برنامه تقویت عضله چهار سر ران
برنامه تقویت عضله چهار سر ران
2019-06-16
برنامه بدنسازی قدرتی حرفه ای
برنامه بدنسازی قدرتی حرفه ای
2019-06-16
Show all

مکمل پروتئین وی

مکمل پروتئین وی

مکمل پروتئین وی

مکمل پروتئین وی

اگر قصد چربی سوزی ، عضله سازی و بهبود سیستم ایمنی بدن را دارید ، بهترین گزینه مکمل پروتئین وی خواهد بود. از آنجایی که مکمل پروتئین وی خیلی راحت جذب می شود و سرعت هضم آن بالا است ، یکی از تاثیرگذارترین مکمل های پروتئین محسوب می شود. به یاد داشته باشید که مکمل پروتئین وی برای بازسازی سلول ها و عضلات ، متعادل نگه داشتن سطح مایعات ، محافظت از عملکرد آنزیم ها ، بهبود سیستم ایمنی بدن ، انقباض عضلات ، سلامتی پوست ، مو و ناخن ها بسیار ضروری می باشد.

واضح است که مصرف پروتئین در رژیم های غذایی بسیار حائز اهمیت است و استفاده از پودرهای پروتئین با کیفیت بهترین راه دریافت پروتئین ، بدون افزایش میزان کالری و کربوهیدرات می باشد.

از آنجایی که مکمل پروتئین وی تاثیر به سزایی در عضله سازی دارد ، نه تنها منجر به ایجاد عضلات و بهبود ترکیب بدن انسان می گردد بلکه سرعت ریکاوری عضلات تجزیه شده بعد از اتمام تمرینات را افزایش می دهد. طبق تحقیقات انجام شده از آنجایی که پروتئین وی حاوی آمینو اسیدهای ضروری بوده و سریعا هضم می شود ، یکی از بهترین مکمل های پروتئین محسوب می شود.

مکمل پروتئین وی چیست ؟

دو نوع پروتئین در شیر وجود دارد : پروتئین وی و کازئین. وی بخش مایع شفاف شیر است که در فرآیند تولید پنیر ، پس از انعقاد و حذف کشک باقی می ماند. اصطلاح ” وی ” به یک ماده پیچیده ای اشاره می کند که از مایع جدا شده و از ترکیب پروتئین ، لاکتوز ، مواد معدنی ، ایمونوگلوبولین ها و مقدار کمی از چربی ها تشکیل شده است. برخی پپتیدهای زیست کنش ور موجود در وی باعث شده است تا ماده ای مناسب برای چربی سوزی و عضله سازی سریع باشد.

چگونه از مکمل پروتئین وی استفاده کنیم ؟

مکمل پروتئین وی خشک بوده و به صورت پودر موجود است که با افزودن مایعات به راحتی به حالت اول بر می گردد. بهترین نوع پروتئین وی ، کنسانتره پروتئین وی است که حاوی کربوهیدرات و چربی بسیار کم و سطح بالای مواد زیست کنش ور به شکل لاکتوز است. به منظور استفاده از پروتئین وی ، 1 قاشق غذاخوری ( 28 گرم ) پودر وی را با هر نوع شیک و یا اسموتی مورد علاقه خود ترکیب کنید.

پروتئین وی ایزوله شده چیست ؟

زمانی که چربی پروتئین حذف شود ، پروتئین وی ایزوله شده شکل می گیرد که شامل مواد زیست کنش ور کمی می باشد. گرچه این نوع پروتئین ، خالص ترین نوع پروتئین وی شناخته شده است اما روند واسرشتی باعث تجزیه ساختار پروتئین و از بین رفتن پیوندهای پپتید می گردد ، از این رو تاثیرات پروتئین کاهش می یابد.

همچنین یک نوع پروتئین به نام پروتئین وی هیدرو-ایزوله شده وجود دارد که حساسیت آن کمتر از دو نوع پروتئین دیگر می باشد. پودرهای پروتئین با کیفیت شامل مواد مغذی از جمله آنتی اکسیدان ها و آمینو اسیدها هستند. ورزشکاران برای افزایش روند ریکاوری بعد از تمرینات سنگین ، نیاز به مصرف پروتئین زیادی دارند. بنابراین مصرف مکمل های پروتئین منجر به افزایش سطح انرژی و کاهش اشتها می گردد.

تفاوت پروتئین وی و کازئین چیست ؟

وی و کازئین ، هر دو پروتئین موجود در شیر هستند. در هر 100 میلی لیتر شیر گاو ، 3.5 گرم پروتئین وجود دارد که 80% آن کازئین و 20% آن وی است. پروتئین وی درصد بالاتری از آمینو اسیدهای زنجیره ای نسبت به پروتئین کازئین دارد ، که باعث می شود وی سنتز پروتئین را نسبت به کازئین افزایش دهد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مکمل پروتئین وی حلالیت بیشتری دارد و نسبت به کازئین سریع تر هضم می شود.

هر قاشق پروتئین وی ( 28 گرم ) شامل مواد زیر است :

 • 100 کالری
 • 5 گرم کربوهیدرات
 • 20 گرم پروتئین
 • 1.5 گرم چربی
 • 1 گرم فیبر
 • 3.5 گرم شکر
 • 94 میلی گرم کلسیم
 • 140 میلی گرم سدیم
مزایای پروتئین وی
مزایای پروتئین وی

مواد اصلی تشکیل دهنده پروتئین وی حاوی مقادیر زیادی آمینو اسیدهای ضروری و زنجیره ای هستند. خاصیت زیست کنش ور مکمل پروتئین وی باعث شده است تا مزایای بالقوه زیادی داشته باشد. سیستئین یکی از آمینو اسیدهایی است که به مقدار فراوان در مکمل پروتئین وی یافت می شود.

سیستئین مزایای زیادی همچون بهبود سطح گلوتاتیون ( یک آنتی اکسیدان ضروری ) دارد که منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری های ناشی از استرس های اکسیداتیو می گردد. آمینو اسیدهای زنجیره ای نیز نقش به سزایی در سلامتی بدن انسان دارد ، زیرا باعث بهبود حفظ بافت ها و جلوگیری از تجزیه عضلات در حین تمرین می گردد. سعی کنید پودر مکمل پروتئین وی را انتخاب کنید که به صورت طبیعی و ارگانیک بوده و فاقد هر گونه هورمون ، مواد مصنوعی ، گلوتن و ارگانیزم های اصلاح شده ژنتیکی آزاد باشد.

مزایای مکمل پروتئین وی :

 1. افزایش قدرت و عضله سازی
 2. چربی سوزی
 3. کاهش اشتها
 4. تثبیت سطح قند خون
 5. بهبود انرژی
 6. بهبود سیستم ایمنی بدن
 7. افزایش گلوتاتیون
 8. بهبود سلامتی قلب
 9. افزایش طول عمر

جهت مشاهده جدیدترین مکمل های مرتبط با این مقاله ، به صفحه محصولات پروتئین وی مراجعه نمایید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شانزده =