Top

مکمل های چربی سوز

مکمل های چربی سوز

اکثر مکمل های چربی سوز حاوی مواد محرک هستند. رژیم غذایی و ورزش اولین شرط لازم و ضروری برای چربی سوزی محسوب می شوند و اگر به درستی اجرا شوند ، منجر به کاهش چربی می گردند. با این حال ، ممکن است هفته ها بگذرد و شاهد هیچ تغییری نباشید و این موقع ، زمان مصرف مکمل های چربی سوز می باشد. گام بعدی این است ، اما ممکن است با این وجود مشکلاتی پیش آید به خصوص زمانی که از مکمل های چربی سوز متفاوتی ( بدون داشتن اطلاع کافی از مواد تشکیل دهنده آن ها ) استفاده می نمایید.

عموما مکمل های چربی سوز به دو دسته تقسیم می شوند :

  1. مکمل های چربی سوز مبنی بر مواد محرک
  2. مکمل های چربی سوز مبنی بر مواد غیر محرک

مکمل های چربی سوز مبتنی بر مواد محرک معمولا شامل یک یا چند ترکیب حاوی کافئین می باشند که با افزایش سطح کاتکولامین ها ( انواع ترکیباتی که از ترشحات مرکز غده‌ فوق کلیوی به دست می‌ آیند و بر دستگاه عصبی سمپاتیک اثر دارند مانند دوپامین و همچنین باعث افزایش سطح هوشیاری شده و پتانسیل چربی سوزی دارند ) کار می کنند. به عبارت دیگر ، مکمل چربی سوز قوی که فاقد مواد محرک است ، آن دسته از مکمل هایی می باشد که از طریق مکانیسم جداسازی سطح کاتکولامین افزایش یافته کار می کند. افزایش سطح کاتکولامین در مکمل چربی سوز قوی برای روند چربی سوزی بسیار ضروری می باشد. البته افرادی که به مواد محرک حساسیت دارند باید از مصرف این دسته مکمل های چربی سوز خودداری کنند. دلیل اصلی استفاده اکثر ورزشکاران از مکمل چربی سوز مبتنی بر مواد غیر محرک ، تاثیرات غیر قابل پیش بینی بعد از هضم است. کاتکولامین ، ماده ای شیمیایی است که از طریق فعالیت محرک ها افزایش می یابد و الگوی قابل پیش بینی از سوخت و ساز در بدن انسان ندارد. بخش بزرگی از این عملکرد غیر قابل پیش بینی ناشی از جهش های ژنتیکی است که در افراد زیادی وجود دارد که در قابلیت های آنزیم COMT تاثیر می گذارد تا به طور موثر کاتکولامین ها را تجزیه کند. به همین دلیل است که بعضی از افراد علائم ناشی از مصرف محرک ها از جمله حالت تهوع ، تشنج ، اضطراب ، احساس ترس و توهم را  به دلیل عدم حذف به موقع کاتلولامین ها ، احساس می کنند. اگر قبلا قهوه مصرف کرده اید و تا ساعت ها احساس اضطراب داشته اید ، به دلیل حساسیت بدن شما به مواد محرک بوده است و توصیه می شود از مکمل چربی سوز قوی که فاقد مواد محرک است ، استفاده نمایید. اگر میزان مصرف کافئین را کنترل کنید ، فعالیت آنزیم COMT سریع تر شده و دیگر مشکلی در استفاده از مکمل های چربی سوز حاوی مواد محرک نخواهید داشت.

اگر قصد چربی سوزی حرفه ای را دارید ، می توانید در کنار تمرینات ورزشی و رژیم غذایی خود از مکمل های زیر نیز استفاده کنید :

مکمل ال کارنیتین :

ال کارنیتین یک آمینو اسید غیر ضروری بوده ، بدین معنی که به صورت طبیعی در بدن انسان تولید می شود. کار اصلی ال کارنیتین در بدنسازی کمک به بدن در تولید انرژی است و نقش اساسی در حرکت عضلات ، عملکرد طبیعی مغز و قلب دارد. ال کارنیتین مسئول انتقال اسیدهای چرب به سلول های میتوکندری ( جایی که انرژی تولید می شود ) است. تقریبا 98% ال کارنیتین ذخیره شده ، در عضلات یافت می شود و تنها مقدار بسیار کمی در کبد و خون وجود دارد. در برخی موارد ال کارنیتین به صورت شرطی ضروری است ، بدین معنا که بدن به مقدار کافی این ترکیب را تولید نمی کند. مصرف مکمل ال کارنیتین در این شرایط و برای افرادی که شرایط ژنتیکی خاصی دارند و یا تحت درمان های پزشکی قرار دارند ، ضروری است. منابع اصلی طبیعی ال کارنیتین گوشت گاو ، گوشت خوک ، مرغ و شیر است ، از این رو مصرف مکمل ال کارنیتین برای گیاه خواران توصیه می شود.

دو نوع اصلی ال کارنیتین که باید در رژیم های غذایی وجود داشته باشند عبارتند از :

  1. ال-کارنیتین ال-تارترات
  2. استیل-ال-کارنیتین

به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در مورد مکمل ال کارنیتین ، می توانید به مقاله های خواص ال کارنیتین ، فواید ال کارنیتین و ال کارنیتین چیست مراجعه کرده و اطلاعات کافی درباره این مکمل به دست آورید.

مکمل سی ال ای :

اسید لینولئیک یک اسید چرب ضروری است. اسیدهای چرب ضروری ، چربی هایی هستند که بدن شما برای سلامتی به آن ها نیاز دارد و از آنجایی که بدن قادر به تولید آن ها نمی باشد ، باید از طریق مواد غذایی تامین شوند. منابع رایج اسید لینولئیک عبارتند از گوشت گاو و محصولات لبنی. واژه ” ترکیب شده ” به نوع پیوند بین مولکول ها اشاره دارد. برخی محققان معتقدند رژیم غذایی حیوانات ، سن آن ها ، گونه و دیگر عوامل فصلی ، بر میزان CLA موجود در غذای شما تاثیر دارد.

اما اگر از گوشت گاو و سایر محصولات لبنی استفاده نکنید ، چه اتفاقی می افتد ؟ بسیاری از کارشناسان معتقدند که شواهد کافی برای استفاده از اسید لینولئیک به منظور بهبود سلامتی وجود ندارد و بیشترین مزایای بالقوه این مکمل ، در چربی سوزی و کاهش وزن است.

نتایج سی ال ای بر کاهش وزن

شواهدی زیادی وجود دارد که نشان می دهد سی ال ای ( اسید لینولئیک ترکیب شده ) به چربی سوزی و کاهش وزن کمک شایانی می کند و یکی از مکمل های چربی سوز بسیار قوی می باشد. سی ال ای مرتبط به اسیدهای چرب امگا-6 می باشد ( یکی از دو نوع اسید چرب ضروری که به افزایش متابولیسم بدن کمک می کند ، سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و سطح کلسترول را کنترل می کند ). تحقیقات انجام شده نشان می دهد که سی ال ای منجر به کاهش چربی بدن و محافظت از بافت های عضلانی در افراد چاق می گردد.

نحوه کارکرد CLA در بدن

اکنون می دانیم سی ال ای چیست. سی ال ای با افزایش میزان متابولیسم ( سوخت و ساز ) پایه ، منجر به  کاهش چربی بدن می گردد. به عبارت دیگر ، سی ال ای به بدن کمک می کند تا مواد غذایی را به انرژی بیشتری تبدیل کند. CLA وزن کلی بدن را کاهش نمی دهد. این موضوع می تواند نسبت چربی را به عضلات تغییر دهد. یک مطالعه انجام شده نشان می دهد شرکت کنندگانی که دیگر از رژیم غذایی خود پیروی نکردند و حتی مصرف سی ال ای خود را متوقف کردند ، دوباره به وزن قبلی خود برگشتند ( با حدود 75 درصد چربی تا 25 درصد عضلات ) و شرکت کنندگانی که از رژیم غذایی خود پیروی نکردند اما همچنان CLA می خوردند ، دوباره به وزن قبلی خود برگشتند ، اما با نسبت 50 به 50 چربی به عضلات.

مطالعات انجام شده دیگری نشان می دهد که علاوه بر افزایش قدرت و استقامت در حین تمرینات ، سی ال ای بر بیماری های خاص تاثیر مثبتی دارد. هر چه میزان سطح CLA بالاتر باشد ، نرخ ابتلا به سرطان سینه ، سرطان کولون و پروستات کاهش می یابد. سی ال ای همچنین منجر به بهبود سیستم ایمنی بدن ، کاهش بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت نوع 2 ، پوکی استخوان و حتی آلرژی می گردد.

به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در مورد مکمل سی ال ای ، می توانید به مقاله های چربی سوز سی ال ای و قرص سی ال ای مراجعه کرده و اطلاعات کافی درباره این مکمل چربی سوز قوی به دست آورید.

مکمل کولین :

حتما نام کولین را بارها در چرخه نوتروپیک شنیده اید. نوتروپیک ها به داروهایی اطلاق می شوند که کارکرد مغز را تقویت کرده و باعث افزایش حافظه و توانایی های شناختی می گردند. این داروها توانایی تمرکز را افزایش داده و حس خوبی به افراد منتقل می کنند. نوتروپیک ها که با اصطلاحاتی چون داروهای هوشمند و قرص های تقویت حافظه نیز شناخته می شوند در درمان افسردگی ، بیخوابی ، بیش فعالی و عوارض روحی- روانی موثرند. مکمل کولین به عنوان مکمل چربی سوز شناخته شده است که از طریق کبد ، فرآیند اکسیداسیون ( عمل ترکیب اکسیژن با جسمی دیگر ) چربی را بهبود می بخشد. این مکمل به تنهایی برای کاهش وزن ضعیف بوده و معمولا با انواع ویتامین ها ترکیب می شود.

کتون های برونی :

رژیم های غذایی کتوژنیک جز بهترین رژیم های غذایی با میزان کربوهیدرات کم برای کاهش وزن محسوب می شوند. زمانی که میزان کربوهیدرات در رژیم غذایی حذف شود ، کارایی بدن در استفاده از چربی به عنوان انرژی بالا رفته و بدن کتون را در این فرآیند تولید می کند. هنگامی که بدن در حالت کتوژنیک قرار داشته باشد کتون های برونی به شما کمک می کنند تا از مزایای رژیم غذایی کتوژنیک بهره ببرید ، در حالی میزان مصرف کربوهیدرات را محدود کرده اید. این بدین دلیل است که جسم کتونی ( هر یک از سه ترکیب به هم وابسته‌ ای که در آبستنی یا گرسنگی مداوم یا مرض قند در خون و پیشاب پیدا می‌شود همانند : acetone ) به بدن علامت می دهد که دچار کتون زدگی شده است و باعث سوزاندن چربی مستمر بدون محدودیت شدید کربوهیدرات ها می شود.

مکمل آلفا لیپوئیک اسید :

آلفا لیپوئیک اسید ترکیبی است که به طور طبیعی در داخل هر سلول بدن یافت می شود. بدن انسان برای تولید انرژی به منظور انجام فعالیت های مختلف به آلفا لیپوئیک اسید نیاز دارد. آلفا لیپوئیک اسید گلوکز ( قند خون ) را به انرژی تبدیل می کند. اسامی دیگر آن عبارتند از : اسید لیپوئیک و اسید تیوستیک. ALA همچنین یک آنتی اکسیدان است ، ماده ای که مواد شیمیایی مضر به نام رادیکال های آزاد را خنثی می کند. خاصیتی که ALA را منحصر به فرد می کند ، این است که هم محلول در چربی است و هم محلول در آب. بر خلاف سایر آنتی اکسیدان ها ( همانند ویتامین E و C ) آلفا لیپوئیک اسید قادر به بازیافت سایر آنتی اکسیدان ها ( همچون ویتامین C و گلوتاتیون ) بعد از استفاده می باشد. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان مهم است که به بدن کمک می کند تا مواد بالقوه مضر را از بین ببرد. اسید لیپوئیک آلفا شکل گیری گلوتاتیون را افزایش می دهد.

کاهش وزن با آلفا لیپوئیک اسید :

بر طبق تحقیقات علمی ، آلفا لیپوئیک اسید یکی دیگر از مکمل های چربی سوز قوی است که به عنوان یک چربی سوز می تواند در کاهش وزن به شما کمک کند. ALA با کاهش اشتها ، افزایش مصرف انرژی ، کاهش چربی بدن به طور مستقیم از طریق مهار ایجاد سلول های چربی جدید و افزایش تجزیه اسیدهای چرب نقش موثری در کاهش وزن دارد. یک مطالعه انجام شده در سال 2011 نشان می دهد افراد چاقی که روزانه 1800 میلی گرم اسید آلفا لیپوئیک مصرف می کردند ، در مقایسه با افرادی که از محصول دارونما استفاده کرده بودند به طور قابل توجهی کاهش وزن داشتند. مطالعه دیگری که در سال 2010 منتشر شده است نشان داد که روزانه 800 میلی گرم ALA به مدت چهار ماه باعث از دست دادن بین 8 الی 9 درصد از وزن بدن در افراد می شود.

به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در مورد مکمل آلفا لیپوئیک اسید ، می توانید به مقاله آلفا لیپوئیک اسید چیست مراجعه کرده و اطلاعات کافی درباره این مکمل به دست آورید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مکمل های چربی سوز قوی ، به مقاله مکمل چربی سوز برای بانوان مراجعه نمایید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

9 − 7 =