Top

پروتئین وی چیست

پروتئین وی چیست

همه پروتئین ها مانند هم نیستند. برخی مدل های پروتئین مانند پروتئین وی ، بهتر از دیگر پروتئین ها است. تمامی ورزشکاران کنجکاوند بدانند پروتئین وی چیست. پروتئین وی حاوی طیف وسیعی از آمینو اسیدهای ضروری بوده که به سرعت جذب می شوند. مطالعات متعددی نشان می دهد که مصرف پروتئین وی منجر به افزایش قدرت ، افزایش عضلات و کاهش مقدار قابل توجهی چربی می گردد. با این حال ، وی چیزی فراتر از یک پروتئین بوده و شامل مواد مغذی دیگری با اثرات بالقوه بیولوژیکی می باشد. در این مقاله سعی کرده ایم برای شما توضیح دهیم که پروتئین وی چیست و چگونه در دستیابی به اهداف تناسب اندام و سلامتی شما کمک می کند.

پروتئین وی چیست ؟

پروتئین وی ترکیبی از پروتئین های گرفته شده از آب پنیر بوده ، و در واقع قسمت مایع شیر به حساب می آید که در طول فرآیند تولید پنیر جدا می شود. شیر حاوی دو نوع پروتئین است :

  • پروتئین کازئین ( 80% )
  • پروتئین وی ( 20% )

وی در قسمت مایع شیر موجود است. در زمان تولید پنیر ، قسمت های چرب شیر منعقد شده و وی به عنوان یک محصول فرعی از آن جدا می شود. پس از جداسازی در فرآیند تولید پنیر ، وی وارد فرآیندهای مختلف فرآوری می شود تا تبدیل به پروتئین وی گردد. پروتئین وی به تنهایی مزه خوبی ندارد ، از این رو همیشه مکمل های وی را طعم دار تولید می کنند. محبوب ترین طعم های پروتئین وی توت فرنگی ، وانیل و شکلاتی است.

حتما باید لیست اجزای تشکیل دهنده این مکمل را مطالعه کنید ، زیرا برخی محصولات ممکن است شامل مواد افزودنی ناسالم مانند شکر تصفیه شده باشند. مصرف پروتئین وی راهی آسان برای افزودن 25 تا 50 گرم پروتئین به برنامه غذایی روزانه شما است. این موضوع برای بدنسازان و افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند ، بسیار حائز اهمیت است.

خلاصه :

اکنون می دانیم پروتئین وی چیست. پروتئین وی ترکیبی از پروتئین ها در آب پنیر است ، که یک محصول جانبی در تولید پنیر به حساب می آید. مکمل های وی معمولا به صورت طعم دار در بازار موجود هستند.

انواع پروتئین وی :

انواع مختلفی از پروتئین وی وجود دارد. تفاوت اصلی آن ها در نحوه پردازش آن ها می باشد.

  1. کنسانتره : حدود 70% الی 80% پروتئین – شامل لاکتوز ( شکر شیر ) و چربی – طعم دار
  2. ایزوله : 90% پروتئین ( و یا بالاتر ) – شامل لاکتوز ، چربی و مواد مغذی کمتری نسبت به نوع کنسانتره
  3. هیدرولیزه : همچنین به عنوان وی هیدرولیزه شناخته شده است. از آنجایی که این دسته از پروتئین ها از پیش تجزیه شده اند ، راحت و سریع تر جذب می شوند. این نوع وی منجر به افزایش 28 الی 43 درصدی سطح انسولین می گردد ( نسبت به مدل ایزوله ).

کنسانتره پروتئین وی بهترین گزینه به حساب می آید. این مدل از وی جز ارزان ترین ها بوده و حاوی بیشترین مواد مغذی مفید می باشد. اگر به نوع کنسانتره حساسیت دارید و یا سعی می کنید بر روی پروتئین زیاد با میزان کربوهیدرات و چربی کم تمرکز داشته باشید ، پروتئین وی ایزوله و یا حتی هیدرولیزه گزینه های مناسب تری هستند.

خلاصه :

انواع اصلی پروتئین وی کنسانتره ، ایزوله و هیدرولیز شده است. آن ها از لحاظ میزان پروتئین موجود ، مزه ، قابلیت هضم و قیمت تفاوت دارند.

میزان مصرف پروتئین وی :

توصیه می شود روزانه 1 الی 2 قاشق بزرگ ( 25 الی 50 گرم ) ، معمولا بعد از تمرین میل کنید. باید حتما از روی دستورالعمل نوشته شده روی برچسب پیروی کنید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهی درج نشده است
افزودن دیدگاه
* نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک

سیزده − 1 =