زمان استراحت بین ست ها
زمان استراحت بین ست ها در تمرینات ورزشی
2020-11-03
ویتامین A در بدنسازی
ویتامین A در بدنسازی
2020-11-10
Show all

5 ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن

5 ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن

5 ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن

محافظت از خود در برابر عوامل بیماری زا برای حفظ بهره وری ، بهبود خلق و خوی و عملکرد در حین تمرینات ورزشی بسیار مهم است. شاید در چنین شرایطی آخرین کاری که تمایل دارید رفتن به باشگاه بدنسازی و انجام تمرینات ورزشی باشد. مطالعات انجام شده نشان می دهد فعالیت های بدنی با شدت بالا باعث می شود بدن انسان بیشتر مستعد ابتلا به بیماری باشد ، بنابراین بسیار مهم است که از رژیم غذایی مناسب و مکمل های مناسب برای محافظت از خود و تقویت سیستم ایمنی بدنتان در هنگام آسیب پذیری استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با 5 ویتامین ضروری برای تقویت سیستم ایمنی بدن به خصوص در دوران کرونا بیشتر آشنا کنیم. پس با کیمیا مکمل همراه باشید!

5 ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین A

ویتامین A یک ریز مغذی حیاتی است که باعث رشد ، بهبود و تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. هر بافت موجود در بدن انسان برای ساخت و بازسازی نیازمند ویتامین A می باشد. این ویتامین محلول در چربی است و شامل ترکیباتی همچون بتا-کاروتن می باشد. بتاکاروتن به عنوان ” پرو ویتامین A ” شناخته می شود ، زیرا در صورت لزوم می تواند به ویتامین A تبدیل شود. ویتامین A می تواند با تقویت مقاومت بدن در برابر عفونت با تحریک گلبول های سفید خون و افزایش فعالیت آنتی بادی ، به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.

حتما مطالعه کنید : ویتامین A در بدنسازی

تغذیه کافی برای حفظ سطح بهینه منابع انرژی ، عناصر درشت مغذی و ریز مغذی ها برای تقویت پاسخ ایمنی سالم بدن بسیار مهم است. از طریق خوردن مواد غذایی مانند زردآلو ، کلم بروکلی ، سبزیجات با برگ های تیره ، سیب زمینی شیرین و هویج می توانید ویتامین A بیشتری در رژیم غذایی خود دریافت کنید و از این ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود جهت مبارزه با انواع بیماری ها و ویروس کرونا بهره مند شوید.

منابع غذایی ویتامین A
منابع غذایی ویتامین A

ویتامین های B برای تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین های B از هشت ویتامین محلول در آب پیچیده و ضروری تشکیل شده اند که نقش اساسی در عملکرد سلول و متابولیسم انرژی دارند و به عنوان آنزیم های مشترک در بسیاری از واکنش های آنزیمی کاتابولیک و آنابولیک عمل می کنند. مطالعات متعدد انجام شده بر روی این گروه ویتامین ها نشان می دهد :

ویتامین B بر روی متابولیسم انرژی ، عملکرد عصبی ، التهاب عصبی و استرس اکسیداتیو اثرات مثبتی دارد.

بیشتر ویتامین های B در بدن ذخیره می شوند ، از این رو آن ها را باید از طریق مواد غذایی و مکمل های غذایی تامین کنید. همانند سایر ریز مغذی ها ، ویتامین B6 برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار حائز اهمیت است. ویتامین B6 که به عنوان پیروکسیدین نیز شناخته شده است عملکردهای مهم بسیار زیادی از جمله ایجاد پروتئین ، هورمون و همچنین انتقال سیگنال ها بین سلول های عصبی در مغز شما دارد. ویتامین B6 نقش اساسی در ایجاد گلبول های سفید خون دارد. سلول های سفید عملکرد سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کنند.

ویتامین B6 همچنین به بدن شما کمک می کند تا پروتئینی به نام اینترلوکین ایجاد کند ، که عملکرد گلبول های سفید خون را برای تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن هماهنگ می کند. ویتامین B12 نیز در تولید گلبول های سفید و قرمز خون نقشی اساسی دارد. مطالعات نشان داده است که سطح ناکافی ویتامین B12 با ضعف سلامت سیستم ایمنی بدن ارتباط دارد. سطح بالایی از ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهایی از منابع حیوانی یافت می شود ، اما در هیچ منبعی از غذاهای گیاهی وجود ندارد. به همین دلیل مصرف مکمل ویتامین B به ویژه برای گیاهخواران یا وگان ها بسیار مهم است.

حتما مطالعه کنید : فواید ویتامین B12

ویتامین D3

بسیاری از شواهد نشان می دهد که ویتامین D3 در واقع می تواند یکی از مهمترین ویتامین هایی است که می تواند باعث جلوگیری از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و حفظ سیستم ایمنی سالم شود. ویتامین D به عنوان یک پرو-هورمون طبقه بندی می شود و یک ماده اساسی در متابولیسم استخوان و مواد معدنی است. اغلب مواقع دریافت این ویتامین فقط از طریق مواد غذایی دشوار است و جهت بهبود سلامتی باید حتما از مکمل های آن استفاده نمایید.

تخمین زده شده که 1 میلیارد نفر یا 50% از جمعیت جهان از کمبود ویتامین D رنج می برند. از آنجایی که ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است ، بسیار مهم است که این ویتامین را با چربی ترکیب کنید تا روند جذب کلسیم بهتر بهبود یابد. یک مطالعه انجام شده بر روی تقریبا 19000 شرکت کننده نشان داد که افراد با سطح ویتامین d پایین تر حتی پس از تنظیم متغیرهایی از جمله فصل ، سن ، جنس ، توده بدن و نژاد با احتمال عفونت دستگاه تنفسی فوقانی بیشتری نسبت به افراد با سطح کافی ویتامین D مواجه شدند. شواهد اخیر همبستگی آماری معنی داری بین کمبود ویتامین D و افزایش میزان عفونت COVID-19 را نشان می دهد.

یک مطالعه ایتالیایی که در مجله تحقیقات غدد درون ریز منتشر شد 42 بیمار را بررسی کرد و دریافت که پس از 10 روز بستری در بیمارستان ، 50% از بیماران با کمبود شدید ویتامین D در مقایسه با فقط 5% از بیمارانی که کمبود شدید نداشتند ، فوت کردند. جدیدترین مطالعه انجام شده در اسپانیا در مجله Biochemistry and Molecular Biology of Steroid نشان داده است که قوی ترین شواهد تاکنون با استفاده از ویتامین D3 (کلسیفدیول) به عنوان یک درمان بالقوه برای کاهش شدت کووید -19 نشان داده شده است. از این رو مصرف مداوم این ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه می شود.

گلوتامین

یکی از پرکاربردترین اسیدهای آمینه ( در میان سایر 20 اسید آمینه دیگر ) که نقش محوری در عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می کند ، گلوتامین است. گلوتامین به عنوان یک مولفه در مکمل های تغذیه ای بالینی به طور معمول برای دوران قبل و بعد از عمل جراحی بیماران و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن ورزشکاران حرفه ای استفاده می شود. در دوران عفونت ، سلول های ایمنی بدن انسان نیازمند گلوتامین بیشتری خواهند بود. گلوتامین یک آمینو اسید شرطی ضروری است ، بدین معنا که در زمان افزایش استفاده یا محدودیت در دسترس ممکن است لازم باشد گلوتامین از رژیم غذایی یا مکمل دریافت شود.مطالعات انجام شده بر روی نقش این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بدن نشان می دهد :

مکمل گلوتامین میزان عفونت باکتریایی را کاهش می دهد. به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن هنگام تمرین ، احتمال عفونت در بدنسازان بسیار زیاد است.

گلوتامین توسط گلبول های سفید خون برای تولید سیتوکین ها ( پروتئین های کوچکی که توسط گلبول های سفید آزاد می شوند ) استفاده می شود. با افزایش تعداد سیتوکین ها ، شما به طور قابل توجهی حساسیت بدن خود را به بیماری افزایش می دهید و از سیستم ایمنی بدن خود محافظت می کنید.

در یک آزمایش کنترل شده تصادفی که توسط مجله بین المللی داروسازی و درمانی بالینی منتشر شده است ، برای 24 ورزشکار 10 گرم گلوتامین در روز به مدت شش هفته تجویز شد تا مشخص شود آیا مکمل گلوتامین عملکرد سیستم ایمنی بدن ورزشکاران را در طی تمرینات مقاومتی شدید تغییر می دهد یا خیر!

نتایج نشان داد که درجه بندی سلول های T ( گلبولهای سفید خون که به سلامتی سیستم ایمنی کمک می کنند ) بین گروه ها بسیار متفاوت بود ، که نشان دهنده یک همبستگی مثبت است که مکمل گلوتامین می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را بازیابی کرده و اثرات سرکوب کننده سیستم ایمنی ناشی از تمرینات مقاومتی بسیار سنگین را کاهش دهد.

ویتامین زینک برای تقویت سیستم ایمنی بدن

روی یک ریز مغذی همه گیر است که در حفظ یکپارچگی هموستاتیک عملکردهای بدن انسان از جمله کارایی سیستم ایمنی و متابولیسم بدن انسان نقش دارد. روی همچنین علت بسیاری از آنزیم ها از جمله تکرار ساختار پروتئین DNA و RNA و سنتز پروتئین می باشد. زینک مزایای زیادی برای سلامتی بدن انسان داشته و نقش کلیدی در روند بیولوژیکی و عملکرد سلولی از سطح سلولی برای حمایت از عملکرد اصلی بیولوژیکی دارد.

یکی از مهم ترین فواید زینک ، نقش این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بدن انسان است ، به ویژه از طریق سیگنال دهی به سلول های T که به کنترل و تنظیم پاسخ ایمنی کمک می کند. روی همچنین برای رشد طبیعی انسان و سلولهایی که باعث ایجاد ایمنی ذاتی می شوند بسیار مهم است ، که نشان می دهد این ماده در جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد و پاسخ های التهابی نقش دارد.

از آنجایی که زینک تقریبا برای هر فرآیند سلولی ضروری است ، مشاهدات مربوط به کمبود روی نشان می دهد که فقدان این عنصر کمیاب به شدت بر پاسخ ایمنی تاثیر می گذارد. طبق یک بررسی سیستماتیک که در مجله Open Respiratory Medical Journal منتشر شده است قرص های زینک برای درمان سرماخوردگی و عفونت های دستگاه تنفس فوقانی مورد ارزیابی قرار گرفتند. از سیزده مورد آزمایش کنترل شده تصادفی ، پنج نفر از آنها روزانه 75 میلی گرم یا بیشتر زینک استفاده کردند و به طور یکسان 42% میزان سرماخوردگی آن ها کم شد. محققان با این بررسی به این نتیجه رسیدند که دوزهای بالای روی می تواند به طور موثری مدت زمان سرماخوردگی را در صورت مصرف با دوز بالاتر 75 میلی گرم یا بیشتر کاهش دهد.

حرف آخر :

بهترین روش تقویت سیستم ایمنی بدن در درجه اول فعال بودن است. از دیگر روش های بهبود سیستم ایمنی بدن ، مصرف ویتامین ها و مکمل های غذایی مناسب ، تغذیه سالم و ورزش است. مصرف ریز مغذی هایی مانند ویتامین A ، ویتامین D3 ، B و زینک برای سلامتی کلی بدن ضروری است. دریافت مقادیر کافی از هر ویتامین فقط از طریق رژیم غذایی دشوار است ، از این رو توصیه می شود به سراغ مکمل های غذایی بروید. سعی کنید هر روز صبح یک ویتامین میل کنید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =