لانچ دمبل از عقب
لانچ دمبل از عقب
2019-06-17
کربوهیدرات در بدنسازی
کربوهیدرات در بدنسازی
2019-06-17
Show all

ویتامین b6 در بدنسازی

ویتامین b6 در بدنسازی

ویتامین b6 در بدنسازی

ویتامین b6 در بدنسازی

ویتامین b6 مزایای بالقوه ای همچون تولید گلبول های قرمز ، تبدیل مواد غذایی به سوخت ، بهبود خلق و خو و سیستم ایمنی بدن دارد. این ویتامین محلول در آب به همراه سایر ویتامین ها و مواد معدنی از عملکرد کبد ، سلول های خون ، پوست ، چشم و سیستم عصبی محافظت می کند. آیا به اطلاعات بیشتری درباره این ویتامین حیاتی نیاز دارید ؟ مقاله زیر را مطالعه کنید تا اطلاعات جامعی درباره ویتامین b6 در بدنسازی و مزایای بالقوه آن به دست آورید.

ویتامین b6 چیست و چه نقشی در بدن انسان دارد ؟

ویتامین b6 ( پیریدوکسین ) یکی از مجموع ویتامین های B  است. تمامی ویتامین های B از جمله ویتامین b6 نقش بسیار مهمی در فعالیت های فیزیکی و فکری دارند. مهم ترین خواص ویتامین های b بهبود سوخت و ساز بدن ، حمایت از سیستم عصبی و عملکرد کبد و سلامتی چشم و پوست می باشد. ویتامین b6 مشتقات متعددی همچون پیریدوکسیل ، پیریدوکسیل-5-فسفات ( p5p ) و پیریدوکسامین دارد. تمامی این ها ترکیبات مهمی برای عملکردهای بیولوژیکی محسوب می شوند. در واقع ، بدن انسان هر روز از ویتامین b6 استفاده می کند و در همه چیز از جمله حرکات ، حافظه ، جریان خون و حتی مصرف انرژی نقش دارد. ویتامین b6 همچنین باعث سالم ماندن سیستم عصبی ، تولید هموگلوبین که به جریان اکسیژن در گلبول های قرمز خون کمک می کند ، تامین انرژی از منابع غذایی دریافتی ، کاهش دردهای عضلانی ، تعادل سطح قند خون ، بهبود خلق و خو و سیستم ایمنی بدن از طریق افزایش سنتز پادتن می گردد. تحقیقات انجام شده همچنین نشان می دهد که مصرف ویتامین b6 در بدنسازی منجر به سالم ماندن رگ های خونی ، کاهش علائم آرتروز و جلوگیری از سنگ کلیه می گردد.

مزایای بالقوه ویتامین b6 در بدنسازی :

محافظت از رگ های خونی

ویتامین b6 برای تنظیم مقادیری از ترکیباتی به نام هموسیستئین در خون مورد نیاز است. هموسیستئین نوعی اسید آمینه است که از خوردن منابع پروتئینی به ویژه گوشت به دست می آید. بالا بودن سطح هموسیستئین مرتبط با التهابات و بیماری های قلبی و عروقی و نهایتا سکته قلبی می باشد. در صورت کمبود ویتامین b6 هموسیستئین در بدن ایجاد می شود و به رگ های خونی آسیب می رساند. مطالعات نشان می دهد که وقتی بیماران ویتامین B6 را همراه با فولیک اسید دریافت می کنند ، کل غلظت هموسیستئین به طور قابل توجهی کاهش می یابد. علاوه بر این ، اثرات کاهش هموسیستئین باعث بهبود عروق خونی به منظور افزایش سلامت قلب می گردد.

تقویت عملکرد مغز

ویتامین b6 در بدنسازی یکی از بهترین ویتامین ها برای مغز محسوب می شود ، زیرا به بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی کمک می کند. مطالعات انجام شده نشان داده اند که کمبود ویتامین B6 می تواند بر حافظه تأثیر بگذارد و نهایتا با افزایش سن منجر به اختلالات شناختی ، آلزایمر و زوال عقل می گردد. یکی از راه های تاثیر ویتامین b6 بر عملکرد مغز ، از طریق کنترل سطح هموسیستئین که نه تنها عامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است ، بلکه می تواند موجب آسیب به نورون های سیستم عصبی مرکزی شود ، می باشد. ویتامین B6 نیز نقش مهمی در تولید هورمون هایی همچون سروتونین و نوراپینفرین دارد که به عواملی همچون خلق و خو و انرژی کمک می کند. محققان بر این باورند که اختلالات رفتاری خاصی در کودکان از جمله ADHD ، ناشی از سطح پایین سروتونین است ، بدین معنا که افزایش غلظت PLP در خون می تواند به طور بالقوه باعث کاهش این علائم شود.

کمک به عضله سازی سریع

ویتامین B6 به طور طبیعی می تواند سبب تولید تستسترون بیشتری شود. بالا رفتن سطح تستسترون سبب تحریک تولید عضله می گرد. ویتامین B6  نقش اساسی در متابولیسم پروتئین ، رشد و مصرف کربوهیدرات جهت تولید انرژی دارد. عضله سازی و بالا بردن سطح تستسترون فقط در وزنه زدن و نیز مصرف مکمل های پروتئینی خلاصه نمی شود. مصرف مواد مغذی غنی از ویتامین b6 نیز نقش به سزایی دارد. ویتامین b6 نه تنها سطح تستسترون را بالا می برد ، بلکه می تواند تولید هورمون استروژن را در بدن کاهش دهد. پیریدوکسین از طریق انتقال اسیدهای آمینه ها  به درون بیش از 5000 پروتئین عمل می کند که در نتیجه 60 آنزیم مختلف را به وجود می آورد که فعالیت های بیولوژیکی بدن ما را کنترل می کنند.

بهبود خلق و خو

همانند برخی از داروهای ضد افسردگی ویتامین B6 برای افزایش سطح سروتونین مناسب است. تحقیقات نشان داده است که ویتامین B6 تأثیر قابل توجهی بر تولید عصب های سروتونین و GABA در مغز دارد. این ها ترکیبات مهمی هستند که برای کنترل افسردگی ، درد ، خستگی و اضطراب مورد نیاز می باشند.

کمک به درمان کم خونی

ویتامین b6 برای ایجاد هموگلوبین در خون مورد نیاز است که توسط گلبول های قرمز در سراسر بدن به منظور کمک به تامین اکسیژن سلول ها و جریان آهن منتقل می شود. زمانی که فرد به اندازه کافی گلبول های قرمز خون تولید نمی کند دچار کم خونی می شود که علائمی همچون خستگی ، ضعف و درد دارد. مصرف مکمل ها و یا غذاهای غنی از ویتامین b به افزایش سطح پلاسمای PLP و نهایتا درمان کم خونی کمک شایانی می کند.

محافظت از سلامت چشم

در بسیاری از موارد ، داشتن رژیم غذایی نامناسب و یا کمبود مواد مغذی علل اصلی برخی بیماری های چشم محسوب می شوند. مطالعات نشان داده است که مصرف ویتامین B6 همراه با سایر ویتامین ها از جمله فولیک اسید ، می تواند به پیشگیری از اختلالات چشم و از دست دادن بینایی کمک کند.

کاهش علائم آرتروز

سطح پایین ویتامین b6 در بدنسازی منجر به ابتلا به آرتروز و درد مفاصل می گردد. ویتامین b6 با کاهش التهابات به درمان درد مفاصل کمک شایانی می کنند.

تنظیم چرخه خواب

ویتامین b6 در بدنسازی به تولید ملاتونین ، هورمونی که به ما کمک می کند راحت بخوابیم ، کمک شایانی می کند. ملاتونین مسئول تنظیم ساعت خواب است و به بدن کمک می کند که تشخیص بدهد چه زمانی باید بخوابد و چه زمانی باید بیدار شود.

منابع غذایی ویتامین B6

علائم کمبود ویتامین b6 :

برخی از علائم کلیدی کمبود ویتامین b6 در بدنسازی عبارتند از :

 • تغییرات خلقی مانند تحریک پذیری ، اضطراب و افسردگی
 • گیجی
 • درد عضلانی
 • زخم دهان
 • انرژی کم و یا خستگی
 • بدتر شدن علائم PMS ( سندرم پیش از قاعدگی )
 • کم خونی شدید

از آنجایی که ویتامین b6 برای عملکرد سیستم عصبی بسیار اهمیت دارد ، کمبود ویتامین B6 گاهی اوقات با اختلالات روانی از جمله تشنج ، میگرن ، دردهای مزمن و اختلالات خلقی مانند افسردگی همراه است.

منابع غذایی ویتامین b6 :

یکی از بهترین روش های افزایش سطح این ویتامین محلول در آب ، مصرف غذاهای غنی از ویتامین b6 می باشد. برخی از این منابع غذایی عبارتند از :

 • سینه بوقلمون – 85 گرم : 0.7 میلی گرم ( 53 درصد DV )
 • گوشت – 85 گرم فیله : 0.5 میلی گرم ( 38 درصد DV )
 • پسته – ¼ فنجان : 0.5 میلی گرم ( 38 درصد DV )
 • ماهی تن – قوطی 368 گرمی : 0.4 میلی گرم ( 30 درصد DV )
 • لوبیا چیتی – 1 فنجان پخته : 0.4 میلی گرم ( 30 درصد DV )
 • آووکادو – 1 عدد خام : 0.4 میلی گرم ( 30 درصد DV )
 • سینه مرغ – ½ سینه : 0.3 میلی گرم ( 23 درصد DV )
 • شیره چغندر – 2 قاشق غذاخوری : 0.26 میلی گرم ( 20 درصد DV )
 • تخمه آفتابگردان – ¼ فنجان : 0.25 میلی گرم ( 19 درصد DV )
 • دانه کنجد – ¼ فنجان : 0.25 میلی گرم ( 19 درصد DV )

*** DV = مقدار درصد روزانه ***

ویتامین b6 در بدنسازی یک ویتامین محلول در آب است که مصرف بیش از حد نیاز آن ، از طریق ادرار دفع می شود. بنابراین دریافت ویتامین b6 از طریق مواد غذایی و یا مکمل ها به اندازه کافی بسیار حائز اهمیت است.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =