گلوکزامین چیست
گلوکزامین چیست
2019-06-17
زیر بغل سیم کش
زیر بغل سیم کش با طناب
2019-06-17
Show all

هورمون رشد در بدنسازی

هورمون رشد در بدنسازی

هورمون رشد در بدنسازی

هورمون رشد در بدنسازی

هورمون رشد ( GH ) ، هورمونی است که از بخش پیشین هیپوفیز یا آدنوهیپوفیز آزاد می‌شود. هورمون رشد یا سوماتوتروپین ساختمانی گلیکو پروتئینی دارد. به طور کلی هدف این هورمون ، افزایش بیوسنتز ( تولید ) پروتئین در سلول‌های بدن است. طبق تحقیقات انجام شده محققین به این نتیجه رسیده اند که GH اثر خود را با استفاده از انواع پروتئین‌ ها تحت عنوان سوماتومدین ها به سلول‌ها القا می کنند.

اثرات هورمون رشد در بدن انسان
اثرات هورمون رشد در بدن انسان

همچنین تحقیقات نشان داده است که ورزش به خصوص اگر همراه با حرکات دست باشد ، منجر به تحریک تولید GH می گردد. میزان ترشح هورمون رشد در کودکان در ساعات اولیه خواب ، بسیار زیاد است ، بنابراین کودکی که دچار کمبود خواب یا بی نظمی در خواب باشد در رشد او اختلال پیش می آید.

هورمون رشد در متابولیسم ( سوخت و ساز ) پروتئین ، کربوهیدرات و لیپیدها دخالت دارد و هدف نهایی آن افزایش بیوسنتز پروتئین‌ها در سلول است تا بدین وسیله ، سبب رشد ابعادی و تعدادی سلول‌ ها گردد. همچنین هورمون رشد در بدنسازی سبب تحریک صفحات رشد استخوان ‌های طویل ، قبل از سن بلوغ می‌شود اما بعد از سن بلوغ به دلیل استخوانی شدن این صفحات ، رشد استخوان ‌ها به صورت قطری ادامه خواهد داشت. هورمون رشد در بدنسازی اثرات متعدد دیگری همچون موارد ذکر شده در لیست زیر را دارد :

 • کاهش جذب گلوکز توسط کبد
 • افزایش گلوکونئوژنزی در کبد
 • نقش داشتن در هومئوستازی

اثر هورمون رشد در متابولیسم کربوهیدرات و لیپیدها

یکی از مهم‌ ترین کربوهیدرات ها گلوکز نام دارد و بدن از آن برای ساخت ATP استفاده می‌کند. هورمون رشد تا آنجایی که امکان دارد دستور عدم مصرف گلوکز توسط سلول را می‌دهد. البته سلول ‌های عصبی از این قاعده مستثنی هستند ، چرا که فقط از گلوکز برای ساخت ATP استفاده می‌کنند. بنابراین غلظت گلوکز در خون بالا رفته و ممکن است در اثر پر کاری هیپوفیز نوعی دیابت ، به نام دیابت هیپوفزی در بدن رخ ‌دهد. هورمون رشد در بدنسازی دستور تجزیه لیپید ها ( لیپولیز ) را به سلول‌ ها می‌دهد تا اسیدهای چرب حاصله را به ATP تبدیل کرده و به مصرف خود برسانند.

اثر هورمون رشد در متابولیسم پروتئین

هورمون رشد در بدنسازی سبب افزایش جذب اسیدهای آمینه توسط سلول‌ های بدن و تجمع آن‌ ها در سلول‌ ها می‌شود. به عبارتی نفوذپذیری غشای سلول ‌ها را نسبت به اسیدهای آمینه افزایش می‌دهد که این کار با همکاری و در حضور انسولین انجام می‌شود.

تاثیرات هورمون رشد در بدن انسان :

 • افزایش سطح کلسیم و تقویت و افزایش قوای استخوان ها
 • افزایش حجم عضلات از طریق فزون پروری ( بزرگ شدن عضوی بیش از حد لزوم ) سارکومر
 • بهبود لیپولیز ( تجزیه چربی )
 • افزایش سنتز پروتئین
 • تحریک رشد ارگان های داخلی ( به غیر از مغز )
 • بهبود هم ایستایی ( حفظ شرایط پایدار و ثابت در محیط داخلی بدن )
 • کاهش جذب گلوکز در کبد
 • بهبود عملکرد پانکراس
 • افزایش یون زدایی T4 به T3

عملکرد هورمون رشد در بدنسازی :

اثرات هورمون رشد در بدنسازی بر روی بافت های بدن ، به طور کلی می تواند به عنوان آنابولیک ( سازنده ) توصیف شود. همانند سایر هورمون های پروتئین ، GH با تعامل با یک گیرنده خاص بر روی سطح سلول ها عمل می کند. موثرترین مزیت هورمون رشد ، افزایش قد در دوران کودکی است. به نظر می رسد افزایش قد توسط دو مکانیزم تحریک می شود :

 1. از آنجایی که هورمون های پلی پپتید محلول در چربی نمی باشند ، نمی توانند به غشاهای سلولی نفوذ کنند. بنابراین ، GH با اتصال به گیرنده سلول مورد نظر ، اثرات خود را اعمال می کند ، جایی که در آن مسیر MAPK / ERK را فعال می کند. از طریق این مکانیزم ، GH به صورت مستقیم پخش و تکثیر غضروف ها را تحریک می کند.
 2. GH همچنین از طریق مسیر علامت گذاری JAK-STAT ، تولید فاکتورهای رشد انسولین ( IGF-1 که به عنوان سوماتومدین نیز شناخته شده است ) هورمونی متشابه با پروانسولین را تحریک می کند. کبد یکی از اعضای اصلی GH برای این فرآیند است و محل اصلی تولید IGF-1 محسوب می شود. IGF-1 تاثیرات تحریک کننده ای بر رشد بافت های مختلف دارد. IGF-1 همچنین دارای اثرات تحریک کننده بر فعالیت های استئوبلاست و کندروسیت برای افزایش رشد استخوان است.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =