسپارتات و ویتامین B6 بوده و محصولی طبیعی برای افزایش میزان هورمون های آنابولیک و قدرت ماهیچه برای وزنه‌ برداران و ورزشکاران می‌باشد. نسبت مواد سازنده آن معمولا 20 الی 30 میلی‌گرم روی ، 400 الی 500 میلی‌گرم منیزیم و 10 میلی‌گرم B6 است.

لانگ جک :

لانگ جک یک گیاه تند بوده که از گیاه یوریکوما که در مالزی و آسیا رشد می‌کند ، برگرفته می‌شود. عصاره یوریکوما لانگی فولیا جک از ریشه‌ های این گیاه برگرفته می‌شود. لانگی جک منجر به تحرک تولید تستسترون و کاهش میزان تستسترون منفعل در بدن می‌گردد. این گیاه این امر را از طریق هورمون LH انجام می‌دهد.
مواد دیگری نیز در افزایش میزان تستسترون نقش دارند اما سه ماده فوق موثرترین مواد و مواد اولیه موجود در بسیاری از مکمل تستسترون می‌باشند. در بدن انسان تستسترون در دو حالت به وجود می آید : محدود و آزاد. 98% تستسترون طبیعی محدود به پلاسما می‌باشد و گلوبولین هورمون جنسی نامیده می‌شود. 2% باقی مانده تستسترون آزاد می‌باشد که می‌تواند به راحتی در خون جریان داشته و به گیرنده‌ های آندروژن در نقاط مختلف بدن متصل شود. تستسترون به طور مستقیم با استفاده از اتصال گیرنده‌ ها به سطح سلول های ماهیچه‌ ای و گسترش پیام های بیوشیمی در ماهیچه‌ ها منجر به رشد ماهیچه‌ ها می‌شوند. با افزایش سنتز پروتئین ، تستسترون به‌ طور مستقیم به افزایش حجم ماهیچه‌ ای منجر می‌گردد. با افزایش آزادسازی عوامل رشد دیگر نظیر هورمون رشد ، تستسترون نیز منجر به افزایش سنتز پروتئین می‌گردد. نتیجه این امر افزایش حجم ماهیچه ، قدرت و بازیابی می‌باشد. بنابراین به این نتیجه می رسیم که تغییرات هورمونی می‌توانند منجر به بهترین نتایج گردند و در مورد مکمل تستسترون نیز استفاده از یک تقویت کننده مناسب می‌تواند نتایج را تقویت کند.

میزان و زمان مصرف مکمل تستسترون :

مکمل تستسترون به صورت کپسول ، قرص و یا قرص‌ های جویدنی ارائه می‌شود. این محصول به تنهایی نیز موجود بوده و بخشی از محصولات دیگر به شمار نمی‌رود. بسیاری از محصولات نیز مواد مرتبط با تستسترون را ترکیب می‌کنند و برخی حتی از آزادکننده‌ های GH برای دستیابی به بهترین نتایج بهره می‌گیرند. شایان ذکر است که این محصولات کاملا ایمن بوده و می‌توانند بسیار سودمند باشند. در مورد زمان بندی مصرف مکمل تستسترون ، توصیه می شود برای دستیابی به نتیجه مطلوب روزانه 2 الی 3 کپسول 1 ساعت قبل از شروع تمرین میل کنید.

دوز مصرفی مکمل تستسترون در شرایط خاص :

 • درمان کمبود آندروژن ناشی از هیپوگنادیسم اولیه یا ثانویه در مردان :

بالغین : 400 تا 500 میلی گرم از راه عضلانی هر 2 تا 4 هفته تزریق شود.

 • بلوغ دیررس یا تاخیر در بلوغ در پسران :

کودکان : 50 تا 200 میلی گرم از راه عضلانی هر 2 تا 4 هفته و حداکثر به مدت 6 ماه تزریق شود.

 • درمان پالیاتیو سرطان پیشرفته پستان :

بالغین : 50 تا 200 میلی گرم از راه عضلانی هر هفته تزریق شود.

 • مصارف جانبی ( درمان برخی از کم خونی ها مانند کم خونی آپلاستیک ، میلوفیبروز ) :

بالغین : 400 میلی گرم در روز به مدت یک هفته و سپس 400 میلی گرم یک یا دو بار در هفته از راه عضلانی تزریق شود. درمان نگهدارنده با دوز 200 تا 400 میلی گرم در ماه ادامه می یابد.

مکانیسم اثر مکمل تستسترون :

 1.  تستسترون یک آندروژن است که باعث تحریک گیرنده های آندروژن در بافت ها و اندام های بدن می شود و از این طریق اثر آندروژنیک خود را اعمال می کند.
 2. غلظت های فیزیولوژیک آندروژن موجب تحریک اسپرماتوژنز و قدرت جنسی و ایجاد و حفظ صفات ثانویه جنسی در مردان می شود.
 3. این دارو اثرات مهاری و ضد استروژنی را در تومورهای پستان وابسته به هورمون دارد که باعث اثر ضد نئوپلاسم این دارو می شود.
 4. آندروژن ها با افزایش تولید فاکتور محرک اریتروپویتیک موجب ساخت گلبول های قرمز خون می شوند.

موارد منع مصرف مکمل تستسترون :

حساسیت مفرط به دارو  ،هیپرکلسمی ، نارسایی قلبی ، کبدی و کلیوی ، مردان مبتلا به سرطان سینه یا پروستات ، خانم های باردار و شیرده

علائم کمبود تستسترون :

 1. کاهش میل جنسی
 2. خستگی
 3. ضعف عضله
 4. بیضه های کوچک یا نرم
 5. نعوظ ناقص
 6. بالا رفتن وزن ، به ویژه دور کمر
 7. کاهش تراکم استخوان
 8. افسردگی
 9. کم خونی

روش های طبیعی افزایش سطح تستسترون :

 • از وزن خود بکاهید : چربی مانع وارد شدن تستسترون به خون می شود..
 • شیرینی را کنار بگذارید : نان ، پاستا ، پیتزا ، کیک و کلوچه نخورید. شکر و نوشیدنی های گازدار را از رژیم غذاییتان حذف کنید.
 • از لحاظ فیزیکی فعال تر باشید : لازم نیست که پول خرج کنید. بیشتر راه بروید. از پله ها بالا و پایین بروید. یک قدم شمار بخرید و روزی 10000 قدم راه بروید. هر نوع ورزش و فعالیتی باعث افزایش تولید تستسترون می شود.
 • خواب کافی داشته باشید : تولید تستسترون در زمانی که عمیقا به خواب رفته اید افزایش پیدا می کند. کسانی که خوابشان کم است میزان تستسترونشان نیز پایین است.
 • بدن خود را چک کنید : بعضی از بیماری هایی که به راحتی درمان می شوند ، مانند واریکوسل می توانند باعث پایین آمدن سطح تستسترون شوند.
 • از مسکن های افیونی استفاده نکنید : بعضی از عوارض جانبی این داروها پایین آوردن میزان تستسترون است.

تزریق تستسترون در بدنسازی :

بدنسازان در وهله اول به علت تاثیرات عضله سازی این هورمون از استرهای مختلف تستسترون مانند تستسترون سوسپانسیون ، پروپیونیت و… استفاده می کنند. استفاده غیر علمی این هورمون توسط ورزشکاران ( افراد سالم ) دوپینگ محسوب می شود و بسته به نوع دارو با عوارضی چون ریزش موی سر ، افزایش موهای زائد بدن ، جوش های پوستی ، کاهش میزان ترشح این هورمون توسط بدن و قدرت باروری ( وابسته به نوع سیکل ) ، ژنیکوماستی و … همراه خواهد بود. این دارو همچنین در پرورش اندام و ورزش های قدرتی دیگر نیز کاربرد دارد. تاثیر تستسترون این داروها طولانی بوده و بسته به ویژگی های متابولیکی افراد به مدت 2 یا 3 هفته در بدن به صورت فعال باقی می ماند. اما بدنسازان و وزنه برداران قدرتی به طور متوسط هفته ای یک تزریق از این دارو را انجام می دهند. این موضوع نشان می دهد که نیمه عمر پلاسمایی این دارو در خون حدود 7 روز می باشد. این دارو آندروژنی بسیار قدرتمند است که ترجیحا باید به همراه آنابولیکی دیگر مصرف شود. این ترکیب امکان افزایش سریع حجم و قدرت عضلانی را فراهم خواهد کرد. افزایش سریع وزن و قدرت معمولا با احتباس آب و املاح فراوان همراه خواهد بود. که این امر به شدت مورد پسند وزنه برداران سنگین وزن واقع می شود. مصرف ” تستسترون انانتات” ، ” تستسترون سی پیونات ” و ” سوستانون 250 ” برای این دسته از ورزشکاران کاملا مناسب است. مصرف دوزهای 500 ، 1000 و یا حتی 2000 میلی گرم از داروی ” انانتات ” نیز دیده شده است.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

7 + چهارده =