اسکات گابلت
اسکات گابلت
2019-08-21
راههای کاهش وزن سریع
راههای کاهش وزن سریع + بهترین رژیم های لاغری + تمرینات ورزشی و نکات تکنیکی
2019-08-24
Show all

نقش پروتئین در بدن انسان چیست ؟

نقش پروتئین در بدن انسان

نقش پروتئین در بدن انسان

نقش پروتئین

وجود پروتئین برای سلامتی بسیار حیاتی است. در حقیقت ، این نام از واژه یونانی proteos گرفته شده است که به معنی ” اولیه ” یا ” درجه اول ” می باشد. پروتئین ها از اسیدهای آمینه ای ساخته شده اند که به یکدیگر وصل می شوند تا زنجیره های طولانی تشکیل شود. شما می توانید پروتئین را به عنوان رشته ای از مهره ها در نظر بگیرید که در آن هر مهره یک آمینو اسید است.

20 اسید آمینه وجود دارد که به تشکیل هزاران پروتئین مختلف در بدن کمک می کند. پروتئین ها بیشتر کارهای خود را در داخل سلول انجام می دهند. در این مقاله سعی کرده ایم 9 نقش پروتئين در داخل بدن انسان را برایتان شرح دهیم. پس با کیمیا مکمل همراه باشید!

9 نقش پروتئین در داخل بدن انسان :

رشد و نگهداری

یک نقش بسیار مهم پروتئین ، رشد و نگهداری بافت های عضلات است. با این حال ، پروتئین بدن شما در یک وضعیت ثابت تغییرات قرار دارد. در شرایط عادی بدن مقدار مشخصی پروتئین جهت ایجاد و ترمیم بافت عضلات تجزیه می کند. در موارد دیگر ، بدن انسان پروتئین بیشتری ( نسبت به مقداری که ایجاد می کند ) تجزیه کرده و از این رو نیاز بدن شما افزایش می یابد.

این موضوع به طور معمول در دوران بیماری ، دوران بارداری و هنگام شیردهی اتفاق می افتد. افرادی که در وضعیت ریکاوری یک آسیب دیدگی و یا جراحی قرار دارند ، بزرگسالان ( افراد مسن ) و یا ورزشکاران حرفه ای نیز به پروتئین بیشتری نیاز دارند.

تاثیر پروتئين در رشد و نگهداری بافت عضلات
تاثیر پروتئين در رشد و نگهداری بافت عضلات

خلاصه :

پروتئین برای رشد و نگهداری بافت عضلات بسیار حیاتی است. نیاز بدن شما به پروتئین ، بستگی به سلامتی و سطح فعالیت شما دارد.

ایجاد واکنش های بیوشیمیایی

آنزیم ها پروتئین هایی هستند که به هزاران واکنش بیوشیمیایی موجود در داخل و خارج از سلول های بدن شما کمک می کنند. ساختار آنزیم ها به آنها اجازه می دهد تا با سایر مولکول های موجود در سلول ها به نام زیر لایه ها ترکیب شوند و واکنش های ضروری مورد نیاز متابولیسم ( سوخت و ساز ) بدن شما را سرعت بخشند.

آنزیم هایی همچون آنزیم های گوارشی لاکتاز ( آنزیمی که لاکتوز را تبدیل به گلوکز و گالاکتوز می‌ کند ) و سوکراز ( آنزیم موجود در بافت برخی گیاهان و جانوران ) که به هضم قند نیز کمک می کنند نیز ممکن است در خارج از سلول ها فعالیت کنند.

برخی از آنزیم ها به یک مولکول دیگر ، از جمله ویتامین ها یا مواد معدنی ، نیاز دارند تا یک واکنش صورت گیرد. برخی عملکردهای بدن انسان که به آنزیم ها بستگی دارد عبارتند از :

 • هضم
 • تولید انرژي
 • لخته شدن خون
 • انقباض عضلات
 • کمبود یا عملکرد نامناسب این آنزیم ها که منجر به بروز انواع بیماری های می گردد

خلاصه :

آنزیم ها پروتئین هایی هستند که باعث می شوند واکنش های شیمیایی کلیدی در بدن شما رخ دهد.

نقش پروتئین : به عنوان یک پیام رسان عمل می کند

یک نقس پروتئین این است که به عنوان هورمون های پیام رسان شیمیایی هستند که به ارتباط بین سلول ها ، بافت ها و اندام های شما کمک می کنند. آن ها توسط بافت های غدد درون ریز و یا غدد ترشح کننده ساخته شده و ترشح می شوند. سپس در داخل خون جریان یافته تا به بافت و یا اندام های مورد نظر برسند ، جایی که به گیرنده های پروتئینی موجود در سطح سلول وصل می شوند. هورمون ها را می توان به سه دسته کلی طبقه بندی کرد :

 1. پروتئین و پپتیدها : این ها از زنجیره های اسیدهای آمینه ساخته شده اند.
 2. استروئیدها : این ها از کلسترول چربی ساخته می شوند. هورمون های جنسی ، تستسترون و استروژن مبتنی بر استروئید هستند.
 3. آمین ها : این ها از اسیدهای آمینه تریپتوفان یا تیروزین ساخته شده اند که به ایجاد هورمون های مرتبط به خواب و متابولیسم بدن کمک شایانی می کنند.

پروتئین و پلی پپتیدها بیشتر هورمون های بدن انسان را تشکیل می دهند. برخی از نمونه ها عبارتند از :

 • انسولین : : میزان جذب گلوکز یا قند داخل سلول را نشان می دهد.
 • گلوکاگون ( هورمونی که در لوزالمعده تولید شده و عملش عکس کار انسولین است ) : نشانگر شکست گلوکز ذخیره شده در کبد است.
 • hGH ( هورمون رشد انسان ) : رشد بافت های مختلف از جمله استخوان را تحریک می کند.
 • ADH ( هورمون ضد پیشاب آور ) : کلیه ها را مجبور به جذب مجدد آب می کند.
 • ACTH ( هورمون محرک قشر غده‌ های فوق کلیه ) : آزادسازی کورتیزول ، یک عامل کلیدی در سوخت و ساز بدن ، را تحریک می کند.

خلاصه :

زنجیره های اسید آمینه با طول های مختلف ، پروتئین و پپتیدها را تشکیل می دهند که منجر به ایجاد چندین هورمون داخل بدن شده و اطلاعات را بین سلول ها ، بافت ها و اندام شما منتقل می کنند.

ایجاد ساختار

یک نقش پروتئین در داخل بدن انسان ، ایجاد ساختار است. برخی پروتئین ها رشته دار هستند که سلول ها و بافت ها را سفت و سخت می کنند. این پروتئین ها شامل کراتین ، کلاژن و الاستین هستند که به شکل گیری استخوان بندی همبند ساختارهای خاصی در بدن شما کمک می کنند.

کراتین یک پروتئین ساختاری است که در پوست ، مو و ناخن شما یافت می شود. کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شما است و پروتئین ساختاری استخوان ها ، تاندون ها ، وترهای عضلاتی و پوست شما محسوب می شود. الاستین چند صد برابر انعطاف پذیرتر از کلاژن است. خاصیت ارتجاعی بالای آن باعث می شود بسیاری از بافت های بدن شما بعد از کشش یا منقبض شدن ، مانند رحم ، ریه ها و شریان ها ، به حالت اصلی خود بازگردند.

خلاصه :

طبقه ای از پروتئین ها که به عنوان پروتئین های فیبری شناخته می شوند بخش های مختلف بدن شما را از نظر ساختار ، استحکام و خاصیت ارتجاعی فراهم می کنند و نقش پروتئین در ایجاد ساختارهای حیاتی بدن بسیار حائز اهمیت است.

pH مناسب را حفظ می کند

نقش پروتئین در تنظیم غلظت اسیدها و پایه ها در خون و سایر مایعات بدن بسیار حائز اهمیت است. تعادل بین اسیدها و پایه ها با استفاده از مقیاس pH اندازه گیری می شود. محدوده اندازه گیری از 0 تا 14 متغیر است که عدد 0 به معنای بیشترین حالت اسیدی ، 7 به معنای خنثی و 14 به معنای قلیایی است.

نمونه هایی از مقدار pH مواد متداول عبارتند از :

 • pH 2 = اسید معده
 • pH 4 = آب گوجه فرنگی
 • pH 5 = قهوه سیاه
 • pH 7.4 = خون انسان
 • pH 10 = شیر منیزی
 • pH 12 = آب صابون

انواع سیستم های بافر اجازه می دهد مایعات بدن شما محدوده pH طبیعی را حفظ کنند. مقدار ثابت pH ضروی است ، زیرا حتی تغییر جزئی در pH می تواند مضر یا به طور بالقوه کشنده باشد. یکی از روش های تنظیم سطح pH ، به واسطه پروتئین می باشد. به عنوان مثال هموگلوبین ، پروتئینی است که گلبول های قرمز خون را تشکیل می دهد.

هموگلوبین مقادیر کمی اسید را به هم می چسباند و به حفظ مقدار pH طبیعی خون شما کمک می کند. سیستم های بافر دیگر در بدن شما شامل فسفات و بی کربنات است.

خلاصه :

یک نقش پروتئین در بدن انسان ، عملکرد به عنوان بافر است و به بدن شما کمک می کند تا pH مناسب خون و سایر مایعات بدن را حفظ کند.

متعادل کردن مایعات

پروتئین ها فرآیندهای بدن را برای حفظ تعادل مایعات تنظیم می کنند. آلبومین ( نوعی پروتئین ساده – انواع پروتئین‌ های موجود در شیر ، تخم‌ مرغ ، خون و سبزیجات ) و گلوبولین ( دسته‌ ای از پروتئین‌ هایی که در بافت‌ های گیاهی و حیوانی یافت می‌ شوند و فقط در محلول‌ های نمکی قابل حل هستند ) پروتئین های موجود در خون بدن انسان هستند که با جذب و نگه داشتن آب به حفظ تعادل مایعات بدن کمک می کنند.

اگر به اندازه کافی پروتئین مصرف نکنید ، در نهایت سطح آلبومین و گلوبولین کاهش می یابد. در نتیجه ، این پروتئین ها دیگر نمی توانند خون را در رگ های خونی شما نگه دارند و مایعات وارد فضای بین سلول های بدن شما می شوند. هنگامی که مایعات در فضای بین سلول ها ایجاد می شوند ، نفخ و ورم به ویژه در ناحیه معده اتفاق می افتد.

این نوعی سو تغذیه شدید پروتئین به نام کواشیورکور ( بیماری ناشی از سوء تغذیه در کودکان که نشانه‌ آن کم‌ رشدی و بادکردگی شکم و غیره است ) است که وقتی فردی کالری مورد نیاز روزانه را دریافت می کند اما به میزان کافی پروتئین مصرف نمی کند ، رخ می دهد. کواشیورکور در مناطق توسعه یافته جهان نادر است و بیشتر در مناطق قحطی زده رخ می دهد.

خلاصه :

پروتئین های موجود در خون ، تعادل مایعات بین خون و بافت های اطراف خود را حفظ می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

در کنار سایر عملکردهای حیاتی پروتئين ، نقش پروتئین در بهبود سیستم ایمنی بدن بسیار حیاتی است. پروتئین به شکل گیری ایمونوگلوبولین و پادتن ها و یا مبارزه با عفونت ها کمک شایانی می کند. پادتن ها پروتئین های موجود در خون هستند که به محافظت از بدن شما در برابر مهاجمان مضر مانند باکتری ها و ویروس ها کمک می کنند.

هنگامی که این مهاجمان خارجی وارد سلول های بدن شما می شوند ، بدن شما پادتن هایی تولید می کند که آنها را جهت از بین بردن علامت گذاری می کند. عدم وجود این پادتن ها منجر به تکثیر ویروس ها و باکتری ها شده و نهایتا بدن شما بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار می گیرد. هنگامی که بدن شما در مقابل باکتری یا ویروس خاصی آنتی بادی تولید کرد ، سلول های شما هرگز چگونگی ساخت آنها را فراموش نمی کنند.

این به آنتی بادی ها اجازه می دهد دفعه دیگر که یک عامل بیماری زای خاصی به بدن شما حمله می کند ، سریعا واکنش نشان دهد. در نتیجه بدن شما در برابر سایر عوامل بیماری زا ، مقاوم می شود.

خلاصه :

پروتئین ها جهت محافظت از بدن در برابر مهاجمان خارجی همچون باکتری ها و ویروس های بیماری زا ، پادتن ایجاد می کنند.

انتقال و ذخیره مواد مغذی

پروتئین های انتقال دهنده موادی را در سراسر جریان خون شما – داخل ، خارج و یا در میان سلول ها – حمل می کنند. مواد منتقل شده توسط این پروتئین ها شامل مواد مغذی مانند ویتامین ها یا مواد معدنی ، قند خون ، کلسترول و اکسیژن هستند. به عنوان مثال ، هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را از ریه های شما به بافت های بدن منتقل می کند. انتقال دهنده های گلوکز ( GLUT ) گلوکز را به سلول های شما منتقل می کنند ، در حالی که لیپوپروتئین ها کلسترول و سایر چربی ها را در خون شما منتقل می کنند.

انتقال دهنده های پروتئین منحصر به فرد هستند ، بدین معنا که آن ها فقط به مواد خاصی متصل می شوند. به عبارت دیگر یک انتقال دهنده پروتئین که گلوکز را به حرکت در می آورد ، کلسترول را منتقل نمی کند. ذخیره سازی ، از دیگر نقش پروتئین محسوب می شود. فری تین ( پروتئین آهن اندوز که در برخی بافت‌ های بدن یافت می شود ) یک پروتئین ذخیره ای است که آهن را ذخیره می کند.

کازئین یک پروتئین ذخیره ای دیگر است که پروتئین اصلی موجود در شیر محسوب شده و به رشد کودکان کمک می کند.

خلاصه :

برخی پروتئین ها مواد مغذی را در کل بدن شما منتقل می کنند ، در حالی که برخی دیگر آنها را ذخیره می کنند.

تامین انرژی

از میان 9 نقش پروتئین ، تامین انرژی بسیار حیاتی است. هر گرم پروتئين 4 کالری دارد ، همان میزان انرژی که کربوهیدرات فراهم می کند. با این حال آخرین چیزی که بدن شما جهت تامین انرژی استفاده می کند پروتئین است ، زیرا این ماده مغذی به طور گسترده در کل بدن شما استفاده می شود.

کربوهیدرات ها و چربی ها گزینه های بهتری جهت تامین انرژی هستند ، زیرا بدن شما ذخایر آن ها را جهت تامین انرژی حفظ می کند.علاوه بر این ، آن ها در مقایسه با پروتئین به طور موثرتری متابولیز می شوند. در حقیقت در شرایط عادی پروتئین انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند.

در حالت روزه داری ( عدم دریافت مواد غذایی به مدت 18 الی 48 ساعت ) بدن شما اسکلت عضلات را تجزیه کرده و از این رو آمینو اسیدها انرژی مورد نیاز بدن شما را تامین می کنند. همچنین اگر ذخایر کربوهیدرات بدن شما کم باشد ، بدن آمینو اسیدهای اسکلت عضلات را جهت تامین انرژی تجزیه می کند. این موضوع پس از تمرینات با شدت بالا و یا در صورت عدم دریافت کالری به میزان کافی رخ می دهد.

خلاصه :

در حالت روزه داری ، تمرینات با شدت بالا و یا عدم دریافت کالری به میزان کافی ، پروتئین به عنوان یک منبع انرژی با ارزش عمل می کند.

صحبت نهایی :

پروتئین نقش های زیادی در داخل بدن انسان دارد. این ماده به ترمیم و ساختن بافت های بدن کمک می کند ، به واکنش های متابولیکی کمک کرده و عملکردهای بدن را هماهنگ می کند. جهت شکل گیری ساختار استخوان بندی بدن پروتئین همچنین سطح pH را در حد متعادل نگه داشته و تعادل مایعات را داخل بدن حفظ می کند.

نقش پروتئین در بهبود سیستم ایمنی بدن بسیار حائز اهمیت است و همچنین مواد مغذی را حمل و ذخیره می کند و در صورت لزوم می تواند به عنوان منبع انرژی عمل کند. در مجموع این نقش های پروتئین باعث شده است تا این ماده یکی از مهم ترین موارد ضروری جهت بهبود سلامتی بدن محسوب شود.

 مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + هشت =