Top

مکمل پروتئین

مکمل پروتئین

مکمل پروتئین چیست ؟

پروتئین برای سال های متوالی مورد استفاده تمامی افراد قرار گرفته و جز بلوک های ساختاری اساسی زندگی روزمره محسوب می شود ، از ساده ترین باکتری ها تا پیچیده ترین فرم های زندگی. میلیون ها نوع مختلف مولکول های پروتئین وجود دارد که همگی شامل ترکیباتی از 20 آمینو اسید مختلف می باشد. پروتئین یکی از پیچیده ترین مولکول های داخل بدن انسان است که شامل 50 تا 2000 آمینو اسید از جمله 20 آمینو اسید ضروری می باشد. تا به امروز حدود 10000 پروتئین مختلف در ژنوم انسان شناسایی شده اند. تحقیقات نشان می دهد که حدود یک تریلیون پروتئین مختلف در کره زمین وجود دارد. بدن فردی که 70 کیلوگرم وزن دارد ، حاوی 10 کیلوگرم پروتئین است. نصف این مقدار در اسکلت عضلات ، 1 الی 2 کیلوگرم در پوست و خون و الباقی آن در استخوان ها و سایر ارگان های بدن است. از لحاظ علم تغذیه ، پروتئین یکی از سه ماده مغذی اصلی مورد نیاز برای بدن انسان است. پروتئین یک ” کلان خوراک ” است ، زیرا همانند کربوهیدرات و چربی ما مقدار مشخصی از این ماده را دریافت می کنیم و از آن به عنوان سوخت استفاده می کنیم. بدن انسان روزانه به نسبت متعادلی ویتامین و مواد معدنی نیاز دارد ، بنابراین آن ها جز ” مواد مغذی ” در نظر گرفته می شوند.

پروتئین چیست

پروتئین چیست

پروتئین در ترکیبات و مقادیر مختلف هر غذایی که می خوریم ، حتی سبزیجات نیز موجود است. بر خلاف تمامی کلان خوراک ها و مواد مغذی ، بدن انسان قادر به ذخیره پروتئین نبوده و شما باید از طریق مواد غذایی و یا مکمل پروتئین آن ها را دریافت کنید.

بدن انسان از پروتئین چگونه استفاده می کند ؟

پروتئین تقریبا در همه عملکردهای بدن نقش دارد. در خون شما ، اکسیژن را در تمام بدن شما حمل می کند. منجر به ایجاد و ترمیم بافت ها شده ( از جمله بافت های عضلات ) و باعث ایجاد آنزیم ها ، هورمون ها و سایر مواد شیمیایی می گردد. همچنین یک ساختار اساسی ساختمان استخوان ها ، غضروف ، اندام ها ، پوست ، خون ، مو و ناخن محسوب می شود. پادتن هایی که بدن انسان برای جلوگیری از انواع بیماری ها و عفونت ها استفاده می کند ، از پروتئین تشکیل شده اند ، همانند آنزیم هایی که منجر به خوانایی اطلاعات ژنتیکی در DNA برای ایجاد مولکول های جدید می گردد. مولکول های پیام رسان پروتئین سیگنال ها را بین سلول ها ، بافت ها و اندام ها انتقال می دهند و مولکول های پروتئینی را که هسته را حمل می کنند و همچنین مولکول های کوچک داخل بدن را ، منتقل می کنند.

احتمالا شنیده اید که افرادی که به دنبال افزایش حجم هستند ، باید از غذاهایی با پروتئین بالا استفاده کنند. بارها و بارها نشان داده شده است که رژیم های غذایی غنی از مواد غذایی با پروتئین بالا همراه با تمرینات مقاومتی شدید ، به ورزشکاران در افزایش و حفظ حجم توده ها کمک شایانی می کنند. با این حال ، رژیم های حاوی مواد غذایی با میزان متوسط تا زیاد پروتئین مزایای فراوانی دارند. مواد غذایی با پروتئین زیاد حاوی کربوهیدرات و چربی کمی هستند. هر وعده سینه مرغ حاوی 2 الی 3 گرم چربی است ، در حالی که پنیر محلی حاوی 1 الی 2 گرم چربی می باشد. سفیده تخم مرغ و ماهی عملا بدون چربی هستند و چربی موجود در ماهی ، اسیدهای چرب امگا 3 می باشند. رژیم های غذایی حاوی پروتئین بالا همچنین به کاهش وزن ( اضافی ) کمک شایانی می کنند. ” این پروتئین ها نه تنها منجر به افزایش حجم توده های عضلانی بدون چربی می گردد ، بلکه اشتهای شما را کنترل کرده و منجر به کاهش وزن نیز می شود “. از آنجایی که پروتئین به عنوان یک عامل قوی ترموژنیک عمل می کند ، یک جز اصلی برای کاهش وزن نیز محسوب می شود. این بدین معناست که بدن شما با مصرف پروتئین ، کالری بیشتری می سوزاند.

بدن انسان به چه مقدار پروتئین نیاز دارد ؟

ایالات متحده میزان مجاز توصیه شده ( RDA ) برای پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ، فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی را تنظیم کرده است. بر طبق RDA افراد بالای 18 سال باید حدود 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن و یا 0.36 گرم به ازای هر پوند وزن بدن پروتئین مصرف کنند ( RDA برای کودکان بالاتر است ، حدود 1.5 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ). این بدین معناست که یک فرد 60 پوندی روزانه به 60 گرم پروتئین نیاز دارد. البته این مقدار را نباید هدف خود قرار دهید. برای اکثر افراد فعال و ورزشکاران ، این مقدار بسیار کم است. بسیاری از کارشناسان تشخیص داده اند که مقدار توصیه شده RDA کم بوده و باید روزانه 1.4 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پروتئین دریافت کنید. البته توجه داشته باشید که دریافت تمام این مقدار در یک وعده مشکلات گوارشی برای شما ایجاد خواهد کرد. از این رو توصیه می شود این مقدار را در طول روز در وعده های غذایی خود تقسیم کرده و حداقل 20 گرم و حداکثر 40 گرم پروتئین در هر وعده دریافت کنید.

نیاز ورزشکاران به پروتئین

نیاز ورزشکاران به پروتئین

آیا ورزشکاران به پروتئین بیشتری نیاز دارند ؟

بله! میزان مکمل پروتئین که مصرف می کنید ، باید با سطح فعالیت ورزشی شما تطابق داشته باشد. اگر شما فرد فعالی هستید ولی تمرینات شدید انجام نمی دهید ، به ازای هر پوند باید 1 گرم پروتئین مصرف کنید. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف 0.8 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن برای وزنه برداران و ورزشکارانی که به صورت منظم تمرین می کنند ، بسیار کم است. چه یک دونده استقامتی باشید و چه یک ورزشکاری که به صورت منظم در باشگاه تمرین می کند ، خیلی بیشتر از مقدار میانگین پروتئین برای ریکاوری سریع تر و ترمیم بافت های عضلات نیاز خواهید داشت. تحقیقات نشان می دهد که ورزشکاران دو برابر افراد عادی به پروتئین نیاز دارند. در بیانیه ای اعلام شده توسط انجمن بین المللی تغذیه ورزشی مشخص شده است که مصرف 1.4 تا 2.0 گرم پروتئین به ازای هر پوند وزن بدن برای افراد فعال ، نه تنها کافی است بلکه منجر به بهبود تمرینات ورزشی نیز می گردد. توجه داشته باشید که هر چه بیشتر تمرین می کنید ، باید پروتئین بیشتری دریافت کنید.

آیا آقایان و بانوان به مقدار مساوی پروتئین نیاز دارند ؟

مردان اغلب پروتئین بیشتری نسبت به خانم ها مصرف می کنند اما این به طور کلی به دلیل این واقعیت است که مردان سنگین تر از خانم ها هستند. خانمی که 150 پوند وزن دارد ، به همان مقداری که یک آقای 150 پوندی پروتئین مصرف می کند ، نیاز خواهد داشت ( با میزان فعالیت یکسان ). زنان و مردان بسیار شبیه به یکدیگر هستند ، هم از لحاظ ژنتیکی و هم از لحاظ نیازهای تغذیه ای آنها. بیل کمپبل مدیر آزمایشگاه عملکرد و بهبود فیزیکی در دانشگاه فلوریدا جنوبی ، مطالعه کرده است که چگونه مقدارهای مختلف پروتئین در رژیم غذایی بر ترکیب بدن در بانوانی که تمرینات استقامتی سنگین انجام می دهند ، تاثر می گذارد. او توضیح داد که اضافه کردن 400 کالری اضافی از غذاهای پروتئینی به رژیم های غذایی زنان که چندین بار در هفته تمرینات قدرتی داشتند ، اثرات شگفت انگیزی داشته است. آن ها در مقایسه با بانوانی که از رژیم های غذایی با پروتئین کم پیروی می کردند ، چربی بدن بیشتری از دست داده اند.

آیا به مصرف مکمل پروتئین نیاز دارید ؟

برخی از افراد تمام پروتئین مورد نیاز خود را از طریق مواد غذایی دریافت می کنند. اما برخی دیگر از مکمل پروتئین برای تامین نیاز روزانه خود استفاده می کنند. داگلاس کالمن توصیه می کند : ” پودر ها و نوشیدنی ها را به عنوان مکمل پروتئین به راحتی در نظر بگیرید و از آنها استفاده کنید. اگر قصد کاهش وزن و یا افزایش وزن دارید و فرصت انتخاب بین مواد غذایی با پروتئین بالا و شیک های پروتئین را دارید ، قطعا شیک پروتئین را انتخاب کنید “. اگر قصد افزایش میزان پروتئین دریافتی را دارید ، استفاده از مکمل پروتئین ، شیک و یا اسموتی بهترین راه دریافت 25 گرم پروتئین در هر وعده می باشد.

آیا با افزایش سن به پروتئین بیشتری نیاز دارید

آیا با افزایش سن به پروتئین بیشتری نیاز دارید

استانداردهای تشخیص مقدار پروتئین مورد نیاز روزانه :

 • افراد زیر 18 سال : 0.6 تا 0.8 گرم به ازای هر نیم کیلوگرم ( 1 پوند ) وزن بدن
 • افراد 19 تا 40 سال : 0.8 تا 1.1گرم به ازای هر نیم کیلوگرم ( 1 پوند ) وزن بدن
 • افراد 41 تا 65 سال : 1.1 تا 1.3 گرم به ازای هر نیم کیلوگرم ( 1 پوند ) وزن بدن
 • افراد بالای 65 سال : 1.3 تا 1.5 گرم به ازای هر نیم کیلوگرم ( 1 پوند ) وزن بدن

با افزایش سن ، بدن کارایی کمتری در استفاده از پروتئین موجود در مواد غذایی دارد. با گذشت زمان ، این کمبود که به عنوان ” مقاومت آنابولیک ” شناخته شده است ، منجر به کاهش قدرت و از دست دادن توده های چربی و تحرک می شود. یک مشکل رایج در بین سالمندان ، سارکوفنیا و یا از دست دادن بافت عضلانی است. پروتئین مانع رخ دادن این روند می گردد. یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن پزشکان عمومی آمریکا توصیه می کند افراد بالای 65 سال به منظور حفظ و بازسازی توده های عضلانی روزانه حداقل 1 تا 1.2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پروتئین دریافت کنند. همچنین مطالعات توصیه می کنند که افراد مسن باید به طور مرتب تمرینات مقاومتی و استقامتی را ادامه دهند و یادآوری می کنند که اکثر افراد سالمند مبتلا به بیماری های حاد یا مزمن روزانه بیشتر به مواد مغذی نیاز دارند.

انواع مختلف مکمل پروتئین :

مصرف مکمل پروتئین این امکان را فراهم می سازد تا مواد مغذی ضروری را سریعا دریافت کنید. انواع مختلفی مکمل پروتئین در بازار موجود است ، اما همه آن ها یکسان نبوده و هر کدام مزایای بالقوه ای دارند.

متداول ترین انواع مکمل پروتئین عبارتند از :

 • کنسانتره وی : کنسانتره وی متداول ترین پودر پروتئین است زیرا به راحتی در دسترس بوده ، حل می شود و سریعا جذب بدن می گردد. این نوع پودر معمولا حاوی 70 تا 80 درصد پروتئین می باشد و الباقی آن کربوهیدرات ، چربی و سایر ترکیبات است. می توانید همچنین قبل و یا بعد از تمرین و یا حتی به عنوان یک اسنک میان وعده ای از این پودر پروتئین استفاده نمایید.
 • وی ایزوله : این نوع پروتئین چربی و کربوهیدرات بسیار کمی داشته و شامل حدود 85% پروتئین است. به سرعت جذب می شود ، از این رو گزینه ای ایده آل برای قبل و یا بعد از تمرین می باشد. همچنین یکی از کم کالری ترین پودرهای پروتئین موجود در بازار می باشد.
 • وی هیدرولیزه : وی هیدرولیزه قبل از استفاده ، کاملا تجزیه شده است. بدن انسان قادر به جذب سریع آن برای بازسازی بافت عضلات آسیب دیده است.
 • کازئین : کازئین یک انتخاب محبوب برای نوشیدنی پروتئین در طول شب محسوب می شود ، زیرا بدن شما کازئین را آرام تر از وی جذب می کند. وی نیاز به 20 دقیقه زمان برای جذب شدن دارد ، در حالی که جذب کازئین بیشتر از 3 الی 4 ساعت طول می کشد.
 • پروتئین شیر ایزوله شده : این پروتئین شامل پروتئین های وی و کازئین است ، زیرا هر دوی آن ها در داخل شیر موجود است. این یک عنصر رایج در پروتئین آماده برای نوشیدنی (RTD) است که آمینو اسید مورد نیاز عضلات را هم برای کوتاه مدت و هم طولانی مدت ( چند ساعت ) تامین می کند.
 • کنسانتره پروتئین تخم مرغ : یک عنصر محبوب در ترکیبات است ، زیرا به زمان بیشتری نسبت به پروتئین وی برای هضم نیاز دارد ، اما نه به طولانی بودن کازئین. بسیاری از ورزشکاران پروتئین تخم مرغ را از سفیده تخم مرغ مایع و یا حتی تخم مرغ دریافت می کنند! یک تخم مرغ متوسط حدود 7 گرم پروتئین دارد.
مواد تشکیل دهنده پودرهای پروتئین

مواد تشکیل دهنده پودرهای پروتئین

مکمل پروتئین حاوی محصولات لبنی همچون شیر و تخم مرغ می باشد. پودرهای گوشت مرغ و گاو ایزوله شده شامل مشتقات گوشتی نیز هستند. پودرهای پروتئین مخصوص گیاه خواران از منابعی همچون نخود ، سویا و برنج تهیه شده اند. اگرچه بیشتر مکمل پروتئین از محصولات شیر تهیه می شوند ، پودرهای پروتئین فاقد لاکتوز نیز برای افرادی که به شیر حساسیت دارند ، طراحی شده است. برخی مکمل ها نیز فاقد محصولات لبنی می باشد. اگر به دنبال مکمل پروتئین مخصوص گیاه خواران هستید ، گزینه های زیادی موجود است.

برخی از متداول ترین پودرهای پروتئینی گیاهی عبارتند از :

 • سویا : پروتئین سویا منحصر به فرد است ، زیرا یکی از کامل ترین پروتئین های گیاهی محسوب می شود. پروتئین سویا غنی از سه آمینو اسید زنجیره ای ( BCAA ) بوده که به ریکاوری و ترمیم بافت های آسیب دیده ناشی از تمرینات فیزیکی سنگین ، به شما کمک شایانی می کند. این نوع پروتئین همچنین غنی از گلوتامین که به ریکاوری سریع بدن شما کمک کرده و همچنین آرژنین ، که به رقیق کردن رگ های خونی کمک کرده و مواد مغذی را سریعا وارد عضلات شما می کند ، می باشد.
 • نخود : پروتئین نخود یک گزینه محبوب بوده که از نخود فرنگی تشکیل می شود. این نوع پروتئین به اندازه وی ، حاوی سه اسید آمینه زنجیره ای نبوده ، اما شامل مشخصات کاملی از آمینو اسیدها می باشد.
 • برنج قهوه ای : برنج قهوه ای یک پروتئین کامل نمی باشد ، اما این بدین معنا نیست که فایده ای ندارد. یک مطالعه برجسته نشان می دهد که مردانی که تمرینات استقامتی انجام می دهند و در روزهای تمرین 48 گرم پروتئین برنج قهوه ای مصرف می کردند ، حجم عضلاتشان افزایش یافته است.
 • شاهدانه : پروتئین شاهدانه یک گزینه بسیار محبوبی است که قابلیت هضم بالایی دارد. بوته شاهدانه غنی از فیبر بوده که به کاهش اشتها کمک کرده و همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا 3 نیز است.

پروتئین بار چیست ؟

مصرف این بارهای پروتئین برای شما مفید می باشد ، البته این موضوع بستگی به اجزای تشکیل دهنده آن نیز دارد. تولید کنندگان مواد غذایی اغلب محصولاتی با نام ” پروتئین بار ” تولید می کنند که میزان پروتئین آن ها خیلی زیاد نمی باشد و شامل اجزای تشکیل دهنده بسیار متفاوتی هستند. سعی کنید پروتئین بارهایی را انتخاب کنید که حاوی مقدار زیادی پروتئین با کیفیت بوده ، میزان کالری و کربوهیدرات و چربی کمی داشته باشد تا به کاهش وزن ، ترمیم بافت های عضلات و کاهش اشتهای شما نیز کمک کند. در اینجا چند مورد از بهترین پروتئین بارها را برای شما آورده ایم که از این محصولات می‌توان برای جلوگیری از تحلیل عضلات و ترمیم بافت‌ های عضلانی و تامین بخشی از نیازهای پروتئینی بدن استفاده نمود. بنابراین می‌توان آن را تا نیم ساعت پس از پایان تمرین مصرف نمود تا تخلیه ذخایر گلیکوژنی را جبران نموده و به ترمیم و بازسازی عضلات کمک نماید.

جهت مشاهده جدیدترین مکمل های مرتبط با این مقاله ، به صفحه محصولات پروتئین مراجعه نمایید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

چهار × چهار =